Zavřít reklamu

Pokud patříte do mladší generace, tak vám zajisté ještě před několika lety rodiče říkali, abyste pořád neseděli jenom u toho počítače, protože si zkazíte oči. V současné době je ale každodenní několikahodinová práce na počítači naprosto běžná. Tím ale samozřejmě nechceme tvrdit, že neustálé dívání se do obrazovky je vyloženě zdravé. Každý člověk tuto činnost vnímá a pociťuje jinak, jedna věc je ale prakticky pro všechny stejná – špatná snášenlivost modrého světla. Modré světlo produkuje každá obrazovka a ve dne se nejedná o nic zvláštního, problém s modrým světlem totiž nastává především večer a v noci.

Modré světlo jako takové může způsobit hned několik různých problémů. Kromě toho, že vás z něj mohou začít bolet či štípat oči, tak si zahráváte také se závratěmi či bolestí hlavy. V tuto chvíli máte na výběr ze dvou možností – buď ve večerních hodinách pracovat nebudete, anebo sáhnete po nějakém řešení, které vám s eliminací modrého světla pomůže. Ne každý si může dovolit jen tak přestat pracovat a přesně kvůli tomu vznikly aplikace, které dokáží automaticky obrazovku ve večerních hodinách přizpůsobit tak, aby modré světlo nevyzařovala. V rámci macOS se takové řešení již nachází – jmenuje se Night Shift. Nutno ale podotknout, že tato nativní funkce postrádá hned několik důležitých nastavení, a proto se rozhodně vyplatí sáhnout po řešení třetí strany.

Některé aplikace, které dokáží modré světlo eliminovat, jsou placené – například NightTone a několik dalších. Pokud za všechny tyto placené aplikace hledáte bezplatnou náhradu, tak vám mohu doporučit f.lux. Jedná se o nejpoužívanější aplikaci v kategorii a stáhnout jste si ji mohli již dlouhou dobu před přidáním Night Shiftu do macOS. Po instalaci aplikace si můžete nastavit, jakým způsobem se bude filtr modrého světla zapínat. Ideální je samozřejmě automatické nastavení, kdy se filtr začne aplikovat odpoledne a postupně čím dál tím více zesiluje. Ikona aplikace se pak ukryje i do horní lišty, kde můžete filtr jednoduše ovládat. Aplikace f.lux nabízí mnoho nastavení, každopádně je ovládání opravdu jednoduché, stejně jako funkčnost. Osobně tuto aplikaci používám již delší dobu a rozhodně jí dejte šanci – opravdu dokáže s bolestí očí či hlavy výrazně pomoci.

Aplikaci f.lux stáhnete zdarma pomocí tohoto odkazu

Čtěte dále

Více z rubriky Seriály

Dnes nejčtenější

.