Zavřít reklamu

První zvěsti o tom, že Apple připravuje vlastní chytrý reproduktor začaly na svět prosakovat už v průběhu roku 2016. O rok později se pak tyto spekulace vyplnily, když kalifornský gigant na úvodní Keynote své vývojářské konference WWDC světu představil HomePod. Ten prezentoval nejen jako chytrý reproduktor, ale i jako revoluční produkt pro poslech hudby v rámci své cenové kategorie. Velká očekávání, kterými se svět po představení novinky rozhodně netajil, však vystřídal spíš velký pád. 

Přestože si HomePod premiéru odbyl už na WWDC 2017, Apple jej nebyl schopen začít prodávat do konce téhož roku (přestože tak slíbil) a na pulty obchodů jej dodal až 9. února 2018. Včera tak HomePod de facto oslavil dva roky. Za tuto dobu se jej Applu podařilo rozšířit na relativně velké množství trhů a softwarově jej poměrně zajímavě vylepšit. Ani to však nevykompenzovalo hlavní kameny úrazu prodejnosti, kterými jsou vyšší cena (HomePod startoval na 349 dolarech) nebo třeba absence Bluetooth konektivity. Jablečný chytrý reproduktor tak i dva roky po svém uvedení na trh paběrkuje na samém chvostu trhu s chytrými reproduktory, ze kterého se se svými nízkými prodeji dosahujícími nižších milionů ročně alespoň v současné verzi velmi pravděpodobně nikdy nedostane. 

Nabízí se otázka, co bude s chytrými reproduktory Applu dál – tedy zda se od nich odkloní či se je naopak pokusí “nakopnout” novým modelem. Naprostá většina zdrojů se sice shoduje na tom, že se druhé generace HomePodu s atraktivnější cenou, lepším zvukem či podporou Bluetooth, dočkáme, avšak s podobnými tvrzeními přichází již zhruba od konce roku 2018. Rozhodně se tedy nedá s jistotu říci, že se jejich předpovědi naplní – tím spíš, když se zájem o HomePody nezvyšuje ani softwarovými vylepšeními a ani nižší cenou, která celosvětově padla z 349 dolarů na 299 dolarů. Na druhou stranu – pokud chce Apple na trhu s chytrými reproduktory jakkoliv zabodovat, vyčkávání s druhou generací HomePodu si rozhodně dovolit nemůže, jelikož obliba konkurenčních reproduktorů strmě stoupá. Pokud tedy Apple v plánu HomePod 2 má, letošek je pro jeho “vytažení z rukávu” zřejmě posledním smysluplným rokem. 

Související články

Dnes nejčtenější

.