Zavřít reklamu

Když Apple představil u iPhonu 5 zcela nový nabíjecí konektor Lightning, svět tím velmi zaujal. Postupem času se však stal z této zajímavé novinky zcela běžný jablečný standard, který se navíc již nyní začíná pomalu měnit v určité omezení. Ve světě se totiž objevil USB-C konektor, který se stává pomalu ale jistě průmyslovým standardem. To velmi zjednodušeně znamená, že k němu existuje široké spektrum různého příslušenství včetně kabelů. A právě tento konektor by se měl již poměrně brzy v iPhonech objevit.

Letošní rok by se měl ještě nést v duchu klasických Lightning kabelů a konektorů, od příštího roku však podle zdrojů DigiTimes Apple u iPhonů  přejde na USB-C. Díky tomu se tak jablečný ekosystém částečně otevře světu a svým zákazníkům nabídne o poznání širší spektrum příslušenství. iPhone s USB-C budeme též moci nabíjet skrze tento konektor bez nutnosti dokoupit další drahé příslušenství, s čímž se nyní potýkat bohužel musíme. 

Takto by měl vypadat rychlonabíjecí adaptér pro letošní iPhony: 

Široké spektrum využití

Přechod na USB-C by však nemusel být určitou revolucí jen pro iPhony. Dá se totiž očekávat, že po přijmutí tohoto standardu na jablečných telefonech bychom se těchto konektorů dočkali i u iPadů. Ty bychom skrze ně mohli v budoucnu propojovat s dalším příslušenstvím včetně monitorů a přiblížit se tak zase o něco blíž klasickým počítačům. 

To, že má Apple s USB-C velké plány, potvrdilo již odstranění klasických portů u MacBooků Pro a 12” MacBooků, které jsou osazeny právě jen USB-C/Thubderbolt 3 porty. Za tento krok se však Apple setkal před lety spíše s kritikou a nepochopením, než s odsouhlasením toho, že právě tento typ konektorů je budoucnost. 

Uvidíme, zda se tedy toto tvrzení příští rok skutečně vyplní či nikoliv. Faktem však je, že ačkoliv by mnohým z nás bylo nejspíše po příští rok sedmiletém Lightning portu smutno, na USB-C bychom si rychle zvykli díky. Na druhou stranu je však poměrně jasné, že bychom si na to, až se z USB-C stane zcela běžný standard stejně jako například z USB-A, ještě chvíli počkali. Apple se však předběhnout dobu rozhodně nebojí. 

usb-c-to-lightning-cable

Související články

Dnes nejčtenější

.