Zavřít reklamu

Při včerejším představování nových MacBooků se Apple značnou část konference věnoval Touch Baru, neboli dotykovému panelu, který nahradil funkční klávesy a zobrazuje ovládací prvky na základě aplikace, která je na MacBooku spuštěna. I když byla více než polovina eventu skutečně věnována Touch Baru, tak na konci konference překvapil Apple tím, že ukázal i MacBook Pro bez Touch Baru, o kterém vlastně celou dobu mluvil. Má se jednat o levnější MacBook Pro, který ale nabízí nové komponenty jako jeho vyspělejší bratříčkové, ovšem je za nižší cenu.

Apple uvedl, že kromě Touch Baru chybí levnější verzi MacBooku Pro ještě Touch ID, ovšem je to skutečně vše, o co je levnější model ochuzenější? Samozřejmě, že není. Pojďme si shrnout, v čem všem se levnější MacBook Pro liší od dražších modelů s Touch Barem.

V první řadě je určitě důležité poznamenat, že model bez Touch Baru je možné zakoupit jen ve 13″ variantě, v 15″ prostě neexistuje. Pokud se mrkneme na výkon, tak jsou zde poměrně zásadní rozdíly. Model bez Touch Baru totiž disponuje dvoujádrový procesorem Intel Core i5 o taktu 2,0GHz (Turbo Boost až 3,1 GHz), zatímco model s Touch Barem nabízí dvoujádrový procesore Intel Core i5 o taktu 2,9GHz (Turbo Boost až 3,3 GHz). S procesorem se pochopitelně liší i integrovaná grafika, a tak ořezaný model nabízí Intel Iris Graphics 540 zatímco model s Touch Barem Intel Iris Graphics 550.

S výkonem úzce souvisí i RAM. Oba modely v základu nabízí 8GB operační paměť, jenže u modelu bez Touch Baru je RAM taktována na 1866MHz, zatímco u modelu s Touch Barem na 2133MHz. U obou modelů je možné navýšit RAM na 16GB, ale takt se ani u jedné verze nehne.

Důležité je určitě poznamenat, že levnější model nabízí jen 2 USB-C porty, a to na levé straně, zatímco dražší model nabízí 4 USB-C (na každé straně dva). U levnějšího modelu je tak pravá strana osazena jen 3,5mm jackem, jinak je prázdná. Trochu zajímavé také je, že model bez Touch Baru má jen 2 mikrofony, ale model s Touch Barem a Touch ID má mikrofony 3.

Poslední rozdíl je v baterii, kde má ale levnější model naopak trochu navrch, protože se chlubí 54,5Wh lithium-polymerovou baterií, zatímco model s Touch Barem se chlubí 49,2Wh lithium-polymerovou baterií. Nicméně Apple uvádí, že při prohlížení webu a sledování filmů přes iTunes je výdrž naprosto stejná. Je ale možné, že nepatrný rozdíl poznáte při používání jiných aplikací nebo jiného přehrávače, kde by mohl levnější model vydržet o pár desítek minut více. Ořezaný model má větší baterii pravděpodobně díky absenci Touch Baru a Touch ID.

Ve všem ostatním jsou ale oba modely stejné, tedy samozřejmě až na cenu. Ořezaný model bez Touch ID a Touch Baru startuje na 45 990 Kč, zatímco dražší model s Touch Barem, Touch ID, lepším procesorem, lepší integrovanou grafickou, lepší RAM, s více USB-C porty, s více mikrofony a o něco menší baterií na 55 990 Kč. Rozdíl 10 000 korun je znatelný a je jen na vás, zda se vám je vyplatí za výše vyjmenované přidané hodnoty obětovat.

macbook-pro-touch-bar-vs-no-touch-bar-fb

Související články

Dnes nejčtenější

.