Zavřít reklamu

Nejen iOS 13, watchOS 6, tvOS 13 či macOS 10.15 se již brzy stane neaktuálním OS Applu. Před malou chvílí jsme se totiž dočkali i představení nového iPadOS 14, který v září nahradí na iPadech vloni představený iPadOS 13. Mrzet to však nikoho nemusí, ba právě naopak. iPadOS 14 totiž přináší celou řadu zajímavých novinek, které využitelnost iPadů posunou na další úroveň. 

Designové změny blízké macOS

Výrazného designového přepracování se nedočkaly jen iPhony s iOS 14, ale také iPady. I jim totiž Apple nadělil mnoho designových novinek (všechny jsou stejné jako v iOS 14, takže si pro jejich objevení přečtěte článek o jeho představení), kterými oživí jejich domovské obrazovky. Apple však začal možná trochu překvapivě jinde – konkrétně u aplikace Fotky. Ta se dočkala dle jeho slov vylepšení, které výrazně zjednoduší její používání. Nyní se totiž mnohem více podobá verzi z Macu. Těšit se tedy můžete na boční lištu, která slouží de facto ke kompletní oritentaci a přesouvání souborů. Totéž platí i u aplikace Soubory, Poznámky, Připomínky a dalších. Skoro jako na Macu se nyní chová i Kalendář či Apple Music (Hudba). Je tedy naprosto jasné, že to Apple myslí s přiblížením iPadů k Macům vážně a prostředí jejich operačních systémů jim výrazně přizpůsobil. Když už mluvíme o Macu, velmi se mu blíží i Spotlight, který je s ním nově na iPadu téměř totožný. Dále je nutné zmínit designové změny u notifikací na příchozí hovory a jiné elementy, které nyní působí velmi rušivě. Ty Apple „zabalil“ do pěkných vyjížděcích panelů, které uživatele prakticky nevyruší při práci – stejně jako tomu je na iPhonech s iOS 14. Zkrátka a dobře, jedna designová linka je vidět napříč oběma systémy, což je rozhodně skvělé.

Pencil

Spoustu vylepšení si Apple připravil i pro Apple Pencil a její využitelnost, která je nyní daleko lepší než kdy dříve. iPady se například v kombinaci s Apple Pencil naučí daleko lépe rozpoznávat rukou nakreslené tvary či písmo. Do vyhledávače lze dokonce psát psacím (funkce Scribble), avšak je pravděpodobné, že tuto vychytávku si užijí jen uživatelé v zahraničí. U rozpoznávání rukopisu a tvarů nicméně potěší alespoň to, že je dostupné de facto všude – díky tomu jej tak lze využít

Anketa

Zaujal vás nový iPadOS 14?

Ano, je skvělý! 60,77 %
Mám z něj neutrální pocit. 27,62 %
Nic moc. 11,60 %
Celkem hlasovalo: 181

Čtěte dále

Více z rubriky Seriály

Dnes nejčtenější

.