Zavřít reklamu

V pondělí jsme se dočkali oficiálního vydání macOS 10.15 Catalina pro širokou veřejnost. Pojďme se tedy společně podívat na 5 pokročilejších tipů a triků, o kterých byste při práci s novou verzí jablečného operačního systému měli vědět. Mohou vám totiž velmi slušně vaše fungování usnadnit.

Jednodušší multitasking

Pokud potřebujete na Macu pracovat v rámci vícero aplikací najednou, tak můžete využít funkcí multitaskingu. Někteří uživatelé preferují klasický multitasking pomocí externích monitorů, avšak ne každý možnost přídavného monitoru má. V rámci macOS je tedy již po dlouhou dobu k dispozici funkce, pomocí které si můžete dvě různá okna zobrazit na každé polovině obrazovky zvlášť. Společně s macOS 10.15 Catalina je aktivace tohoto „režimu“ ještě jednodušší. Stačí, abyste u prvního okna aplikace podrželi tlačítko myši na zelené ikoně, pomocí které klasicky aplikaci převádíte do režimu celé obrazovky. Po podržení se zobrazí možnost, zdali chcete okno umístit do levé či pravé poloviny. Pak už si jen zvolíte druhé okno aplikace, které se zobrazí na druhé půlce.

5 tipů v macos catalina

Správa souborů na iCloudu

Pokud využíváte funkce, pomocí které si můžete zálohovat Dokumenty a Plochu na iCloud, tak se vám určitě bude líbit tento trik. Nově je totiž k dispozici funkce, pomocí které si můžete ručně určit, které soubory či složky se budou na iCloudu nacházet. Abyste tedy z vašeho iCloudu smazali nějaký soubor či dokument, tak už nyní není nutné, abyste jej v počítači přesunuli mimo složky, které máte nastavené pro zálohování. Jednoduše stačí, abyste na soubor, který chcete z iCloudu odstranit, kliknuli pravým tlačítkem, a poté z menu vybrali možnost Odstranit stažené. Pokud byste chtěli soubor opět umístit i na iCloud, tak na soubor klikněte znovu a zvolte možnost Stáhnout nyní.

Sdílení v aplikaci Poznámky

Lehkého přepracování se v macOS 10.15 Catalina dočkaly také poznámky. Ty nově nabízí speciální zobrazení v galerii, kromě něj si však ale můžete nastavit také sdílení poznámek, popřípadě celé složky s poznámkami, společně s možností upravit pravomoce pro uživatele, kterým k poznámkám dáte přístup. Jednoduše stačí, abyste si otevřeli aplikaci Poznámky a rozkliknuli poznámku, kterou chcete sdílet. Poté v pravé horní části okna klikněte na ikonu uživatele s malým +. Zde už si můžete zvolit, zdali chcete sdílet určitou poznámku, či celou složku. Jakmile na jednu z těchto možností kliknete, tak se zobrazí okno, kde si můžete nastavit oprávnění pro uživatele, se kterými budete poznámky sdílet.

Obraz v obraze uvnitř QuickTimu

Určitě jste postřehli skvělou funkci, pomocí které si můžete kterékoliv video ze Safari přesunout do módu obraz v obraze. Tato funkce zaručuje to, že se video ze Safari zobrazí v samostatném okně, které si poté můžete umístit kamkoliv na obrazovku. V praxi to znamená, že se můžete zároveň dívat na vaše oblíbené video, a zároveň třeba pracovat. Obraz v obraze se už však nově nenchází pouze v Safari, nýbrž jej najdete i v přehrávači QuickTime. Pokud chcete nějaké video do režimu obraz v obraze přenést, tak stačí, abyste si video skrze QuickTime spustili, a poté v pravém dolním rohu kliknuli na ikonu reprezentující funkci obraz v obraze.

5 tipů v macos catalina

Správa zařízení ve Finderu

Určitě jste také postřehli, že macOS 10.15 Catalina přišla po 18 letech fungování o program iTunes. Ten byl nově nahrazen trojící aplikací s názvy Hudba, Podcasty a TV. Ti bystřejší z vás by se možná mohli zeptat, ve které s těchto nových aplikací budeme provádět správu našich zařízení, které k Macu připojíme? Odpověď je jednoduchá – ani v jedné z nich. Správa zařízení se totiž přesunula do Finderu, kde se zařízení po připojení zobrazí v levém menu. Zde na zařízení poté stačí kliknout a můžete opět provádět správu, jako v iTunes.

Čtěte dále

Více z rubriky Seriály

Související články

Dnes nejčtenější

.