Zavřít reklamu

Väčšina ľudí pozná Elona Muska iba ako kontroverzného, no úspešného a nápaditého technologického nadšenca, ktorý sa zaslúžil o príchod spoločností Tesla, SpaceX alebo The Boring Company. Málokto však mal tú česť nazrieť do súkromného okienka známeho filantropa a následne sa o tieto informácie podeliť s okolitým svetom. Niečo o sebe prezradil sám Elon, niečo sa zas dostalo na povrch náhodou. Informácie spoza stien fabrík spoločnosti Tesla alebo o plánovaných vesmírnych programoch SpaceX vám prinášame v našich článkoch takmer každý týždeň. Čo však nevieme o Elonovi a jeho bezprostrednom okolí?

1. Elon Musk sa narodil a vyrástol v Južnej Afrike

O Elonovi je známe, že má vzťah k cestovaniu a veľmi rád navštevuje exotické krajiny. Vedeli ste však, že sa táto záľuba spája s jeho rodiskom? Elon sa totiž narodil a prežil celé detstvo v Pretórii, v Južnej Afrike. Z krajiny sa dostal až v roku 1988, keď dovŕšil 17 rokov a rozhodol sa vycestovať za vzdelaním do Kingstonu v Kanade. Následne navštevoval aj Pennsylvánsku univerzitu v Spojených štátoch, kde získal niekoľko doktorátov. Okrem túžby po vedomostiach ho z krajiny vyhnala myšlienka, že by musel absolvovať výcvik v tamojšej vojenskej službe. Práve vďaka tejto skutočnosti je Musk známy svojím citátom: „Kto by chcel byť súčasťou fašistickej armády?“

2. V reálnom živote je veľmi skromný, pokorný a cieľavedomý človek

Po odchode z Afriky sa venoval pofiderne plateným pracovným miestam, no ani to ho nezastavilo v ceste za snom stať sa známym bádateľom a inovátorom. už od útleho veku túžil kolonizovať planéty a podieľať sa na vesmírnych výskumoch. Práve kvôli tomuto faktu bol často obeťou šikany na školách, čo veľmi nezachraňovala ani jeho útla postava. Napriek mnohým odporúčaniam o zmene odvetvia sa nikdy nevzdal svojho sna. Počas štúdia dokonca nemal vôbec žiadne peniaze a žil z jedného dolára na deň, z ktorého si musel zabezpečiť stravovanie v škole. Začiatky v Kanade pre neho neboli taktiež prechádzkou ružovou záhradou, nakoľko pracoval ako upratovač v kotolni, s nárokom na mizernú plácu. Svoje projekty si už od samého začiatku musel financovať sám, z dôvodu nedôvery investorov. Mnohí investori sa po rokoch za Elonom vrátili s prosbou podieľať sa na jeho projektoch, no už bolo neskoro.

3. Vedeli ste, že Elonova matka je modelka?

Kto by bol povedal, že matka známeho technologického mága je nie len modelkou, ale aj výživovou poradkyňou. Maye Musk je pôvodom kanaďanka, no podľa vzoru svojich rodičov žila okrem spomínanej Južnej Afriky alebo momentálne v USA. Počas svojej modelingovej kariéry sa objavila v mnohých známych magazínoch ako TIME, New York Post, Elle a mnoho ďalších. Po odchode Elona späť do Kanady sa rozhodla synove kroky nasledovať, no s modelingovou kariérou neprestala. Napriek svojmu pokročilému veku sa stále venuje fotomodelingu, vlastnému obchodnému odvetviu a prezentáciám, na ktorých ako dietologička káže o zdravej výžive. Musíte však uznať, že na svoj vek (70 rokov) vyzerá naozaj dobre.

Určitá podoba tam je, čo myslíte?

4. Umelá inteligencia mu naháňa hrôzu

Tento bod môže znieť trochu pateticky, ak si uvedomíme, že človek ako Elon prichádza do styku s umelou inteligenciou pomerne často. O to viac sa však môžeme presvedčiť o fakte, že vzbura strojov nemusí byť len futuristickým strašiakom zo sci-fi filmov. Musk sa už niekoľko krát verejne vyjadril, že stojíme na hrane priepasti, do ktorej nás jedného dňa môže zhodiť práve umelá inteligencia. O tejto skutočnosti hovorí ako o najväčšej potenciálnej hrozbe pre ľudstvo. Tento názor ho viedol k založeniu organizácie známej ako OpenAI, ktorá dohliada na správny a opatrný vývoj umelej inteligencie.

