Zavřít reklamu

Společnost Tesla v čele s Elonem Muskem před několika dny představila svůj nový počin. Tentokrát se nejedná o jen tak ledajaký elektromobil, který by dokonale zapadlo do sjednocené flotily společnosti. Tesla totiž představila elektrický pick-up s názvem Cybertruck, který se od klasických Tesel liší snad doopravdy vším – ať už kontroverzním designem, tak také použitými materiály, anebo svou využitelností. Stále se však jedná o elektromobil, jehož specifikace vás mohou velice překvapit. Pojďme se společně podívat na 13 zajímavostí a věcí, které byste o Cybertrucku od Tesly měli vědět.

Design

Je mi naprosto jasné, že v tomto ohledu mi bude mnoho z vás oponovat. Design Cybertrucku se na první pohled může zdát ošklivý a nepovedený. Pokud se na to podíváte z druhé stránky, tak se ale jedná o naprosto nový a jednoduchý design, díky kterého se Tesla vzdálila od tuctového designu klasických pick-upů a všeobecně ostatních aut. Cybertruck nemá žádné složité prvky a je zkonstruován tak jednoduše, jak to jen šlo. A kdo ví, třeba se jedná o revoluci v designu aut.

Ocelová konstrukce

Cybertruck na první pohled tedy vypadá zvláštně, o tom není pochyb. Velmi zvláštní, a to pozitivně, je ocelová konstrukce celého kolosu. Šasi Cybertrucku je vyhotoveno z ultra-tvrdé 30x za studena válcované oceli. Tento materiál mimo jiné využívá i společnost SpaceX u svých vesmírných raket. Ocelová konstrukce dokáže perfektně odolat různým formám poškození, což bylo vidno i na samotném představení, kdy bylo do dveří Cybertrucku udeřeno velkým kladivem.

tesla cybertruck

Odolná skla

Při představení Cybertrucku se Elon Musk rozhodl o otestování tvrdosti jeho skel. Povolal tedy člověka, který měl za úkol jediné – sklo pomocí železné koule rozbít. Mnoho lidí to nečekalo, ale dotyčnému se skla Cybertrucku doopravdy rozbít podařilo. Těžko říct, zdali to Musk čekal, anebo ne – jeho reakce v podobě „Oh my fu***ng god“ každopádně stála za to. Mnoho lidí si však myslí, že se jedná o pouhou formu propagace, jelikož i špatná reklama je reklamou. Musk později uvedl, že se postará o vyřešení tohoto problému.

Několik variant

Cybertruck bude k dispozici hned ve třech variantách. Tyto varianty se liší počtem elektromotorů a poháněné nápravy. Nejlevnější alternativou je ta s jediným motorem a pohonem zadních kol. Zlatá střední cesta je k dispozici s dvěma motory a pohonem všech čtyř kol. Vrcholná a zároveň také nejdražší alternativa disponuje třemi motory společně s pohonem všech kol.

tesla cybertruck

Rychlost

U něčeho tak obrovského, jako je Cybertruck, byste asi těžko čekali bůhvíjak závratnou rychlost. Opak je však pravdou a nutno podotknout, že se Cybertruck dostane z 0-100 km/h za pouhé 2,9 sekundy. Během představení běželo na pozadí video, ve kterém Cybertruck závodí v disciplíně 0-100 km/h společně s Porsche 911. Vítězem se vcelku neočekávaně stal právě Cybertruck.

Užitečný pickup

Nutno podotknout, že Cybertruck je víceméně užitkovým vozidlem. Má tedy za úkol vás dostat z bodu A do bodu B, ale zároveň se od něj očekává mnohem více. A podle uvedených specifikací to vypadá, že se mu to bude dařit. Za sebou totiž dokáže Cybertruck táhnout přes 6 tun nákladu a na své korbě dokáže uvést až 1,5 tuny nákladu.

Parádní dojezd

Podle výběru varianty se liší také maximální dojezd Cybertrucku. Pokud byste sáhli po nejlevnější variantě s jedním motorem a pohonem zadních kol, tak byste na jedno nabití ujeli cca 400 km. V případě střední varianty se dvěma motory a AWD pohonem se maximální dojezd dostává na 480 kilometrů. Vrcholná verze se třemi motory a taktéž s pohonem všech kol dokáže na jedno nabití ujet přes 800 kilometrů.

Kryt korby

Zadní korba, která dokáže pojmout téměř 3 kubické metry nákladu, bude uzamykatelná. Kromě toho k této korbě získáte také její kryt, který dokáže odolat váze člověka. V nehostinných podmínkách tedy můžete zadní kryt Cybertrucku využít například jako rozhlednu, anebo si na něj můžete sednout a naopak se kochat krajinou.

Adaptivní vzduchový podvozek

Tesla vytvořila Cybertruck tak, aby dokázal bez problému odolávat špatnému terénu. K této příležitosti byl vyvinut speciální adaptivní vzduchový podvozek, který může zvýšit anebo snížit část vozidla až o 10 centimetrů. Díky tomu bude Cybertruck jednak velmi pohodlný, a jednak se bude jednoduše přizpůsobovat terénu, po kterém jede.

Cyberquad

Společně s představením Cybertrucku se příznivci Tesly na samotném konci dočkali také představení Cyberquadu. Jedná se o elektrickou čtyřkolku, která svým designem připomíná Cybertruck. Zákazníci si ji však nebudou moci zakoupit zvlášť. Pokud budou chtít, mohou si ji přidat ke svému Cybertrucku v rámci placené možnosti. Tato čtyřkolka se bez problémů vleze na korbu Cybertrucku, tudíž se jedná o perfektní možnost pro všechny dobrodruhy.

tesla cybertruck

Solární panely

Zákazník si při konfiguraci Cybertrucku bude schopen navolit také možnost se solárními panely, které budou umístěny v krytu korby. Díky těmto solárním panelům bude schopný Cybertruck získat až 25 kilometrů dojezdu navíc. Tohle ale nejspíše není všechno, jelikož Tesla uvedla, že bude k dispozici také možnost s dodatečnými solárními panely, které se budou dát odklopit. Díky nim by se tedy dojezd Cybertrucku mohl ještě zvýšit.

Interiér

I když toho Tesla ohledně interiéru Cybertrucku příliš neuvedla, tak už nyní víme, že se rozhodně nebude jednat o nic špatného. Elon Mush při představení uvedl, že bude Cybertruck disponovat 110 V / 220 V zásuvkami, díky kterým si ke Cybertrucku budete schopni připojit doopravdy prakticky cokoliv.

tesla cybertruck

Cena a datum uvedení

Pokud byste si chtěli Cybertruck pořídit, tak si na jeho dodání budete muset ještě počkat. Objednávky už jsou sice spuštěny a podle Twitteru Elona Muska už bylo objednáno okolo 200 tisíc kusů Cybertrucku, avšak produkce nezapočne dříve, než na konci roku 2021. V případě třímotorové varianty dokonce až v roku 2022. Nejlevnější varianta s jedním motorem a pohonem zadních kol vyjde na $39.990, střední varianta s AWD pohonem a dvěma motory na $49.990 a vrcholná varianta se třemi motory, pohonem všech kol a dojezdem až 800 kilometrů vyjde na $69.990.

Dnes nejčtenější

.