Zavřít reklamu

Macbook air 12Během pondělního velkého eventu, kde Apple představil svůj zbrusu nový a ultra tenký MacBook s Retina displejem vzbudila společnost mnoho ohlasů. Některé pozitivní, jiné spíše negativní. Nový MacBook, kromě konektrou na sluchátka, totiž nabízí jen jeden jediný konektor USB 3.1 Type-C a to z něj dělá doslova notebook budoucnosti. Zákazníci jsou však z nového MacBooku nadšeni a to i přesto, že jeho cenovka začíná na bezmála $1300 (v ČR téměř 40 000 Kč).

Společnost Apple tak opět ukázala, že inovace umí a znovu naznačuje ostatním velkým výrobcům, jak by se to mělo dělat. Ovšem mělo by se začit už teď? Nepředběhl Apple budoucnost o několik let a neměl svůj nový počin představit až za rok nebo dokonce za dva? Je nový MacBook připraven zaujmout postavení na trhu a získat si své zákazníky v dnešní době? Pravděpodobně ano, ale bude jich dostatek? Podle serveru Business Insider jsou zde tři hlavní věci, kvůli kterým není nový MacBook představen ve správný čas. Pojďme se na ně podívat

Za prvé je zde cena. Platíte si především za skvost, který Apple navrhl a vyrobil, jelikož nový MacBook je prostě a jednoduše opravdu krásný a to v mnohých z nás spustí potřebu ho mít. Ve skutečnosti ale se jedná jen o opravdu málo výkonný stroj, který dokáže spustit desktopový operační systém, ale jinak toho kromě běžného prohlížení internetu nesvede. Dokonce jeho částka je stejná jako u nejlevnějšího MacBook Pro s Retina displejem, avšak nový MacBook za MacBookem Pro parametrově opravdu značně zaostává. Pokud si ale ceníte design a přenosnost před vším ostatním, pak pro vás je zmíněné srovnání nepodstatné.

Poté se jedná o porty. Nový MacBook nabízí sice nejnovější, ale stále pouze jeden jediný port, což je méně, než málo. To znamená, že během nabíjení (k čemuž je jediný port také určen) nebudete moci přenášet data přes stále velice oblíbené USB flashdisky. Bude zapotřebí si zakoupit adaptér do tohoto portu, který vám ho rozšíří na další 3 různé. Ovšem redukce není zrovna levná, konkrétně stojí $79 (u nás 2390 Kč) a také bude potřeba ji sebou brát v podstatě všude a když zapomenete, tak máte jednoduše smůlu, jelikož USB-C je prozatím tak málo rozšířený, že jen těžko narazíte někde například na flashdisk, který bude nejnovějším USB disponovat.

MacBook 2015
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

A nakonec tu máme poslední bod, který je lehce spojen s bodem předchozím. Apple se u nového MacBooku zbavil svého tak populárního MagSafe 2 napájecího konektoru. Ten je totiž výborný v případě, že kabel máte na nějakém místě, kde o něho může někdo snadno zakopnout a vytrhnout vám ho tak z počítače. MagSafe 2 drží v počítače díky magnetu pevně, avšak v případě něšťastného a neúmyslného vytržení se lehce a bez poškození z MacBooku vyrthne a nedojde tak k poškození ani počítače ani samotného konektrou. S USB-C, jako s napájecím konektorem je tato vlastnost najednou pryč, a tak se může snadno stát, že se vám v horším případě zničí celý MacBook za nemalou částku, jelikož trhnutím a díky své nízké hmostnosti lehce sklouzne ze stolu na zem nebo lépe si zničíte pouze konektor, ovšem bude se jednat o jeden jediný konektor, který na počítači budete mít a jeho oprava zajisté nebude levná záležitost.

Pojďme však trochu obrátit list. Nejnovější MacBook hodně připomíná svého staršího bratříčka MacBook Air z roku 2008. Ten tehdy nabízel také o dost menší výkon, než ostatní jablečné notebooky o pár portů méně za celkem vysokou cenu. Apple to totiž kompenzoval váhou a tím přenostitelností notebooku. Tehdy se jednalo o unikátní notebook, který neměl na trhu konkurenci, ovšem i tak o něj nebyl až tak velký zájem, když vezmeme v úvahu o jak inovativní stroj se tehdy jednalo. O dva roky později však Apple MacBook Air vylepšil, zkonstruoval ho tak, aby měl vyšší výkon a především vyšší výdrž na baterii a stal se z něj jeden z nejprodávanějších MacBooků. Tak je to i dnes s novým MaBookem, je opravdu krásny, inovativní, lehký, nahlíží do budoucnosti, avšak nejedná se o počítač, po kterém by toužil každý. Ale až vyzraje, za rok, za dva nebo za tři a doba se také lehce změní a pravděpodobně přizpůsobí (možná i nevědomky), tak z něj pravděpodobně bude opět jeden z nejlepších notebooků, který Apple bude nabízet.

MacBook
Zdroj: Redakce Letem světem Applem
*Zdroj: BusinessInsider (částečně)

Témata:

Související články

Dnes nejčtenější