Zavřít reklamu

Kdo z vás už někdy řešil problém s nedostatečně nabitou baterií v momentě, kdy musel odcházet z domu či kanceláře, a potřeboval telefon využívat? Když ho připojíte na nabíječku přes noc, máte ho do rána spolehlivě nabitý, ale jak doplnit kapacitu co nejrychleji? Existuje několik způsobů, ať už se jedná o nastavení telefonu, nebo o správně zvolenou nabíječku. Pojďme si je tedy společně shrnout.

Využijte silnější 12W nebo 29W/30W nabíječku

Abyste nabili iPhone co nejrychleji, bude nezbytné využít funkci rychlonabíjení, které podporují všechny iPhony z roku 2017 a novější, a dostatečně silného adaptéru. Sám Apple doporučuje využívat 12W, případně i 30W nabíječky, ačkoliv do balení přesto dává slabé 5W adaptéry. Nejrychlejších je prvních 50 %, ty zvládnete do půl hodiny; druhá polovina pak zabere zhruba hodinu (posledních 10 % bývá nejpomalejších). Použít můžete i 87W USB-C adaptér od novějších Macbooků, rychlost nabíjení už to ale v podstatě neovlivní. iPhone to nepovolí, aby nedošlo k přehřátí nebo jinému poškození telefonu.

Pro srovnání přikládáme graf z testování iPhonu X, které ukázalo, na kolik procent se baterie iPhonu s různě silnými adaptéry nabije. Testována byla i bezdrátová cesta, tam to ale z části záleží i na „výstupní ploše“, nejenom na adaptéru. Zatímco základní 5W adaptér zvládl za půl hodiny 20 %, ten 12W už 39, a 29W (který je již nyní nahrazen 30W) dokonce 49. Za hodinu pak nejsilnější z adaptéru dobil 79 %, což by mělo za normálních okolností poskytnout celodenní výdrž.

Současné vlajkové lodi, tedy iPhone XS, XS Max a XR, jsou na tom oproti desítce zhruba o 7 % lépe. První polovinu baterie lze nabít za 25 minut (rozdíl pár minut, ale i na těch záleží), a do stovky je potřeba dalších 85 minut. Ve výsledku tak telefon nabijete za 110 minut (necelé 2 hodiny). Až do 75 % to leze nahoru opravdu rychle, ale posledních 25 % trvá stejně dlouho, jako první 3/4 baterie.

Jak nabít iPhone co nejrychleji - test, graf
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Vůbec nejrychlejší je potom nabíjení u iPhonu 8, kde v případě modelu Plus nabijete prvních 30 % baterie s 2 675 mAh za přibližně půl hodiny, a na stovku stačí celkově 1h a 30 minut. U iPhonu 8 je potom situace ještě o něco lepší, tam stačí 1h a 20 minut u baterie s kapacitou 1 821 mAh. Proč? Telefony mají oproti iPhonu X (2 716 mAh), XS (2 658 mAh) a XS Max (3 174 mAh) celkem o dost menší baterii.

Lze nabíjet rychleji i starší iPhony?

Řada uživatelů má stále starší iPhone 6S (který pořád perfektně slouží), 6, nebo dokonce 5S. Ty sice funkci rychlonabíjení nemají, ale s pomocí 12W adaptéru je můžete nabíjet o poznání rychleji než základním 5W. Poměrně výrazné zrychlení pak umožní i správné nastavení telefonu, aby zbytečně nespotřebovával energii (o tom jsme napsali níže).

Používejte prověřené, MFi nebo originální kabely

Celosvětový trh – včetně toho českého – je zaplavený obrovským množstvím nekvalitních kabelů, které zdaleka neposkytují stejné vlastnosti jako originál. A nejde o to, že se dříve zlomí nebo zšednou, ale průtok proudu nebývá tak vysoký (obvykle se drží po 1 A, v extrémech kolem 0,5 A). Samozřejmě existují i varianty, které rychlonabíjení umožní, to si ale nechte raději od prodejce, abyste nekupovali zajíce v pytli.

Sázkou na jistotu jsou samozřejmě originální kabely, případně levnější certifikované (nesou označení MFi – Made for iPhone). Ty jsou vyráběny celou řadu společností, spolehlivé jsou od Belkin, Nillkin nebo Baseus, v podstatě se dá ale říct, že by měl být spolehlivý každý kabel, které to označení MFi nese.

Jak nastavit iPhone, aby nabíjel rychleji

Pokud potřebujete rychlost dobíjení zvýšit na maximum (bez ohledu na to, jakou nabíjčku používáte), vypněte veškeré procesy a „odřízněte ho od světa“. Stačí ukončit všechny aplikace, zapnout režim letadlo a přestat iPhone používat. Získáte tím pár procent navíc, ale i to se hodí.

Potřebujete-li iPhone během nabíjení využívat, stáhněte si jas. Čím více totiž displej svítí, tím více vytlouká baterii, a dá se říct, že je jedním z největších žroutů. Pro představu: Starý iPhone 5S vydržel s novou baterií nabitou na 100 %, připojením k Wi-Fi a s plným jasem něco přes 5,5 hodiny. Při sledování videa pak o hodinu a něco méně, zatímco se staženým jasem k polovině už vydržel během videa přes 6 hodin.

Nabíjejte v pokojové teplotě, bez krytu či obalu

Zejména iPhone 5, 6, 6S, 7 (a jejich další verze) jsou náchylné na výkyvy teplot. Kvůli celokovovému tělu totiž vnímají teplo i chlad podstatně více než telefon s tělem plastovým/skleněným. Při nabíjení se proto snažte, aby nebyl telefon vystaven slunečním paprskům, které by ho zahřívali. iPhone by pak nabíjel pomaleji, aby nedošlo k jeho přehřátí.

Pokud bude naopak v přílišném chladu, může baterie částečně degradovat, a tedy opět nabíjet pomaleji. Telefon je také dobré vyjmout z krytu/obalu, jak uvádí sám Apple na svých stránkách. Ten totiž tlumí únik tepla z přístroje, a dochází tak k jeho zahřívání. V důsledku toho iPhone sníží rychlost nabíjení, aby nedošlo k přehřátí telefonu.

Z výsledků testů je patrné, že pro iPhone 8/8 Plus nebo novější nepotřebujete adaptér silnější než 18 W, rozdíl v rychlosti nabíjení je totiž zanedbatelný. Pokud chcete pouze originál, nabízí Apple 12W a 18W nebo 30W adaptér, můžete ale vyzkoušet i jiného výrobce, existuje celá řada ověřených. Máte-li doma pouze 12W adaptér, nabijete iPhone o 33 % rychleji než s 5W.

Rychlonabíjení - iPhone
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Související články

Dnes nejčtenější