Zavřít reklamu

Koronavirus decimuje svět čím dál víc. Nákaza se totiž postupně dostala z Číny do Spojených států a k nám do Evropy, kde se šíří závratným tempem a i přes iniciativy jednotlivých zemí se nedaří ji zastavit. Kromě tohoto nenadálého obratu ale stále decimuje pevninskou Čínu a kromě samotných obyvatel postihuje také společnosti, jež v zemi operují a drtí akciové trhy. Vyhráno zatím nemá ani Apple. Přestože společnost znovu otevřela řadu továren a výroba se vrací více méně do normálu, prodeje iPhonů zaznamenaly prudký propad.

Není to tak dávno, co jsme informovali o tom, že Apple slaví s iPadem v Číně úspěch a jeho prodeje nejsou vzhledem k aktuálním poměrům vůbec špatné. Představitelé společnosti se ale radovali předčasně, i přes prvotní nepříznivé prognózy ze strany ekonomů a analytiků totiž technologického giganta zasáhla ještě podstatně horší vlna nových zpráv. V Číně se vlivem šíření nákazy prodalo v únoru méně než 500 tisíc iPhonů, což znamená až 60% meziroční propad. Během téhož období se minulý rok prodalo zhruba 1.27 milionů kusů a špatně na tom nebyl ani leden, kdy se celkové prodeje vyšplhaly na 2 miliony kusů. Analytická společnost IDC původně předpovídala 40% pokles, tudíž se jedná o podstatně horší výsledky než proklamovaly i ty nejméně optimistické prognózy. Náhlý propad pravděpodobně způsobila omezení čínské vlády, zejména co se týče volného pohybu osob a zákazu cestování během čínského Nového roku.

O moc lépe na tom ale nebyly ani jiné mobilní značky a celý tamní trh se smartphony obecně zažívá poměrně krušné časy. Podle čínské akademie informačních a komunikačních technologií totiž jednotliví výrobci dodali v únoru pouze 6.34 milionů kusů telefonů, což oproti loňskému roku, kdy se prodeje vyšplhaly na 14 milionů kusů, představuje 55% pokles. Největší ránu ale utržili místní giganti jako je Xiaomi a Huawei, jejichž prodeje dohromady klesly z 12.72 milionů na 5.85 milionů kusů. Není však divu, v případě jablečné společnosti se na celkovém propadu podepsalo uzavření všech 42 prodejen a co se lokálních výrobců týče, v jejich případě představovalo rozsudek smrti zejména nucené pozastavení výroby a hromadné zavádění bezpečnostních opatření. Uvidíme, zda se situace alespoň mírně uklidní, nebo technologické giganty zavalí další lavina červených čísel. Na to jak se šíří koronavirus po světě se můžete podívat na článku mapa koronavirus.

 

Související články

Dnes nejčtenější

.