Zavřít reklamu

Že se iPhony 14 Pro (Max) dočkají nové generace čipu řady A bylo v posledních měsících potvrzeno celou řadou zdrojů s tím, že klasické “čtrnáctky” toto privilegium nedostanou a budou se muset spokojit opět “jen” s loňskými A15. Jak se však zdá, ve výsledku to až tak moc vadit nemusí. Tvrdí to alespoň svorně zdroje analytika Ming-Chi Kua a leakera ShrimpApplePro. 

V souvislosti s letošním čipsetem Apple A16 se hovořilo velmi často s využitím modernějšího výrobního procesu – konkrétně 4nm. Ten lze zjednodušeně popsat jako schopnost výrobce umístit jednotlivé tranzistory na procesoru blíže k sobě, díky čemuž jich lze jednak na určitý prostor umístit více a jednak je díky tomu procesor schopen využívat méně energie. Zdroje výše zmíněných mužů se však nechaly slyšet, že se nic takového letos nestane. TSMC, které čipy pro iPhony vyrábí, má u A16 nasadit vylepšený výrobní 5nm proces. Ten by jim měl přinést meziroční nárůst výkonu zhruba o 10 % a zřejmě i stejný pokles energetické náročnosti. O skok kupředu se tedy jednat alespoň letos nebude, byť v příštím roce bychom už se snad skoku dočkat měli. To má mít totiž TSMC ve spolupráci s Applem naplánováno nasazení 3nm čipů. 

Obecně se dá říci, že i minimální výkonnostní nárůst u Apple A16 oproti předešlé generaci může být ve výsledku běžným jablíčkářům absolutně jedno, jelikož jsou čipy v iPhonech již dlouhou dobu na velmi vysoké úrovni, která jim zajišťuje to, že jejich potenciál na maximum nevyužije takřka nikdo. Ostatně, přesně kvůli tomu si může Apple dovolit nasadit “rok starý” čipset A15 do letošní generace základních iPhonů 14. 

Dnes nejčtenější

.