5. Odkiaľ Elon čerpá inšpiráciu pre názvy svojich projektov?

Napadlo vás niekedy, odkiaľ sa berú názvy pre produkty a jednotlivé programy, či projekty z dielne SpaceX alebo Tesly? Odpoveď je v Muskovom prípade veľmi jednoduchá a možno tak trochu aj očakávateľná. Niektoré z nich sú vyberané priamo Elonom, pričom ich prepája so svojimi obľúbenými vecami. Uhádnete podľa čoho dostala meno raketa Falcon od SpaceX? Predsa podľa legendárnej vesmírnej lode Millenium Falcon zo Star Wars. Ďalším  príkladom môže byť názov Merlin odkazujúci na rozprávkového kúzelníka alebo vŕtací stroj od Boring Company s názvom Godot. Najkontroverznejší názov však dostali modely od spoločnosti Tesla. Pokiaľ sa na názvy elektrombilov pozeráte iba ako na nevinné písmenká, nič zvláštne neobjavíte. No ak si jednotlivé názvy modelov zoradíte do podoby S3XY výjde vám slovo SEXY. Nad touto skutočnosťou začal Elon rozmýšľať už dávno pred štartom produkcie vozidiel, pričom okrem spomínaného vtipného usporiadania mu pri menovaní pomohlo viacero skutočností.

6. Elon je obrovským fanúšikom filmov a seriálov. V niekoľkých si dokonca zahral

Vyznavači seriálovej a filmovej sféry sa určite s týmto faktom už stretli. Elon o sebe netají, že si voľný čas (ktorého je mimochodom žalostne málo) rád vyplní zhliadnutím filmu či niekoľkých seriálových epizód. Možno si hovoríte, že na tomto bode nie je nič zaujímavé, nakoľko filmy a seriály pozerá azda každý človek. Elon Musk je ale tak oddaným fanúšikom popkultúry, že si v niektorých blockbusterových počinoch sám zahral. Pokiaľ ste videli film Iron Man 2, určite neuniklo vašej pozornosti, že sa v ňom na pár sekúnd objavil. Ide o scénu, kde si s Tonym Starkom a.k.a. Iron Manom vymení niekoľko lichôtok z technologickej sféry. Rovnako sme sa s ním mohli stretnúť v seriáli Simpsonovci, kde bol hlavnou postavou epizódy The Musk Who Fell to Earth. Okrem spomínaných spracovaní vystúpil aj v sitcome Teória Veľkého Tresku, Why Him, Machette Kills alebo Thank You For Smoking.

Zaujímavosťou je, že takmer v každej scéne z filmu alebo seriálu, v ktorom vystúpil, hral samého seba. Mimo spomínaného Iron Mana sa do komiksového sveta ešte na chvíľku vrátime. Ako veľký nadšenec giganta v podobe Marvel Comics si okrem univerza MCU obľúbil aj sériu X-Men. Mutanti sa mu vo filmovom spracovaní zapáčili natoľko, že po jednom z nich dokonca pmenoval vlastného syna. Ten sa volá Xavier, podľa známeho Professora X.

7. Ako vyzerá pracovný pohovor v SpaceX so samotným Elonom?

Mnoho firiem používa pri pracovných sedeniach rôzne metódy. Väčšina ľudí by od Elona čakala množstvo divných a kontroverzných otázok, no v tomto prípade si hlava firiem Tesla, Boring Company a SpaceX udržiava pomerne vážnu tvár. Okrem vedeckých otázok týkajúcich sa informácií na margo práce s technológiami ho však zaujíma aj riešenie rôznych hádaniek a logických rébusov. Najdôležitejšia je podľa neho schopnosť improvizácie a pohotové reakcie na nečakané zvraty. Rovnako ako na samého seba, je prísny aj na potenciálnych zamestnancov a uchádzačov o miesto v niektorej z jeho firme. Vedeli by ste odpovedať na nasledujúce otázky?

  • Pracovali ste niekedy na nejakej zdanlivo nevyriešiteľnej úlohe? Ak áno, ako ste sa s touto situáciou popasovali?
  • Čo znamená pojem kompozit?
  • Čo považujete za svoje najťažšie životné rozhodnutie?
  • Ako by ste charakterizovali nulový ukazateľ?
  • Predstavte si obdĺžnikový nosník, ktorý je stabilne upevnený iba z jednej strany. Na akom mieste sa zlomí pri postupnom uvoľňovaní záťaže?
  • Čo považujete za najdôležitejší faktor pri vašom rozhodovaní?

