Zavřít reklamu

Dámy a pánové, je to tady. Od odhalení zřejmě nejinovativnějšího iPhonu všech dob nás dělí poslední desítky hodin. Poslední týdny a měsíce jsme vás intenzivně informovali o tom, co by mohl tento unikátní telefon vlastně přinést a jak se vlastně celé společnosti při jeho vývoji vede. Protože však bylo těchto informací opravdu mnoho, nejspíš by se slušelo alespoň v hrubých obrysech zrekapitulovat, co od nového nakousnutého jablíčka, které letos oslaví první kulaté jubileum, vlastně očekávat.

Skvělý OLED displej

Věcí, která zaujme každého milovníka iPhonů na první pohled, bude stoprocentně zcela jinak řešený displej. Prémiový iPhone totiž dostal do vínku nový 5,8“ OLED panel, který se rozprostírá prakticky přes celou jeho přední stranu. Je to průlom? Asi ano. Přesto se však tak nějak nedokážu zbavit dojmu, že tímto krokem přijdeme o to, co dělalo iPhone iPhonem. Mám na mysli samozřejmě klasický kulatý Home Button. Jasně, dá se bez něj bez problému přežít a Apple nás na jeho odstranění připravoval už loňským modelem. Pro některé lidi to je však neodmyslitelná srdcovka, bez které už nebude iPhone jako dřív. Vše je ale o zvyku a za pár měsíců či let si na kulaté tlačítko nejspíš nikdo nevzpomene.

S odstraněním Home Buttonu však přichází další a daleko závažnější problém – umístění Touch ID. Neprolomitelný bezpečnostní prvek, kterým se iPhony chlubí už od roku 2013 a který považuje mnoho lidí za naprostý vrchol zabezpečení, bude najednou pryč. Apple se jej sice s největší pravděpodobností pokusí nahradit modernějším a údajně bezpečnějším Face ID, přesto se neustále setkává s vlnou odporu. Abych se přiznal, i já bych si svůj iPhone radši odemykal postaru otiskem prstu a i když vypovídají veškeré úniky jasně, jiskřičku naděje, že se Applu přeci jen implementace Touch ID do displeje, která byla původně zamýšlena, podařila, v sobě neustále přiživuji. Asi už bych se však měl smířit s tím, že i tato technologie pozvolna odchází a uvolňuje místo modernějším.

Rendery iPhonu 8 od Martina Hájka:

 

Fotoaparát by měl být průlomový 

Inovace však ani zdaleka nekončí. Pomalu se totiž přesuneme k fotoaparátům, které by měly také přinést opravdu zásadní průlom. To, že na zádech bude vertikální duál, asi víte všichni a pravděpodobně si tím i většina z vás nesouhlasí. Proto se o jeho designu a umístění radši bavit nebudeme a přejdeme rovnou k jeho vlastnostem. I ty z úniků vyplynuly a mnohým z nás vyrazily dech. Přední i zadní kamera by totiž měly bez problému zvládat 4K video se snímkovou frekvencí 60 fps. To je jen pro pořádek dvakrát větší snímková frekvence, než kterou disponují modely 7 a 7 Plus u zadní kameře, O předních kamerách loňských modelů se pak nebudeme bavit vůbec, ty na letošní 4K nedosahují už absolutně. Snad se tedy v tomto ohledu firmware HomePodu, ze kterého byly tyto informace vytaženy, neplete.

Další velmi zajímavou věcí, která souvisí s kamerkami, je již zmiňované Face ID. To by totiž mohlo fungovat nejen skrze přední, ale i skrze zadní kamerku. Ruku na srdce, moc často si telefon pomocí zadní kamery asi neotevřeme, přesto je tato možnost nadmíru zajímavá a nejeden z nás by ji určitě ocenil.

Když už jsme tak plynule přešli k zádům telefonu, klidně u nich ještě chvíli zůstaňme. I ty totiž prošly výraznou změnou. Apple se totiž rozhodl použít po vzoru „čtyřkových“ iPhonů sklo a záda z něj vyrobit. Není to však jen pro nic za nic. Skleněná záda umožní bezdrátové nabíjení, kterým se žádný jiný iPhone chlubit nemůže. Nebudeme si však nic nalhávat, tady Apple trochu zaspal dobu a bezdrátové nabíjení přináší opravdu pozdě.

Tak či tak bude jistě zajímavé sledovat, jak se s ním jablečná společnost nakonec popasovala. Před nějakým časem totiž kolovaly zvěsti, které naznačovaly velké problémy právě s touto novinkou. Je to trochu zvláštní. Zrovna u technologie, kterou představila na svých telefonech celá řada společností, by Apple asi moc váhat a chybovat neměl. Že bychom se tedy nakonec opravdu dočkali bezdrátového nabíjení, které funguje opravdu v celé místnosti a ne jen na určitém místě?

