Zavřít reklamu

Kdo z vás zažil nebo zrovna zažívá, že slyší ze sluchátka iPhonu hůře než dříve, ne-li naprosto špatně? Kvalita hovorů pak může být opravdu mizerná, a volat musíte na tichém místě, kde vás nikdo neruší. Spousta uživatelů problém přechází až do doby, kdy opravdu neslyší nic. Další kroky potom vedou logicky do servisu, kde obvykle požadují výměnu sluchátka za nové. V praxi je ale málokdy potřeba sluchátko vyměnit, obvykle je pouze zanesené, a stačí ho vyčistit.

Hned zkraje bych rád upozornil, že některé servisy zákazníky obchází, a naúčtují jim opravu (výměnu sluchátka), aniž by ji skutečně provedli, a nebo ji udělají zbytečně. Že je sluchátko pouze znečištěné poznáte podle toho, jak se začaly problémy projevovat. Pokud se hlasitost sluchátka snižovala postupně, je to indikátorem, že se v něm hromadilo stále více nečistot. V případě, že došlo k výraznému utlumení z ničeho nic, může se jednat třeba o následek pádu. Při bližším pohledu na mřížku sluchátka uvidíte, v jakém je stavu. Pokud v něm vidíte mřížkování/miniaturní dírky, nemělo by být znečištění tak vysoké. V případě, že mřížkování nevidíte, bude sluchátko pravděpodobně znečištěné.

Snadný postup, jak sluchátko iPhonu vyčistit

Nejdříve vyzkoušejte čištění zvenčí, které zvládnete i jako technikou nepolíbený jedinec. V souladu s doporučením Applu použijte jemný štěteček, a zkuste sluchátko „omést“. Při silnějším znečištění to pravděpodobně nepomůže, rozhodně ale nesahejte po stlačeném vzduchu! Ačkoliv Apple nedoporučuje užívat jakékoliv chemikálie ani čistící prostředky, funguje v tomto ohledu velmi dobře Isopropylalcohol (IPA), který se v servisech běžně používá. Kdo nemá odborné znalosti, používá IPU na vlastní riziko. Pokud po ní sáhnete, naneste si malou kapku na štěteček, a raději s ním poklepejte o látkový hadřík, abyste se zbavili přebytečného množství (štěteček by měl být pouze vlhký, ne mokrý). Vlhkým štětečkem potom přejíždějte po mřížce sluchátka a snažte se nečistoty odstranit. IPA funguje jako rozpouštědlo, a při správném použití by neměla protéct dovnitř (velmi rychle se odpařuje).

Jakmile uvidíte mřížkování, očistěte ho ještě jednu suchým štětečkem (můžete trochu přitlačit), abyste vymetli co možná nejvíce nečistot. Následně zkuste zavolat (nebo použít diktafon, ten aktivuje horní mikrofon). Pokud je ze sluchátka slyšet lépe, ušetřili jste za „opravu“ v servisu. V opačném případě buď vyhledejte servis, nebo – jste-li manuálně zruční a chcete si chvíli hrát – telefon rozeberte a sluchátko vyčistěte zevnitř.

Postup čištění sluchátka při rozebraném telefonu

Ještě jednou upozorňuji, že je tento postup pro opravdu zručnější jedince, nejlépe pro ty, kteří už nějakou opravu prováděli. Kvůli statické elektřině doporučuji využít uzemnění nebo alespoň antistatickou podložku, jinak můžete telefon poškodit. V opačném případě to opět děláte na vlastní riziko.

Jelikož má sluchátko krytí v podobě mřížky, může skrze ní dojít k propuštění nečistot. Jak se hromadí, dochází k jejich tlačení stále hlouběji do telefonu, potažmo sluchátka, kde se nečistoty postupně vrství a vrství, až vytvoří téměř nepropustnou zátku. Tu je potom nutné odstranit zevnitř; jak to vypadá, se můžete podívat na fotkách. Pokud iPhone otevíráte, nezapomeňte jako první odpojit baterii, je to velmi důležité!

Odpojený displej pak nemusíte rozdělávat celý, stačí v horní části odšroubovat plíšek, který drží sluchátko na flex kabelu. Dejte si pozor, abyste pak nepoškodili samotnou kameru, která je na displeji nalepená. Pro snazší sundání můžete zvenčí nahřát oblast sluchátka horkovzdušnou pistolí, případně kameru pouze odklonit (v takovém případě dejte pozor, abyste neohnuli flex kabely moc).

Nečistoty odstraňte pomocí štětečku, případně použijte párátko. Do mřížky nijak nepíchejte, abyste ji nepoškodili (i když se dá v tomto kroku celkem snadno vyměnit), a jakmile vymetete všechny nečistoty, zkontrolujte samotnou mřížku. Nejlépe se skrze ní podívejte proti světlu – pokud bude prosvítat, jste na dobré cestě – v opačném případě ji bude potřeba vyčistit. Opět k tomu slouží štěteček, případně kartáček s trochu hrubšími vlákny (ale ne zas moc, abyste nepoškrábali materiál).

Pokud se nepůjde nečistot zbavit se suchým nástrojem, můžete ho zvlhčit IPOU – při vnitřním čištění dejte pozor, aby vám nenatekla přímo na displej nebo kamkoliv jinam. Případně už tu můžete velmi opatrně použít i stlačený vzduch, kterým mřížku z jedné nebo druhé strany profouknete (nehrozí tu poškození jiných komponentů). Jakmile je mřížka čistá (záleží zejména na její levé části), můžete telefon složit a sluchátko vyzkoušet.

Čištění reproduktorů iPhonu je podstatně snazší

Zanesené reproduktory poznáte snadno, v dolních otvorech už jednoduše neuvidíte mřížky, ale pouze udusané nečistoty. Ty můžete lehce vyškrábnout párátkem (pozor, abyste neodřeli barvu nebo nezajeli moc dovnitř!) – na silně udusaný bordel většinou jemný štěteček nestačí. Jakmile se zbavíte nejhoršího, zkuste reproduktory očistit suchým štětečkem, vatičkou do uší nebo kartáčkem, případně ho opět zvlhčit IPOU. I tady po nanesení na nástroj poklepejte na látkový hadřík, abyste se zbavili přebytečného množství.

V případě reproduktorů se nečistoty dostávají dovnitř málokdy, mřížky je obvykle zastaví, a hromadí se tak pouze zvenčí. V každém případě pamatujte, že se jedná o citlivé elektronické zařízení, které můžete špatným krokem zničit. Pokud si na čištění sami nevěříte, požádejte raději servis, ty expresní vám sluchátko i reproduktory vyčistí do 10 minut i zevnitř. Máte-lu některý z posledních modelů (XS, XS Max nebo XR), vyvarujte se rozebírání telefonu – ať už kvůli náročnosti, tak kvůli ztrátě záruky. To samé platí u iPhonu X, jehož první verze měly navíc problémy se sluchátky kvůli výrobní vadě.

Jak čistit sluchátko - iPhone

Čtěte dále

Více z rubriky Seriály

Dnes nejčtenější

.