Zavřít reklamu

Prakticky ze všech stran slýcháme v posledních měsících o tom, že iPhonů 12 bude letos na podzim nedostatek kvůli problémům vzniklým celosvětovou pandemií koronaviru. Přemýšleli jste však nad tím, co přesně se za těmito “problémy s výrobou” vlastně skrývá, respektive kde přesně výroba vázne a kvůli čemuž tedy bude letos iPhonů 12 skutečně na 99 % nedostatek? Pokud ne, v následujících řádcích se vám v tom pokusíme udělat jasno. 

Pokud jste nad výše zmíněnými otázkami v minulosti přemýšleli, vsadíme se, že naprostá většina z vás došla k závěru, že iPhony nemá zkrátka kdo montovat. Naprostá většina montážních fabrik totiž leží v Asii a převážně pak v Číně, která kvůli snaze omezit šíření koronaviru v posledních měsících bez problému tyto fabriky (a mnohé další) uzavírala. Práci v nich má totiž přeci jen obrovské množství lidí, což představuje v dnešní době značné bezpečnostní riziko. Zprávy z uplynulých týdnů sice hovořily o tom, že se provoz do fabrik opět vrací či již dokonce naplno vrátil, avšak brát tyto informace jako skvělou zprávu je ve výsledku v předčasné. Stoprocentní funkčnost montážních fabrik nám totiž potvrdily i naše zdroje napříč technologickým průmyslem (zabývající se jak výrobou smartphonů, tak třeba i audiotechniky a tak podobně), byť jedním dechem dodaly, že je tato funkčnost nebo chcete-li připravenost svým způsobem k ničemu – tedy minimálně z velké části. 

Montážní fabriky obrovského množství společností se totiž podle našich informací potýkají s kritickým nedostatkem komponentů, ze kterých jsou schopny sestavovat finální produkty, kvůli čemuž jich je ve výsledku dostupných mnohem méně než je obvyklé. Subdodavatelé, kteří zajišťují výrobu těchto komponentů, se pak mají potýkat s obrovským nedostatkem surovin, ze kterých je jsou schopni vyrábět. Ve výsledku tedy vše stojí a padá na omezení těžby a výroby materiálu potřebného na komponenty, což je však poměrně velký problém, jelikož tato činnost probíhá ve větší či menší míře po celém světě. A jelikož není nedostatek jen některého materiálu, ale skutečně velkého množství těch, které jsou pro výrobu elektroniky potřeba, byla by skutečně velká náhoda, kdyby se Applu tyto problémy vyhnuly – tím spíš, když jsou jeho iPhony vyráběny ze skutečně velkého množství komponentů z různorodých materiálů. 

Pokud se tedy v brzké době situace s výrobou komponentů celosvětově nezlepší, je prakticky jasné, že nejen o iPhony 12, ale o spoustu další elektroniky i jiných produktů bude dříve či později nouze. Nebavíme se tu samozřejmě o jejich úplné nedostupnosti pramenící ze stopky jejich výroby, ale spíš o dlouhých čekacích dobách na jejich naskladnění. Pokud si tedy na letošní iPhony 12 brousíte zuby i vy, vězte, že bude k jejich získání potřeba mnohem větší štěstí či trpělivost než v předešlých letech. 

Témata: , ,

Související články

Dnes nejčtenější