Zavřít reklamu

Když dostaneme nový smartphone či tablet, nemusíme si s „úklidem“ jeho plochy absolutně lámat hlavu. Postupem času ale přibývají stále nové a nové aplikace a plocha se může snadno změnit v chaotickou změť mnohdy i dlouhodobě nepoužívaných ikonek. Chtěli byste si dát plochu svého iPhonu či iPadu opět do pořádku, ale nechce se vám složitě a zdlouhavě přeskupovat ikonky? Jde to i jinak – přečtěte si naše dnešní tipy pro efektivní uspořádání plochy iPhonu či iPadu.

Spotlight a Siri – nejlepší přítel líného uživatele

Je vcelku možné, že se vám do úpravy plochy vašeho tabletu či smartphonu vůbec nechce – a upřímně řečeno, nedivíme se vám. Jak ale najít v té obří nepřehledné hromadě ikonek právě tu aplikaci, kterou právě potřebujete? Zachrání vás multifunkční a vysoce užitečný Spotlight. Stačí jen domovskou obrazovku opatrně potáhnout směrem dolů, a zobrazí se vám vyhledávací pole, do kterého už jen stačí zadat název požadované aplikace. Další možností je Siri, které stačí zadat příkaz a danou aplikaci pro vás spustí.

Reset rozvržení plochy

Pokud jste si uvědomili, že rozvržení plochy tak, jak si ho pamatujete ze svého zbrusu nového iPhonu, vám vyhovuje nejvíce, není nejmenší problém se k tomuto systému vrátit – a postup je velice jednoduchý. Stačí spustit Nastavení -> Obecné -> Resetovat -> Obnovit uspořádání plochy a potvrdit. Po provedení těchto kroků se na hlavní stránce domovské obrazovky objeví nativní aplikace Applu, a na následujících stránkách se ocitnou vámi nainstalované aplikace i vytvořené složky. U tohoto stavu samozřejmě nemusí zůstat – obnovené uspořádání plochy pro vás může být prvním krokem k dalšímu úklidu plochy.

Dané schéma

K produktivitě práce s vaším iPhonem přispívá kromě jiného konzistentnost. Pokud si aplikace na ploše svého smartphonu či tabletu uspořádáte podle systému, který vám bude co nejvíce vyhovovat, bude se vám s nimi pracovat mnohem snáze. Někdo si srovnává ikonky na ploše podle barevného odstínu nebo podle abecedy, jiný podle častosti využívání, někdo zase podle typu. Některým zase vyhovuje mít aplikace pečlivě seskupené do složek. Najděte si systém, který vám vyhovuje, a toho se snažte držet.

Využijte složky

Možnost uspořádání aplikací do složek na ploše iPhonu či iPadu jsme v krátkosti nastínili již v předchozím odstavci. Každému uživateli vyhovuje jiný způsob používání složek – někdo oblíbené složky umisťuje výhradně do Docku a ostatní ikonky aplikací na ploše má rozmístěny samostatně, někdo Dock využívá pro rychlý přístup k hrstce nejpoužívanějších aplikací a složky na ploše má pojmenované podle určitého systému (využití aplikací, typ…), a v nich má umístěné pouze nejčastěji používané aplikace. Pravdou je, že čím více aplikací do složek umístíte, tím se stávají nepřehlednějšími.

Dostaňte maximum z domovské obrazovky

Někomu může znít tato rada jako naprostá samozřejmost, každý z nás ale svůj iPhone používá jinak, a některé postupy nás mohou mnohdy překvapit. Někteří uživatelé v průběhu běžného pracovního týdne otevírají stále dokola jen hrstku těch samých aplikací a jen málokdy se uchýlí k nějaké jiné. V tomto případě se jeví jako užitečné řešení mít nejčastěji používané aplikace vyrovnané v Docku nebo na domovské obrazovce, odkud k nim budete mít nejrychlejší přístup. Další stránka pak může být vyhrazena složkám a dalším aplikacím. Pokud si nejste jisti, které aplikace vlastně otevíráte nejčastěji, může vám nápovědu poskytnout sekce Nastavení -> Baterie.

Zbavte se nepotřebných aplikací

Čím déle své iPhony či iPady používáme, tím více ikonek aplikací přibývá na naši plochu. Mnohdy se ale jedná o aplikace, které jsme chtěli jednorázově vyzkoušet za specifickým účelem nebo ze zvědavosti, a ke kterým jsme se pak už nikdy nevrátili. Udělejte si dostatek času, uvařte si dobrou kávu, s iPhonem či iPadem v ruce se pohodlně usaďte a zahajte čistku. Zbavit se můžete také vybraných nativních aplikací, o kterých víte, že je nebudete potřebovat. Tuto možnost nabízí všechny novější verze mobilního operačního systému od Applu počínaje iOS 11.

Čtěte dále

Více z rubriky Seriály

Dnes nejčtenější

.