Zavřít reklamu

Čekali jsme téměř rok a půl od poslední aktualizace MacBooku Pro, ale dnes jsme se konečně dočkali. Společnost Apple totiž na dnešní konferenci „hello again“ představila zcela nový MacBook Pro 2016 a jedná se o jednu z největších změn za poslední roky. Nový MacBook je tenčí, lehčí, nabídne zajímavý OLED panel nad klávesnicí namísto funkční kláves, nové komponenty, lepší displej i nejnovější porty. Zároveň ale ruší některé zažité porty jako běžné USB-A, HDMI, čtečku karet a dokonce i legendární MagSafe port pro nabíjení.

Nový design

Nový MacBook Pro pochopitelně přichází s lehce upraveným design. Oproti minulé generaci je především tenčí, a to konkrétně o 17% u (jen 14,9mm u 13″ verze a 15,5mm u 15″ verze), čímž je pochopitelně i lehčí – 1,36kg u 13″ verze a 1,81kg u 15″ verze. Stejně tak se na designu podepsala nová klávesnice s motýlím mechanizmem druhé generace, která se chlubí novými snímači a je tak pochopitelně lepší, než první generace, kterou najdete na Retina MacBooku. Jedná se o klávesnici s opravdu nízkým zdvihem a speciální technologií, díky které může být tělo MacBooku tak tenké. Na vzhledu novinky se zajisté podepsal i Force Touch trackpad, který je dvakrát větší, a zcela nový dotykový panel, o kterém si podrobněji povíme níže.

Touch Bar

To, co Apple při představení MacBooku Pro vyzdvihoval nejvíce, byl Touch Bar, neboli úzký, dotykový OLED panel, který nahradil horní řádek funkčních kláves. Ovšem Touch Bar je opravdu zajímavý, jelikož zobrazuje ovládací prvky v závislosti na aplikaci, která je na MacBooku spuštěna. V Safari se tak například ukazují vaše oblíbené stránky nebo pole pro vyhledávání. V defaultním rozložení ale samozřejmě ukazuje i běžné ovládací prvky například pro regulaci jasu nebo hlasitosti. Po stlačení klávesy Fn se ukáží další klávesy, mezi kterými nebude chybět ani Escape. Touch Bar podporuje Multi Touch stejně jako každý jiný displej. Nový panel už nyní podporuje hned několik vývojářů aplikací, a tak pokud si nový MacBook Pro koupíte hned při zahájení prodejů, můžete si Touch Bar začít naplno užívat. Důležité je také poznamenat, že Touch Bar je možné si upravovat podle svých potřeb, a tak si můžete pro jednotlivé aplikace nastavit ovládací prvky, které chcete, aby se na něm zobrazovaly.

Touch ID

Vůbec poprvé v historii přidal Apple do některého svého počítače senzor otisků prstů. Touch ID, které většina z nás zná z iPhonů a iPadů, se tak nyní dostalo i do MacBooku Pro. Samotný senzor otisků prstů se nachází na pravé straně hned vedle Touch Baru a je tak zabudované v tlačítku pro vypnutí/zapnutí Macu. Konkrétně se jedná o Touch ID druhé generace, které známe z iPhonů 6s a novějších a díky kterému je možné MacBook odemykat, schvalovat platby přes Apple Pay nebo dokonce jej použít v některých případech i namísto hesla. Touch ID chrání safírové sklo, a tak je odolné a o jeho zabezpečení se stará speciální Apple T1 čip.

snimek-obrazovky-2016-10-27-v-19-39-47

Porty

Apple se opět rozhodl vydat vstříc budoucnosti, a tak se u MacBooku Pro zbavil všech doposud nejpoužívanějších portů, jako je například USB-A, čtečka paměťových karet a dokonce i MagSafe pro nabíjení. Nový MacBook Pro se tak může pochlubit jen čtyřmi porty typu USB-C s podporou nejnovějšího USB 3.1 generace 2 o rychlosti 10Gb/s a také s podporou nového standardu Thunderbolt 3. Čtveřici USB-C portů by ještě doplňuje standardní 3,5mm jack, který nedávno Apple zrušil u svého iPhonu. Nové USB-C na MacBooku Pro zvládne až dva displeje s 5K rozlišením, což podle slov Applu nezvládne žádný jiný počítač na světě.

Výkon

Nový MacBook Pro pochopitelně přichází i s vyšším výkonem, než předchozí model a podle slov Applu se jendá o nejvýkonnější MacBook, který kdy představili. Novinka tak disponuje procesory Core i5 a i7 od Intelu šesté generace (starší Skylake) s taktem až 2133 Mhz a integrovanou grafikou Intel Iris, která je až 2krát výkonnější než u současné generace. Větší modely nabízí grafickou kartu od AMD, což je poměrně velká změna, jelikož doposud Apple ve svých MacBoocích měl grafické karty od NVidie. Konkrétně se jedná o 14nm architekturu Polaris až s 4GB NVRAM, která je až 2,3krát výkonnější než grafické karty na předchozí generaci. O chlazení grafické karty a procesoru se starají hned dva větráčky. Novinka nabídne i rychlejší PCI-E SSD o kapacitě až 2TB, což je také příjemná změna, jelikož doposud bylo možné si nakonfigurovat maximálně 1TB SSD.

Další zajímavosti

Nový MacBook Pro také nabídne lepší displej, který je o 67% jasnější, má o 67% lepší kontrast a pokrývá o 25% větší barevné spektrum. Výrazně se zlepší také zvuk z reproduktorů, které se chlubí dvojnásobným rozsahem, než nabídla současná generace. Baterie novinky vydrží až 10 hodin, a to jak u 13″ tak i u 15″ verze. Obě verze jsou nabízený ve stříbrné a vesmírně šedé variantě. Menší 13″ verze bude nabízena v základu s dvoujádrovým Intel Core i5 procesorem o taktu 2,9 GHz, 8GB RAM a 256GB SSD. Větší verze pak v základu nabídne 16GB RAM, čtyřjádrový Core i7 o taktu 2,9GHz. Cena menšího modelu startuje na 1799 dolarech a cena většího na 2399 dolarech. Objednávky startují dnes, ale budou odeslány až během 2-3 týdnů.

new-macbook-pro-2016

Dnes nejčtenější

.