Zavřít reklamu

Každý z nás se už nejspíše ocitl v situaci, kdy internet potřeboval opravdu nejvíce, ale ten se rozhodl stávkovat. Ať už jste potřebovali rychle stáhnout nějaký větší objem dat, anebo jste se chtěli koukat v rámci Apple TV+ na nový díl vašeho oblíbeného seriálu, kvůli pomalému internetu jste měli smůlu. Nutno však podotknout, že ne vždycky je chyba na straně poskytovatele internetu. Chyba tedy může být klidně i na vaší straně a v některých případech stačí k vyřešení opravdu málo. Pojďme se společně podívat na 5 věcí, které mohou brzdit váš internet, a také jak je vyřešit.

Umístění routeru

Čím dál se od routeru poskytujícího Wi-Fi připojení nacházíte, tím je slabší. Tento fakt nejspíše není třeba nikomu vysvětlovat. Pokud však v jednom z pokojů už Wi-Fi signál nemáte, zkuste se zamyslet nad tím, kde se váš router nachází. Pokud jej máte umístěný na druhé straně domu někde v rohu, tak věřte, že tohle řešení není ideální. Router s klasickými anténami rozprostírá signál do kruhu – pokud jej tedy máte umístěný v rohu domu, tak se signál může dostat klidně maximálně do jeho poloviny. Druhá polovina signálu je poté naprosto zbytečně někde venku. Pokud máte tu možnost, tak router přesměrujte někam do středu domácnosti, abyste signál zachytili opravdu všude.

Antény routeru

Signál závisí také na tom, jak máte nastavené antény routeru. Většina routerů má v dnešní době už alespoň dvě, ne-li čtyři antény. V případě dvou výrobci doporučují, aby jedna z nich byla nastavena horizontálně a druhá z nich vertikálně. Pokud máte novější router se čtyřmi anténami, tak jsou většinou dvě z nich určené pro provoz 2,4 GHz sítě a další dvě pro provoz 5 GHz sítě. I v tomto případě platí, že byste pro provoz každé sítě měli mít jednu anténu horizontálně a druhou vertikálně. Dávejte si však pozor, abyste antény při změnách neulomili – často jsou vyrobené z plastu a nejsou nikterak odolné. Stačí tedy zabrat o něco více, než je třeba a průšvih je na světě.

Příliš mnoho zdí

Se signálem jde dále ruku v ruce to, kolik zdí musí k cílovému zařízení překonat. Opět platí, že čím více zdí, tím je signál horší. V novostavbách už se s tímto problémem většinou nesetkáte, avšak například u starších paneláků, kde jsou zdi proloženy železem, se signál ztrácí o mnoho více. Většinou platí, že v panelácích se signál dostane maximálně přes tři zdi – proto by měl být router umístěn uprostřed bytu. Zároveň se pokuste router umístit na vyvýšené místo, abyste o něj jednak nezakopli, a jednak aby nedocházelo k dalšímu rušení signálu. Zkuste router položit třeba na komodu, anebo jej třeba připevnit na zeď.

Další spotřebiče

Pokud se váš router nachází v blízkosti jiných aktivních spotřebičů, může se díky nim Wi-Fi signál jednoduše rušit. Wi-Fi signál mohou rušit třeba blízko umístěné počítače, televize, mikrovlnky, rádia, anebo klidně třeba pračky. Router tedy rozhodně nepatří do kuchyně ani do technické místnosti. Opět vás vyjde nejlépe, když router umístíte do středního pokoje na zeď, na které nejsou žádné další spotřebiče či elektronika, která by vlny mohla rušit.

Špatně nastavený kanál

Tato věc se týká především lidí bydlících v panelových domech, anebo v satelitních městečcích. Vzhledem k tomu, že zde má každá domácnost většinou svou vlastní Wi-Fi, tak se v případě paneláku může stát, že se na jednom místě střetne hned několik desítek Wi-Fi sítí. Aby nedocházelo ke vzájemnému rušení, tak je třeba, aby všechny tyto sítě pracovaly na jiných kanálech. Dnešní routery už se umí mezi těmito kanály přepínat automaticky, ale už několikrát se mi osvědčilo nastavení kanálu ručně. Vše, co k nalezení správného kanálu potřebujete, je iPhone, který dokáže diagnostikovat sítě v okolí, a přístup k routeru. Pro zjištění správného kanálu poté stačí postupovat podle návodu v tomto článku. 

Dnes nejčtenější

.