Zavřít reklamu

macbook 2015
Zdroj: Redakce Letem světem Applem
Tak jak jsme očekávali, představil Apple dnes nejnovější v řadě svých počítačů Apple MacBook, který přináší neuvěřitelně tenký design, ohromně velký touchpad a trojici barev po vzoru iPhonu a v současné době také iPadu. Počítač nese název pouze MacBook, bez jakéhokoli dalšího označení a přináší neuvěřitelnou tenkost a samozřejmě také Retina Display.

Nový MacBook váží pouhých 910 gramů a je tenký jen 13,1mm v nejtlustším bodě, oproti tomu současný MacBook Air má 17,3mm, novinka je tedy o 24% tenčí než doposud nejtenčí počítač. Celý MacBook je vyroben kompletně z hliníku a to včetně pantu spojujícího šasi a víko počítače.

Novinkou je také nová lávesnice, která je doslova ze strany na stranu. Apple vysvětlil, že současné klávesnice pracují na Scissor systému, ale nová klávesnice pracuje na Butterfly systému, což znamená, že se celá klávesa pohne při stisknu rovnoměrně. Zároveň je tenčí a neprohýbá se do stran. Kamkoli se klávesy dotkanete, vžy se stlačí celá klávesa, nikoli jen její část. Samozřejmostí je pak podsvícení, s tím, že každá klávesa má vlastní diodu pro podsvícení.

Apple MacBook 2015
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Samozřejmostí je Retina display s rozlišení 2304×1440 pixelů a celý displej je nejtenčím displejem který Apple kdy vytvořil. Displej spotřebuje při stejném jasu o 30% méně energie než displej Macbooku Air. Další novinkou je trackpad, tedy touchpad, který je nyní mnohem větší než u Macbook Air a nabízí systém Force touch a taptic engine stejně jako Apple Watch. Díky tomu není touchpad sice stlačitelný ale reaguje rychleji a lépe než kdy předtím a můžete si jej díky čtveřici senzorů kompletně přizpůsobit. Senzory měří rychlost kliknutí a sílu jakou probíhá kliknutí! Například v Safari můžete jedním klikem provádět více věcí je na základě toho jak silně kliknete. V jednotlivých aplikacích si nastavíte, jaké síly kliku chcete pro jakou činost provádět.

Apple MacBook 2015
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Jedná se navíc o první počítač, který neobsahuje žádný ventilátor, celý počítač je chlazen pouze pasivně a jeho základní deska je o 67% menší než základní deska v MacBook Air 11″. Počítač pohání Intel Core M na 1,3Ghz s Turbo módem na 2,9Ghz a spotřebou jen 5 watů. Díky tomu mohl Apple zbytek počítače věnovat bateriím, které jsou umístěny v celém jeho těle a jsou vyrobeny přesně podle jeho těla. Počítač tak obsahuje množství baterií, které kopíruji kontury počítače. MacBook má tak o 35% větší kapacitu baterie než MacBook Air a dokáže pracovat 9 hodin při surfování na internetu a 10 hodin při sledování videa.

Apple MacBook 2015
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Součástí MacBooku je wifi 802.11ac a Bluetooth 4.0 díky čemuž můžete snadno použít hotspot s iPhonem. Největší novinkou je však USB-C, tedy jediný konektor, který spojuje veškeré konektory, jnež jsme doposud znali. Díky speciálnímu portu je možné zapojit kabely v obou směrech a přenášet přes ně jak video tak zvuk a data.

Počítač je dostupný v barvách SpaceGray, Silver a Gold. Cena celého stroje  s 12″ displajem, 1,1GHZ dual-core intel Core M procesorem, grafickou kartou Intel HD 5300, 8GB ram a 256 SSD stojí 1299€ a verze s 512GB stojí 1599€.

Apple MacBook 2015
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Související články

Dnes nejčtenější