Zavřít reklamu

U příležitosti desátého výročí jablečného telefonu se tento rok pravděpodobně odehraje spousta věcí. Tou hlavní bude beze sporu představení výročního a prémiového telefonu, který by měl být prošpikovaný nejnovějšími technologiemi. Ovšem i ty méně významné události stojí rozhodně za zmínku. Mezi ně se řadí například vydání nové knihy, která rozklíčuje další záhady a nejasnosti ohledně prvního z řady legendárních telefonů. O některých zajímavostech z knihy jsme vás už informovali dříve, pár dalších věcí vám naopak ještě připravíme. Už dnes vám však přinášíme opravdu zajímavý příběh, jehož realizace byla pravděpodobně nejblíže ze všech možných. To se mohlo stát hlavně proto, že za prvotní myšlenkou stál sám otec Applu Steve Jobs.

Když se zamyslíme nad tím, jak vypadají všechny generace iPhonů, určitě si všimneme jisté podobnosti. Hardware a software se samozřejmě s postupem času vyvíjel, nicméně ty hlavní aspekty telefonu zůstávají. Ikonické jablko na zádech, velký dotykový panel či kulatý Home Button jsou určitě něčím, co si jen těžko dokážeme od pojmu iPhone odmyslet.

Dokážete si však představit, že by měl iPhone už od počátku místo jednoho tlačítka na přední straně tlačítka dvě? Právě s touto myšlenkou totiž takřka do poslední chvíle Jobs laboroval. Vedle klasického domovského tlačítka totiž chtěl i tlačítko pro rychlý návrat. Pokud si to alespoň částečně dokážete představit, určitě si všimnete podobnosti například s telefony se systémem Android.

Víc tlačítek = horší ovládání? 

Jobs měl pocit, že druhé tlačítko ovládání telefonu značně usnadní a je takřka životně důležité. Jeho spolupracovníci mu však oponovali tím, že si lidé zvyknou a jediné, co je potřeba, je získat k této novince důvěru zákazníků. Jediné tlačítko mělo být podle nich do budoucna výrazně lepší. Funkčnost konkurenčních telefonů totiž mnohdy pohřbila právě de facto překombinované ovládání. Mnoho funkcí se totiž právě kvůli zbytečně složitým ovládacím prvkům potichu vytrácí a myšlenka Home Buttonu měla tomuto problému zabránit.

Steve se nakonec díky těmto argumentům nechal přesvědčit a od dvou tlačítek pod displejem opustit. Jeho ústupek tak pravděpodobně udělalo jeden z nejviditelnějších rozdílů jablečných telefonů od jejich konkurentů. Pokud se vám zdá, že kdyby se Jobs obměkčit nenechal a tlačítko si vydupal, měl by iPhone opravdu dvě tlačítka, nenechte se zmást. V knize je totiž několikrát zdůrazněno, že byl vývoj iPhone skutečně výhradně týmovým úsilím a nikoliv jen výsledkem geniality Steva Jobse. Kdyby tomu ale tak nebylo a Jobs představil ryze svůj telefon, kdo ví, jak by vypadal.

steve-jobs-iphone-first-generation-fb
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Zdroj: bgr

Související články

Dnes nejčtenější