Zavřít reklamu

V posledních několika dnech hýbe světem skandál týkající se obřího úniku osobních dat uživatelů Facebooku. Uniknout měla konkrétně data více než půl miliardy uživatelů, mezi kterými bylo bohužel i více než 1,3 milionů Čechů. Zda mezi ně patříte i vy si však můžete již nyní velmi jednoduše ověřit přes oblíbenou webovou službu haveibeenpwned.com. 

Pokud jste se již někdy v minulosti po únicích uživatelských dat různých služeb pídili, věříme, že vám haveibeenpwned.com nemusíme představovat. Jedná se totiž o zřejmě jednu z nejspolehlivějších databází pro ověřování nejrůznějších úniků, kterou provozuje jeden z regionálních ředitelů Microsoftu a držitel ocenění Developer Security Troy Hunt. Nemusíte se tedy obávat, že by stránka sloužila například ke sběru mailů či telefonních čísel, jak tomu u podobných webů bývá. 

A jak se tedy přesvědčit o tom, zda mezi daty, která Facebooku unikla, jsou i ta vaše? Velmi jednoduše. Do “vyhledávače” na webové stránce haveibeenpwned.com stačí napsat vaši mailovou adresu, kterou využíváte pro Facebook, či telefonní číslo s mezinárodní předvolbou (pro Česko tedy +420, pro Slovensko +421) a poté už jen spustit hledání. Jakmile web prohledá databáze, ke kterým má přístup, informuje vás o tom, zda mail či telefon unikl a potažmo komu. Na vás pak už bude jen to, jak s novou informací naložíte – tedy zda jí budete brát vážně a například posílíte zabezpečení mailu, nebo nikoliv. Je nicméně potřeba dodat, že si takto ověříte “jen” telefony a mailové adresy. Pokud unikla data jiného charakteru, bohužel je přes tuto stránku dohledat nepůjde. 

Zda Facebooku neunikla vaše osobní data zjistíte zde

Související články

Dnes nejčtenější

.