Zavřít reklamu

Nabíjení nejrůznějších druhů baterií je čím dál důležitější a významnější součástí našich životů. Současné způsoby nabíjení a dostupné druhy baterií ale mají často do ideálu daleko. Vědci po celém světě ale naštěstí pracují na tom, aby vyšli vstříc nejenom požadavkům uživatelů, ale také nárokům na úsporu energie, životnímu prostředí nebo bezpečnostním standardům. Jak vypadá potenciální budoucnost nabíjení?

Nové technologie nabíjení by měly být bezpečnější a zabránit vznícení:

Baterie s nanodráty

Tým vědců z kalifornské univerzity vynalezl baterie s nanodráty, schopné prakticky neustálého znovudobíjení. Nandoráty jsou zhruba tisíckrát tenčí, než lidský vlas. Zmíněnému týmu se podařilo výdrž nanodrátů vylepšit speciálním gelem, který zabraňuje jejich popraskání. Testované baterie podstoupily během tří měsíců více než 200 tisíc nabíjecích cyklů, aniž by jevily známky opotřebení.

Li-ion nové generace – Lithium-ion v pevném skupenství

Baterie v pevném skupenství obvykle nabízí dobrou stabilitu, ovšem za cenu přenosu kapalných elektrolytů, které mohou zapříčinit vznícení baterie. Vědci ze společnosti Toyota nedávno zveřejnili zprávu o testování nového druhu Li-ion baterií, využívajících pevné skupenství namísto kapalin. Tyto nové baterie jsou odolnější vůči výkyvům teplot a nabízí vyšší rychlosti nabití.

Grafenové baterie

Grafenové baterie mají obrovský potenciál využití například u elektromobilů. Za jejich výzkumem a vývojem stojí společnost Graphenano, která prohlašuje, že tyto baterie lze plně nabít během několika málo minut. Firma Graphenano chce své baterie využít zejména pro pohon elektromobilů, elektorkol, ale také dronů nebo do domácností.

Pěnové baterie

Se zajímavým řešením přišla také společnost Prieto, která vyvíjí baterie na principu měděného pěnového substrátu. Tyto baterie se vyznačují vysokou bezpečností, protože neobsahují žádné hořlavé elektrolyty. Nabízejí také delší životnost, rychlejší nabíjení, ale také nižší náklady na výrobu než současné běžně používané baterie.

Skládací baterie

Společnost Jenax vyvíjí speciální baterie s názvem J.Flex. Jedná se o skládací, tenké baterie z materiálu připomínajícího papír, ale vyznačujícího se vysokou odolností vůči mechanickému poškození i vůči působení vody. Uplatnění těchto baterií vidí firma Jenax především na poli oděvního průmyslu a nositelné elektroniky.

StoreDot

StoreDot je startup, který vznikl na univerzitě v Tel Avivu. Jeho hlavním produktem je nabíječka s názvem StoreDot, která pro svůj provoz využívá biologické polovodiče, vyrobené z přirozeně se vyskytujících organických sloučenin, známých jako peptidy. StoreDot dokáže dobít běžný smartphone během šedesáti sekund, příslušné baterie jsou odolné vůči přehřátí a dalším vlivům.

Sodium-ionové baterie

Vědci v Japonsku usilovně pracují na vývoji nového typu baterií, které ke svému provozu nebudou potřebovat lithium. Místo něj využívají sodík, který je jedním z nejběžněji dostupných prvků. Sodium-ionové baterie vykazují až sedmkrát vyšší účinnost ve srovnání s lithium-ionovými bateriemi a náklady na jejich výrobu jsou podstatně nižší. K jejich komerčnímu využívání by mohlo dojít v pěti- až desetiletém časovém horizontu.

battery_fb

Související články

Dnes nejčtenější

.