Zavřít reklamu

Chytrý reproduktor HomePod i po dvou letech od uvedení na trh v prodejích výrazně tápe. Vyplývá to alespoň z dat analytické společnosti Strategy Analytics, dle které držel jablečný reproduktor v uplynulém čtvrtletí jen necelý pětiprocentní podíl na trhu s chytrými reproduktory. 

Podle dat analytiků byl loňský rok pro chytré reproduktory skutečně přelomový. Prodalo se jich totiž úctyhodných 146,9 milionů kusů, což znamená výrazné posunutí dosavadního maxima z roku 2018. Na růstu trhu mají nicméně lví podíl stále ti samí výrobci – konkrétně Google a Amazon. Prvnímu jmenovanému se například v uplynulém čtvrtletí podařilo na trh dostat 15,8 milionů reproduktorů s Alexou, Google pak v tomto ohledu zaostal za Amazonem jen o 1,9 milionu kusů. A HomePod? Přestože pro něj bylo uplynulé čtvrtletí prodejně silné, přineslo mu v porovnání s konkurencí “jen” 2,6 milionů dodaných kusů, které znamenají 4,7% podíl na trhu s chytrými reproduktory. Apple tak může těšit alespoň to, že si meziročně HomePod v dodávkách polepšil o milion kusů a o 0,6 % na trhu. 

Chytré reproduktory

Cizí medicína?

Lví podíl na pozvolném růstu prodejů HomePodů mají dle analytiků velké slevové akce po celém světě, které cenu reproduktoru srazily mnohdy téměř na úroveň konkurence v podobě Googlu či Amazonu (ta je standardně výrazně levnější než HomePod – pozn. red.). Opět se tak potvrzuje, že jedním z hlavních problémů prodejů chytrého reproduktoru Applu je jeho vysoká cena, která výrazně převyšuje konkurenci. To si v minulosti uvědomil i samotný Apple, který po celém světě v loňském roce snížil cenu produktu o 50 dolarů, ani to však na nastartování jeho prodejů nestačilo.

I přes neúspěch první generace HomePodu se již dlouhé měsíce šušká o tom, že Apple nehodlá tento produkt pohřbít a již připravuje jeho nástupce. Ten by se měl chlubit jak vylepšeným zvukem, tak především nižší cenou. Dočkat by se ale měl třeba i podpory Bluetooth, jejíž absence je první generaci mnohými uživateli často vyčítána. Kvůli ní je totiž HomePod určen ryze pro uživatele s produkty od Applu. 

Dnes nejčtenější

.