Zavřít reklamu

Jsou lidé, kteří mají menší ruce (a nemám v tuto chvíli na mysli zástupce něžného pohlaví). S defaultní klávesnicí, kterou vám Apple u svých iPhonů servíruje, jsou tak povětšinou spokojení, i když i oni sem tam „remcají“. A pak jsou lidé jako já, kteří mají ruce zkrátka větší. Snažil jsem se s defaultní klávesnicí psát, věřte, že opravdu ano. Jednotlivé klávesy mi ale zkrátka nepřináší ten uživatelský komfort, který bych při psaní očekával. Na jednotlivé klávesy přes větší prsty nevidím, trefuji se do špatných písmen, predikce za mě není dotažena na 100 %, automatická oprava chyb také zcela nefunguje podle mých představ a psaní je tak pro mě zkrátka s každou touto chybou pomalejší a méně efektivní. Proto vám v tomto článku ukážu, jak ji lehce změnit a které klávesnice využívám, nebo jsem využíval. A kdo ví, třeba vám dnes otevřu oči a vaše fungování bude, podobně jako u mě, ještě přirozenější.

SwiftKey

Klávesnicí, kterou v tuto chvíli používám, je SwiftKey. Firma SwiftKey dříve fungovala samostatně, dnes nad ní drží otěže Microsoft. Není se však třeba bát, klávesnice SwiftKey je asi to nejlepší, co na svém iPhone můžete mít. Proces instalace klávesnice není nijak složitý. Uvítá vás několik úvodních obrazovek, v rámci nichž dojde k prvotnímu seznámení a nastavení klávesnice SwiftKey coby primárního nástroje pro psaní.

  1. Jděte do Nastavení (telefonu), zvolte v seznamu aplikaci SwiftKey, dále pak menu „Klávesnice“.
  2. V příslušném menu zapnětě SwiftKey pomocí posuvníku, a zároveň pomocí dalšího posuvníku dejte aplikaci plný přístup.
  3. Vraťte se zpět do aplikace a vyberte zde SwiftKey pomocí stisknutí a podržení klávesy zeměkoule.
  4. Instalace byla úspěšně dokončena, můžete jít psát.

Nyní si můžete v aplikaci vybrat nejen jazyk klávesnice, ale i barevný motiv (ze základních, případně si nadefinovat vlastní) a upravit veškeré potřebné detaily v rámci nastavení. Pokud se navíc přihlásíte pod některý ze svých účtů (FaceBook, Google apod.), budou se vám data z klávesnice synchronizovat. V případě odinstalace a dalšího nainstalování pak dojde k navrácení uživatelských dat. SwiftKey vám zároveň poskytuje základní statistiky vašeho psaní (vaše produktivita, mapa dotyků, počet opravených chyb apod.). Je tak ideální volbou pro všechny, kdo chtějí psát rychle, pohodlně, bez nervů. Klávesnice také plně podporuje možnost psaní tahem prstu (Flow), jen si dejte pozor, aby vám někdy kvůli zběsilým závodům po displeji telefon nevypadl z ruky!

Gboard

Druhým zástupcem, se kterým mám bohaté zkušenosti, je aplikace klávesnice samotného Googlu. SwiftKey je v mnoha ohledech podobná. Postup její instalace bude rovněž velmi obdobný.

  1. Uvítá vás úvodní obrazovka, přes kterou začne instalace (zvolte GET STARTED, v české jazykové mutaci bude nápis jiný).
  2. Jdětě do Nastavení (telefonu), zvolte v seznamu aplikaci Gboard, dále pak menu „Klávesnice“.
  3. V příslušném menu zapnětě Gboard pomocí posuvníku, a zároveň pomocí dalšího posuvníku dejte aplikaci plný přístup.
  4. Vraťte se zpět do aplikace a vyberte zde Gboard pomocí stisknutí a podržení klávesy zeměkoule.
  5. Instalace byla úspěšně dokončena, můžete jít psát.

I v tomto případě si lehce zvolíte požadovaný jazyk, další detaily, možnosti prohledávání kontaktů, ale i barevné motivy. I zde si přitom můžete motiv vytvořit zcela na základě vašich preferencí. Odlišností, kterou byste však u SwiftKey nenašli, je možnost stažení samolepek, vaší kreativní duši se tak žádné meze nekladou.

Jaké máte s alternativními klávesnicemi zkušenosti vy? Dokážete „tradiční“ iPhone klávesnici odpustit mnohé nedodělky? Nebo snad máte další zajímavé alternativy, které jsem ve článku nezmínil, a máte pocit, že by o nich měli uživatelé vědět? Pochlubte se v komentářích.

Čtěte dále

Více z rubriky Seriály

Dnes nejčtenější

.