Zavřít reklamu

V případě, že patříte mezi tvůrce různých videí, a popřípadě vás tato tvorba také živí, tak s největší pravděpodobností používáte řešení od Adobe v podobě Premiere Pro, popřípadě řešení od Sony v podobě Vegas. Co si ale budeme nalhávat, pro začínajícího tvůrce videí jsou tyto programy vcelku drahé. V případě, že chce začátečník s tvorbou a úpravou videí začít, tak má dvě možnosti – buď ochranu softwaru obejde nějakou utilitou, což je nelegální, anebo zvolí nějakou levnější či bezplatnou alternativu. Pokud patříte do této druhé skupiny lidí a je vám okrádání vývojářů proti srsti, tak se vám může hodit náš seriál Alternativy k placeným aplikacím.

Vzhledem k tomu, že bezplatnou alternativu na Adobe Premiere Pro už jsme si ukázali, tak se v dnešním díle našeho seriálu podíváme na alternativu k programu Sony Vegas. Oba tyto programy jsou si vcelku podobné, potažmo jsou vytvořené za stejným účelem, tudíž samozřejmě můžete předchozí alternativu k Premiere Pro vyzkoušet i jakožto alternativu k Sony Vegas, a stejně tak i naopak. V případě, že tedy patříte mezi začátečníky, co se úpravy videí týče, popřípadě pokud už nechcete platit obrovské sumy za editační video software, tak by se vám mohla líbit aplikace Kdenlive. Tato aplikace je k dispozici zcela zdarma v režimu open-source a mnoho uživatelů si ji velmi pochvaluje, anebo jim dokonce nedělalo problém přejít z placeného Premiere Pro nebo Vegas.

Pokud se rozhodnete alespoň pro vyzkoušení Kdenlive, tak se můžete těšit na mnoho skvělých funkcí, které klasicky najdete i v placených alternativách. Konkrétně nechybí například možnost pro editaci videí v několika časových osách, což například nepodporuje jablečný software iMovie. V Kdenlive poté nechybí ani podpora všemožných audio a video formátů, takže si můžete být jistí, že zvládnete upravit obsah ze všemožných zařízení. Pokud by vám náhodou nevyhovovalo výchozí rozložení aplikace, tak si jej můžete kompletně změnit k obrazu svému. Kromě toho si můžete nastavit také vlastní klávesové zkratky a nechybí možnosti pro vložení textu společně s bohatými úpravami. Zmínit lze dále bohaté spektrum různých efektů a přechodů, měření zvuku, automatické zálohy anebo třeba možnost pro online stahování různých zdrojů. To rozhodně není všechno a z vlastní zkušenosti mohu program Kdenlive jen a jen doporučit. Jedná se o skvělou alternativu, kterou si dost možná mnozí z vás zamilují.

Čtěte dále

Více z rubriky Seriály

Dnes nejčtenější

.