Zavřít reklamu

Fanoušci elektromobilů mají od dnešního brzkého rána důvod k radosti. Muskova Tesla totiž po měsících spekulací představila zbrusu nový elektromobil Cybertruck, kterým se zřejmě pokusí způsobit malou revoluci v automobilovém průmyslu. Auto totiž vybočuje z řady jak svým designem, tak cenou a potažmo i užitkovostí. Jedná se totiž o jeden z prvních elektrických pickupů světa. 

Cybertruck vypadá na první pohled skutečně jako z jiného světa. Podobné křivky byste totiž v dnešním automobilovém světě hledali marně – minimálně tedy u vozů určených běžné veřejnosti, což Cybertruck je. Elektromobil, jehož představení si vzal dnes kolem kolem 5 hodiny našeho času na starost sám Elon Musk, je vyroben z oceli válcované za studena či vysoce odolného skla. Chlubí se ale také adaptivním vzduchovým odpružením či možností osazení až třemi motory. 

Vůz se bude nabízet celkem ve třech verzích. Nejlevnější verze bude osazena jedním elektromotorem s pohonem zadních kol. Tesla u ní slibuje dojezd vcelku slušných 400 kilometrů, utažení 3,5 tuny a zrychlení z 0 na 100 km/h za 6,5 sekundy. Druhá varianta nabídne dva elektromotory, které budou pohánět všechna kola, utáhne 4,5 tuny a nabídne dojezd více než 480 kilometrů. Zrychlení u tohoto modelu sice nenabídl, avšak je jasné, že bude lepší než u “základu”. Co se pak týče třetí, nejnadupanější varianty, ta bude osazena třemi elektromotory, nabídne tahovou sílu 6,3 tuny, ujede na jedno nabití více než 800 kilometrů a z 0 na 100 km/h to zvládne za parádních 2,9 sekundy. S trochou nadsázky se tak dá říci, že nejvybavenější Tesla Cybertruck bude skutečné žihadlo mezi pickupy. 

Co se týče cen, základní varianta s jedním motorem vyjde na 39 900 dolarů, za střední variantu se dvěma motory si bude Tesla účtovat 49 990 dolarů a za nejvyšší variantu se třemi motory pak 69 990 dolarů. Jedná se tedy o relativně příznivé ceny, přihlédneme-li k unikátnosti auto jako takového. Cena vozu se nicméně bude samozřejmě moci vyšplhat u jednotlivých verzí ještě výše – záležet bude jako již tradičně na výbavě, kterou si řidiči navolí. Do výroby by se měl vůz dostat koncem roku 2021, přičemž v roce 2022 by už měly být všechny verze dostupné “běžným” smrtelníkům.

Bude velmi zajímavé sledovat, jaký zájem o Cybertruck bude. Jak už totiž bylo zmíněno výše, od veškeré konkurence se v mnohém vymyká a osobně jsem přesvědčen o tom, že ještě pěkných pár let vymykat bude. Na druhou stranu, může to být právě tento odvážný nápad, který dodá dalším výrobcům odvahu v podobných pokusech a odstartuje příchod podobně vypadajících automobilů. Vše však ukáže až čas, kterého zbývá do vyjetí prvních verzí automobilu z linek ještě spousta. 

Dnes nejčtenější

.