Zavřít reklamu

Mnozí už nejspíš zažili situaci, kdy jejich iPhone/iPad přestával postupně nabíjet, nebo se na nabíječce přestal chytat úplně. Logicky se nabízí vysvětlení, že za to může nabíječka; jenomže ani s novou se situace nezlepšila. Dedukce se tedy upírá na vadný napájecí konektor, který „už je starý“ nebo „přestal fungovat“. Přesto je konektor v 99,9 % případů z hlediska funkčnosti zcela v pořádku, a situaci můžete napravit sami doma.

Když iPhone nabíjí v určité poloze nebo vůbec, tak…

Problémy s nabíjením zavedou většinu uživatelů do servisu, kde jim správný technik obratem pomůže, a někde zneužijí jejich nevědomosti a nabídnou jim výměnu konektoru za nový. Cena se obvykle pohybuje mezi 500 a 1 800 Kč v závislosti na modelu iPhonu. Tou dobou už obvykle zoufalý uživatel na výměnu kývne, aby mohl telefon znovu používat. Málokdo už ale ví, že je lightning konektor téměř nesmrtelný, a je opravdu málo případů, kdy ho musíte měnit.

Výměna konektoru je v takovém případě zbytečná, a některé servisy ho pouze vyčistí, i když si účtují cenu za nový konektor.

Nejčastější příčinou bývá zanesení konektoru nečistotami a prachem – můžete se o iPhone starat sebelépe, a přesto vás problém nemine. Ty se po malých částech usazují na okraji konektoru nebo v něm, a každým připojením kabelu je zatlačíte dovnitř. Ve výsledku se jich pak nahromadí tolik, že vytvoří i 2 mm vyvýšení, které má za následek, že kabel do konektoru nejde „dorazit“, a pokud nabíjí, tak jenom v určité poloze.

iPhone - proč nenabíjí

Když už je nečistot v konektoru více, dochází k jejich „rozehnání“ do stran, takže začínají postupně zakrývat jednotlivé piny, které pak jednoduše ztrácí kontakt s těmi na kabelu. Případů, kdy konektor opravdu přestane fungovat, je minimum, a obvykle tomu předchází neodborný zásah do zařízení (třeba při výměně displeje), během něhož dojde k poškození flex kabelu, nebo k odpálení konektoru/desky statickou elektřinou.

Řešení je jednoduché, stačí vám trocha zručnosti

Než poběžíte do servisu, sedněte ke stolu s lampičkou, a pořádně si prohlédněte lightning konektor v telefonu. Výhodou jsou verze Gold a Rose Gold, u nichž je vnitřek konektoru bílý – takže pokud uvidíte jenom šedou/černou „díru“, je evidentně zanesená. Hůře to jde poznat u Space Gray/Black verzí, protože má konektor tmavě šedou/černou barvu. V obou případech budete potřebovat špičatou pinzetu nebo silnější jehlu, kterou stačí do konektoru píchnout „do dna“, a nečistoty z něj vytahat.

Dejte si pozor, abyste zbytečně nepřejížděli po pinech, které jsou na obou delších stranách konektoru (nejsou sice tak citlivé, ale pokud zapíchnete jehlu do nich, můžete je zničit). V některých případech půjde nepořádek vyšťourat hůře, nebojte se ale píchnout nadoraz, konektor je tvořen plastem, který jen tak nepoškodíte.

iPhone - nabíječka nejde droazit

Související články

Dnes nejčtenější