Zavřít reklamu

Chytrý reproduktor HomePod i po dvou letech od uvedení na trh v prodejích výrazně tápe. Vyplývá to alespoň z dat analytické společnosti Strategy Analytics, dle které držel jablečný reproduktor v uplynulém čtvrtletí jen necelý pětiprocentní podíl na trhu s chytrými reproduktory. 

Podle dat analytiků byl loňský rok pro chytré reproduktory skutečně přelomový. Prodalo se jich totiž úctyhodných 146,9 milionů kusů, což znamená výrazné posunutí dosavadního maxima z roku 2018. Na růstu trhu mají nicméně lví podíl stále ti samí výrobci – konkrétně Google a Amazon. Prvnímu jmenovanému se například v uplynulém čtvrtletí podařilo na trh dostat 15,8 milionů reproduktorů s Alexou, Google pak v tomto ohledu zaostal za Amazonem jen o 1,9 milionu kusů. A HomePod? Přestože pro něj bylo uplynulé čtvrtletí prodejně silné, přineslo mu v porovnání s konkurencí “jen” 2,6 milionů dodaných kusů, které znamenají 4,7% podíl na trhu s chytrými reproduktory. Apple tak může těšit alespoň to, že si meziročně HomePod v dodávkách polepšil o milion kusů a o 0,6 % na trhu. 

Chytré reproduktory
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Cizí medicína?

Lví podíl na pozvolném růstu prodejů HomePodů mají dle analytiků velké slevové akce po celém světě, které cenu reproduktoru srazily mnohdy téměř na úroveň konkurence v podobě Googlu či Amazonu (ta je standardně výrazně levnější než HomePod – pozn. red.). Opět se tak potvrzuje, že jedním z hlavních problémů prodejů chytrého reproduktoru Applu je jeho vysoká cena, která výrazně převyšuje konkurenci. To si v minulosti uvědomil i samotný Apple, který po celém světě v loňském roce snížil cenu produktu o 50 dolarů, ani to však na nastartování jeho prodejů nestačilo.

I přes neúspěch první generace HomePodu se již dlouhé měsíce šušká o tom, že Apple nehodlá tento produkt pohřbít a již připravuje jeho nástupce. Ten by se měl chlubit jak vylepšeným zvukem, tak především nižší cenou. Dočkat by se ale měl třeba i podpory Bluetooth, jejíž absence je první generaci mnohými uživateli často vyčítána. Kvůli ní je totiž HomePod určen ryze pro uživatele s produkty od Applu. 

Témata: ,

Související články

Dnes nejčtenější