Zcela přepracovaný způsob ovládání

Zdá se vám iPhone 8 dostatečně inovativní? Že ještě ne? A co byste řekli zcela novému způsobu ovládání? I ten totiž s největší pravděpodobností nový iPhone 8 přinese. Je to logické. Již zmiňovaný Home Button přeci nebyl na všech předešlých iPhonech jen kvůli designu. Zastával totiž jednu z nejdůležitějších funkcí, kterou musel Apple při jeho odstranění nějak adekvátně nahradit. I na tohle však cupertinská společnost našla recept. Podle posledních úniků to vypadá, že si budeme zvykat na ještě více intuitivní ovládání plné různých gest a posunků. Virtuální Home Button bychom tak v konečném výsledku vůbec nemuseli dočkat.

Strach z toho však mít určitě nemusíme. Minimálně videa, která řešení ovladatelnosti ukázala, mnoho z nás přesvědčila, že s ovladatelností problém opravdu nebude. Posloužit by k tomu měla malý výsuvná lišta, jejímž ovládáním bychom měli vyvolat prakticky vše, co doposud zastával klasický Home Button.

Koncepty iPhonu 8 od Apple iDesigner:

 

Obří výkon

Ptáte se, co vše musí iPhone 8 obsahovat uvnitř, aby všechny tyto procesy zvládal hravě? Přeci další generaci jablečného čipu A, tentokrát již A11. Ten by měl nabídnout klasicky daleko větší výkon než všichni jeho předchůdci a telefonu tak zajistit opravdu skvělý chod. Uvnitř iPhonu však budou i jiné zajímavé věci k vidění. Namátkou můžeme zmínit třeba paměťové čipy, které dostaly do party nového kolegu. iPhony 8 se totiž budou prodávat ve variantě 64 GB, 256 GB a 512 GB. Pokud se vám tedy při pročítání řádků o 4K videu s frekvencí 60 fps spustil pot po čele a začali jste přemýšlet, kam všechny ty krásné záznamy uložíte, s klidem čelo zase otřete. 512 GB by vám mělo na vaše záležitosti na nějaký čas bohatě vystačit.

Snad si budeme moci to samé říci i o baterii. O té toho zatím moc nevíme. Proslýchalo se sice, že se v prémiovém iPhonu dočkáme i prémiové kapacity baterie se skvělou výdrží, těžko však říci, zda se toho skutečně dočkáme. Baterie ve tvaru písmene L totiž přijdou asi až napřesrok a klasické baterie Apple do relativně malého těla, které nebude o moc větší než u klasického „šestkového“ či „sedmičkového“ iPhonu, nějakou extra velkou baterii nejspíš nenapasuje.

Podpora Apple Pencil

Velmi zajímavou věcí, která by se dala též očekávat, by mohla být podpora Apple Pencil. O té se totiž v jablečném prostředí šušká už dlouho a velký 5,8“ displej se zdá být tou nejvhodnější půdou pro její zasetí. Netroufám si sice říci, zda by byla tato možnost využívána nějak hojně, své zastánce by si však jistojistě našla. Apple navíc ve svých patentech tuto možnost neustále přiživuje a naznačuje, že v budoucnu se něčeho podobného dočkáme. Bude to však už letos? Snad ano, lepší příležitost totiž minimálně příštích pár let nebude.

Pokud jste se ve čtení dostali až sem, asi si říkáte, kolik může telefon obsahující všechny tyto zajímavé technologie vlastně stát. I to vám však téměř s jistotou povíme. Zprávy z důvěryhodných zdrojů totiž uvedly cenu 999 dolarů za základní model. Těžko říci, do jakých výšin se tato cena nakonec vyhoupne i v našich luzích a hájích a upřímně se k odhadům ani nedovažuji, protože by se mi mohly protočit panenky ještě před samotným uvedením do oficiálního Apple Storu. Třeba se však žádná katastrofa konat nebude a Apple všechny překvapí cenou, která bude mnohým skoro podezřelá. Osobně bych však spíše sázel na variantu B. Tak či tak si nové jablíčko své kupce určitě najde a svět zase poblázní.

Takto by měl vypadat iPhone 8 podle designéra @PhoneDesigner:

Snad jste si tedy touto poměrně dlouhou rekapitulací našich očekávání alespoň částečný obrázek o přicházejícím iPhonu 8 udělali. Realita však může být nakonec stejně úplně jiná, byť bych za to úplně ruku do ohně nedal. V posledních letech se totiž podobné dohady téměř do puntíku trefí. Jelikož se však jedná o opravdu prémiový kousek k oslavě desátého výročí jablečných telefonů, může k celé výrobě a vlastně všemu okolo Apple přistupovat zcela odlišně. Co když s námi hrál v předchozích měsících jen svou řízenou hru a v úterý nám ukáže něco, z čeho nám spadne brada už z toho důvodu, že jsme čekali něco úplně jiného? Nechme se překvapit.

Související články

Dnes nejčtenější