Zavřít reklamu

Zkratky Siri se poprvé objevily v operačním systému iOS 12, v aktuálním iOS 13 jsou ale ještě užitečnější a snáze použitelné. Náš nový seriál vás provede seznámením s tímto skvělým nástrojem, tvorbou zkratek a jejich využitím. Zkratky Siri asi není třeba příliš detailně představovat. Jedná se o individuálně vytvořené příkazy pro Siri, které vám buďto systém sám nabídne na základě nejčastěji prováděných akcí, nebo které si můžete naprogramovat sami.

Poprvé jste se možná se Zkratkami setkali ve chvíli, kdy jste lehkým potažením obrazovky iPhonu směrem dolů, když jste ve svém iPhonu chtěli něco spustit vyhledávání. Pod lištou s návrhy Siri se vám zobrazila nabídka často prováděných akcí, jako je vytočení konkrétního telefonního čísla, spuštění aplikace nebo třeba vyhledávání ve fotografiích. Znamená to, že Siri rozpoznala, že některé akce provádíte častěji, a automaticky vám nabídne možnost vytvoření příslušné zkratky. Tyto návrhy se mohou lišit v závislosti na denní době nebo na tom, kde se právě v danou chvíli nacházíte.

Hlasová aktivace zkratek

Nejflexibilnějším způsobem aktivace zkratky je hlasový příkaz. Vzhledem k tomu, že Siri zatím neumí česky, se to může jevit jako problém, není to ale nic, s čím by nebylo možné si poradit. Nejjednodušším řešením je zkrátka mluvit na Siri v některém z dostupných jazyků – nejčastější je angličtina. Příkazy jsou většinou opravdu jednoduché a bez problémů se je naučí i ten, který si s cizími jazyky příliš netyká.

Na základě hlasového příkazu můžete začít přehrávat hudbu, plánovat trasu, odeslat zprávu, nebo třeba otevřít knihu v aplikaci Knihy. Pro začátek si zkusíme vytvořit jednoduchou zkratku s hlasovým příkazem – dejme tomu, že chcete, aby Siri vytočila telefonní číslo vaší matky. Rozdíl mezi zkratkou a klasickým Siri příkazem spočívá v tom, že aplikace Zkratky vám umožní provést danou akci na základě vámi vybraného příkazu. Zatímco Siri ve výchozím nastavení vytočí číslo maminky pouze na základě příkazu “Hey Siri, call my mum”, a za podmínky, že máte příslušný kontakt přiřazený k té správné položce, díky Zkratkám si s povelem můžete mnohem více vyhrát, a Siri tak může začít mamince volat třeba ve chvíli, kdy řeknete:”I am hungry”.

  1. Na svém iPhonu spusťte aplikaci Zkratky.
  2. Klepněte na tlačítko “+” v pravém horním rohu a zvolte “Přidat akci”.
  3. Vámi požadovanou zkratku možná uvidíte v návrzích. Pokud ne, začněte do vyhledávacího pole v horní části obrazovky zadávat požadovaný příkaz – v našem případě to bude “Volat [vybraný kontakt]”.
  4. Vyberte kontakt, pro který chcete zkratku vytvořit, a v pravém horním rohu klepněte na “Další”.
  5. Zadejte hlasový příkaz, kterým chcete zkratku vyvolat. Nejméně problematický bude příkaz v jazyce, který Siri ovládá, s trochou oboustranné šikovnosti si ale hlasová asistentka ve vašem iPhonu dokáže poradit i s češtinou.

Tímto způsobem můžete vytvořit libovolný počet hlasově aktivovaných zkratek pro akce jak u nativních iOS aplikací, tak i u kompatibilních aplikací třetích stran. Počet druhých jmenovaných aplikací postupně narůstá. Jejich oficiální seznam společnost Apple nezveřejnila, kompatibilitu ale můžete snadno zjistit prostřednictvím vyhledávání přímo v aplikaci Zkratky.

Čtěte dále

Více z rubriky Seriály

Dnes nejčtenější

.