8. Práca je pre Elona vždy na prvom mieste, ale…

Ako už vyplynulo z predchádzajúcich bodov, Elon Musk je jednoducho závislý od svojej práce. Behom jedného týždňa strávi prácou na projektoch pokojne aj 100 hodín, čo sa logicky odrazí na jeho voľnom čase. Z tohoto dôvodu sa z neho počas rokov stal majster multitaskingu. Počas krátkeho časového úseku dokáže vyriešiť aj niekoľko problémov naraz. Mimo to však ale nikdy nezabúda na výdatný spánok, ktorý je podľa neho kľúčom k úspešnému fungovaniu počas celého dňa. Je ale zaujímavé, že v čase zvýšenej produkcie Modelu 3 od Tesly spal na gauči vo vlastnej kancelárii, nakoľko podľa svojich slov nemal čas chodiť domov. Cesta do práce, sprcha, raňajky a podobné ranné rituály by mu zaberali príliš veľa času, preto videl jednoduchšie riešenie v nocľahu na nepohodlnom kuse nábytku.

Počas obdobia známeho ako „Tesla Production Hell“ bol Elon nútený spať na takomto gauči. Fanúšikovia sa mu dokonca vyskladali na niekoľko nových pohoviek

Napriek veľkým úspechom, ktoré počas uplynulého roka dosiahol, však ani len nepomyslel na prípadné spomalenie a zvoľnenie plánov. Úspech spočíva v neprestajnom venovaní sa tomu, čo robíte a hlavne tomu, čo vás napĺňa. Pre Elona predstavuje hnací motor čas s rodinou, práca na nových projektoch a samozrejme úspech s úspešných míľnikov.

9. Je autorom mnohých bizarných, no známych vyjadrení

Elon sa sám nepovažuje za ktovieakého rečníka, no počas rokov sa do povedomia ľudí dostal nejeden z jeho výrokov. Okrem klasických motivačných citátov, je autorom aj niekoľkých vtipných narážok. My sme pre vás vybrali tie najzaujímavejšie:

„Zlyhanie je nevyhnutným faktom. Ak dostatočne nezlyhávate, tak dostatočne neinovujete.“

„Každý produkt, ktorý potrebuje manuál, je nepotrebný.“

„Život je prikrátky pre dlhodobú závisť.“

„Rád by som zomrel na Marse. Len nie pri explózii, či náraze.“

„Zakladanie spoločnosti je ako pečenie koláčov. Musíte namixovať všetky ingrediencie v tom správnom pomere.“

„Všetci v Tesle pracujú 20 hodín denne. Ja preto musím pracovať 23 hodín.“

„Keď som zakladal spoločnosť orientovanú na vesmírny program, hovorili mi, že som blázon. Dnes som blázon s vesmírnymi raketami.“

10. Čo spája Elona Muska a Steva Jobsa?

Množstvo ľudí zvykne týchto dvoch priekopníkov vo svojich oboroch často porovnávať a hľadať u nich určité podobnosti. Steve síce nevystupoval v rovnakom odbore ako Elon, no niekoľko podobností by sme mohli nájsť. Steve Jobs bol idealista a snažil sa vidieť svetlo aj v tých najtemnejších kútoch. Vyjadrenia typu „je to nemožné“ alebo „nedá sa to“ pre neho jednoducho neexistovali. Rovnakú stratégiu sa snaží aplikovať aj Elon, pre ktorého je Steve jedným z najväčších vzorov. Obe osoby si vždy chceli podmaniť svet technológií a priniesť ľuďom revolučné produkty, ktoré otvárali dvere do futuristického sveta. Niet pochýb o tom, že sa to obom pánom podarilo, aj keď v odlišnom rozsahu. Podobne ako Steve, aj Elon poberá za svoju funkciu v čele spoločnosti symbolický plat vo výške jedného dolára ročne. O Jobsovi bolo známe, že tak trochu nevedel komunikovať s ľuďmi. Elon Musk tiež nepatrí do skupiny ľudí, ktorí patria na výslnie medziľudských komunikatívnych schopností, no určite nie v takom meradle ako Steve. V neposlednom rade sú tu študíjne výledky. Ani jeden z nich nebol ukážkovým študentom, no aj napriek tomu sa držali svojich hodnôt, ktoré im aj po početných zlyhaniach nakoniec vyslúžili sladké úspechy a celosvetové uznanie.

Elon

 

Elon

Dnes nejčtenější

.