Zavřít reklamu

Od představení HomePodu uplynuly již více než dva roky, za které se z něj měl alespoň podle vizí Applu stát fenomén mezi chytrými reproduktory. Realita je však bohužel zcela opačná. Prodeje HomePodů totiž nejsou vůbec dobré a to i přesto, že obliba chytrých reproduktorů ve světě pozvolna narůstá. 

S poměrně zajímavými, leč pro Apple smutnými statistikami, přispěchala dnes v noci analytická společnost CIRP. Ta se zaměřila na prodeje chytrých reproduktorů v USA, které se dá obecně považovat za mekku tohoto produktu, jelikož se tu těší obrovské popularitě. Podle dat CIRPu je nyní reproduktorová základna v USA na úrovni těžko uvěřitelných 76 milionů kusů. A kolik z nich je HomePod? Pouhých zhruba 5 %, což odpovídá asi 3,8 milionu kusů. Naopak takový Amazon se svými produkty Echo Americe vládne pevnou rukou, jelikož až 70 % reproduktorů z celkového počtu pochází od něj. S velkým odstupem za ním pak naleznete i Google s jeho produkty Home, které mají na americkém reproduktorovém trhu podíl 25 %. 

Odpověď na otázku, proč se Applu nedaří jeho HomePody prodávat, je podle analytiků velmi jednoduchá. Hlavním faktorem při výběru chytrých reproduktorů je totiž stála cena a právě ta je u HomePodu velmi vysoká. Přestože jsme se nedávno dočkali celosvětového zlevnění, kdy HomePod padl z 350 dolarů na 300, stále se s produkty od Amazonu či Googlu cenově příliš rovnat nemůže, jelikož je mnohdy i několikanásobně převyšuje. Chytrý reproduktor lze navíc stále označit za velmi mladý produkt, který si chtějí někteří uživatelé zprvu raději otestovat a tudíž volí co možná nejlevnější a nejzákladnější modely. Takový však v nabídce Applu chybí.

Již poměrně dlouho se sice spekuluje nad tím, že Apple pracuje na druhé generaci HomePodu, která by snad měla být i levnější, avšak v posledních měsících jsme mnoho zpráv o tomto produktu neslyšeli. Je tak klidně možné, že se jej Apple kvůli mizerným prodejům první generace rozhodl zrušit či minimálně na chvíli uložit k ledu. Investovat do druhé generace něčeho, co zkrátka netáhne, je totiž do jisté míry zbytečné – tedy alespoň z jeho pozice. 

Dnes nejčtenější

.