Zavřít reklamu

Většina z nás se už pravděpodobně s absencí fyzického domovského tlačítka u iPhonu 8 smířila. Přemýšleli jste však už nad tím, jaký bude mít tato novinka na ovladatelnost nové jablečné vlajkové lodi dopad? Jak se budeme jednoduše vracet z otevřených aplikací na domovskou obrazovku či mezi jednotlivými panely rychle přepínat? Přesně tuto otázku se nám za pomocí různých úniků a videí pokusil rozklíčovat web Bloomberg.

Je jasné, že najít vymyslet kvalitní náhradu za deset let starý klasický prvek, na kterém ovládání dosavadních iPhonů z velké části stavělo, dalo inženýrům v Applu hodně práce. Podle dosavadních zpráv to však zatím vypadá s vyřešením této situace velmi nadějně. Ovládání nového iPhonu však dostane zásadní změnu, daleko více totiž budou využívána gesta a různé posuny oken, než samotné virtuální tlačítko. To by mělo být ve valné většině případů nahrazeno na spodku displeje malou lištou, skrze kterou půjdou vyvolat skoro všechy operace, na které jsme zvyklí při používání domovského tlačítka.

Při odemykání iPhonu by se tak mělo navrátit všem dobře známé gesto „Slide to unlock“, respektive jeho moderní obdoba. Telefon se totiž pravděpodobně otevře skrze potažení dolní „domovské“ lišty směrem do středu obrazovky a následně oskenováním obličeje skrze Face ID. I multitaskingové rozhraní je údajně lehce přepracováno, aby usnadnilo manipulaci bez Home Buttonu. Stavový řádek v horní části obrazovky by se pak měl podle dostupných informací měnit v závislosti na spuštěných úlohách. Tuto funkci by měla mít ostatně i spodní strana displeje, která by zas měla nabízet klasické ovládací prvky určitých aplikací. Home Button by tak prakticky. Home Button, který máme se všemi iPhony zafixovaný, by tak prakticky skoro zmizel ze světa.

Displej bude malé mistrovské dílo

Nové informace se objevily také o displeji. Ten se prý povedl tak dobře, že je jeho černá barva prakticky totožná s barvou zamčeného displeje. To je s ohledem na netypicky řešený tvar horní části displeje opravdu skvělá zpráva. Sned se dočkáme za pár dní i jejího potvrzení ze strany Applu.

Koncepty iPhonu 8 od Apple iDesigner:

 

Je jasné, že toto řešení domovského tlačítka nemusí být finální fází. Apple si totiž při výběru vhodného řešení rozhodoval mezi více variantami a je možné, že nakonec zvítězila úplně jiná. Proto je potřeba brát i tyto informace s určitou rezervou. Přesto si myslím, že by bylo takovéto řešení opravdu zajímavé a domovské tlačítko by nahradilo prakticky ve všech jeho funkcích. Jednu štiplavou poznámku si však přesto neodpustím. Také máte někdy trochu problém s vyrolováním ovládacího centra ze spodní části obrazovky, respektive ho vyrolujete až na druhý pokus? To by se u domovského tlačítka, které by fungovalo též na podobném principu, rozhodně kvůli rychlému ovládání telefonu stávat nemělo, nemyslíte? Apple si to však pravděpodobně pohlídá, takto očekávaný telefon si totiž moc chyb dovolit nemůže.

iPhone 8 Guilherme Schasiepen FB

Dnes nejčtenější

.