Zavřít reklamu

COVID-19 je závažné onemocnění, které je způsobeno novým koronavirem. Málokoho z nás by napadlo se na koronaviru jako takovém nějakým způsobem přiživovat, anebo o něm šířit poplašné zprávy. Bohužel, v současné době se nejen na internetu těchto mýtů, poplašných zpráv a hoaxů šíří opravdu nespočet. Níže naleznete 10 největších mýtů, které se nového koronaviru týkají.

Chladné počasí zabije koronavirus

V případě, že někde přečtete informaci o tom, že sníh, mráz anebo led dokáže zabít koronavirus, tak věřte, že se jedná o nepravdivou informaci. Všeobecně nemá na koronavirus a další nemoci chladné počasí prakticky žádný vliv. Navíc, lidská teplota v těle stále drží teplotu okolo 37 stupňů Celsia, tudíž by nám fakt, že koronavirus nepřežije v chladných podmínkách, stejně nepomohl.

Horká koupel/pití zabije koronavirus

Naprosto stejně to funguje i v případě větší teploty. Pokud vám někdo sdělí, že se proti koronaviru můžete chránit horkou sprchou či koupelí, anebo třeba častým pitím čaje, tak se opět jedná o mýtus. I v případě, že se osprchujete horkou vodou, tak se tělesná teplota pohybuje okolo 37 stupňů Celsia, tudíž je tato informace irelevantní. Naopak si horkou koupelí můžete uškodit a popálit se.

Koronavirus můžete spláchnout do žaludku

Mezi jeden z nejčastějších mýtů patří informace o tom, že koronavirus můžete jednoduše z pusy spláchnout do žaludku, kde se o jeho rozložení postarají enzymy. I v tomto případě se tedy jedná o mýtus a koronavirus rozhodně z pusy jen tak nespláchnete. I přesto byste ale měli rozhodně dodržovat pitný režim, abyste jednak rychleji z těla vyplavili škodliviny, a aby vaše tělo zůstávalo hydratované.

Prohlédněte si v galerii hoaxy o koronaviru:

Tepelné skenery detekují koronavirus

Pokud sledujete televizi, tak už jste si určitě všimli záběrů, ve kterých se na lidskou hlavu namíří teplotní skener. Mnoho lidí si myslí, že tyto skenery slouží k okamžitému rozpoznání nakažených a nenakažených lidí. Pravdou však je, že se doopravdy jedná jen o skenery, které dokáží zjistit teplotu lidského těla. I přesto, že se nákaza koronavirem projevuje zvýšenou teplotou či horečkou, tak to ve finále rozhodně neznamená, že každý takový člověk jej doopravdy má.

Koupel v dezinfekci

Některé z vás možná napadlo, že když se doporučuje čistit si ruce dezinfekcí či alkoholem, tak by mohl být dobrý nápad se v dezinfekci či alkoholu kompletně „osprchovat“. Opak je však pravdou, jelikož vydezinfikovaným tělem rozhodně proti koronaviru nevyhrajete. Ten se totiž nachází uvnitř vašeho těla a nikoliv na povrchu. Navíc k tomu, pokud byste se opravdu dezinfekcí či alkoholem osprchovali, tak riskujete podráždění a vysušení pokožky, což rozhodně není nic příjemného.

Domácí mazlíčci šíří koronavirus

Prozatím nebylo žádným výzkumem dokázáno, že by nový typ koronaviru mohli šířit domácí mazlíčci. Pokud tedy máte doma psa nebo kočku, tak je můžete bez problémů nechat venku. Pouze si po jejich hlazení nezapomeňte umýt ruce dezinfekcí a mýdlem. Tak stejně je nutné podotknout, že se podle dostupných informací koronavirus nešíří skrze komáry.

Konzumace česneku zabije koronavirus

Bohužel, ani staré babičkovské rady ala česnek na koronavirus nepůsobí. Ať už se česnekem potřete, anebo jej třeba začnete ve vysoké míře konzumovat, tak si bohužel nepomůžete. Je samozřejmě známé, že česnek je skvělým zdrojem antioxidantů, avšak ty bohužel na nový typ koronaviru neplatí.

Mladí lidi jsou imunní

Mnoho mladých lidí si při rozšíření koronaviru myslelo, že jsou proti němu kompletně imunní, a že je nemůže zasáhnout. Bohužel, i v tomto případě se jedná o naprostou lež. Mladí lidé se mohou koronavirem nakazit naprosto stejně, jako ti staří. Mladší lidé mají pouze výhodu v tom, že jejich těla mají lepší imunitu, a proto se s nemocí mohou lépe vypořádat. I proto na koronavirus umírají především starší lidé, u kterých už je imunita značně oslabena.

UV lampy

Mnozí lidé si myslí, že je dobrý nápad dezinfikovat své ruce pomocí UV lamp. To teoreticky je, jelikož UV záření koronavirus skutečně likviduje. Jeho vedlejším efektem je však podráždění či popálení pokožky, ke kterému může dojít i při relativně nízké intenzitě svícení. Mnohem lepší je tedy využívat klasické dezinfekce a vodu, než-li UV lampy.

Vakcíny proti zápalu plic

V určitých médiích se jednu dobu objevovala informace o tom, že vakcíny proti pneumonii (zápalu plic), jako je třeba pneumokoková vakcína a vakcína proti Haemophilus influenza typu B, dokáží poskytnout ochranu proti novému koronaviru a onemocnění COVID-19. I v tomto případě se jedná o mýtus. Koronavirus je totiž od zápalu plic, tudíž potřebuje svou vlastní vakcínu. Takovou vakcínu se snaží vyrobit hned několik vědeckých týmů na celém světě a doufejme, že k vyrobení dojde co možná nejdříve.

Související články

Dnes nejčtenější

.