Zavřít reklamu

Na veletrhu CES 2020 letos nechybí mnoho obrovských společností. Vedle Applu se jej účastní například společnost AMD, která představila nové procesory nejen pro mobilní zařízení. Přímý konkurent AMD, společnost Intel, na tomto veletrhu nechyběl také. Pokud sledujete technologický souboj mezi AMD a Intelem, tak jste již dost možná zaregistrovali, že Intel poměrně zaostává a zaspal dobu. Mezitímco se AMD chlubí procesory vyrobenými 7nm výrobním procesem, Intel již po dobu několika let představuje procesory stavěné na 14nm výrobním procesu. Na veletrhu CES Intel představil již desátou generaci jeho procesorů s názvem Comet Lake a ani ty nejsou vytvořeny jinak.

Pokud si v hlavě říkáte, že se jedná o další Lake, a už v tom máte pěkný zmatek, rozhodně nejste sami. Dá se říct, že nová generace procesorů od Intelu toho nic moc nového nepřináší. Jak už jsem zmínil v úvodu, 14nm výrobní proces zůstává již po dobu několika let neměnný. Ke zlepšení došlo jen v případě taktovací frekvence. V případě Core i7 atakuje frekvence 5 GHz a v případě vrcholných Core i9 se Intel dostal za magickou hranici 5 GHz. TDP procesorů je poté 45 W. Intel oficiálně ohledně těchto procesorů nezveřejnil žádné další informace, avšak portál AnandTech uvádí, že bychom se měli dočkat s příchodem těchto procesorů také technologií Turbo Boost Max 3.0 a Velocity Boost. Jak můžete podle názvů tušit, tak se budou tyto technologie starat o poskytnutí maximálního možného výkonu v zátěži.

Nových procesorů desáté generace od Intelu by mohl využít Apple u svých budoucích počítačů, klidně třeba i u budoucí aktualizované verze 16″ MacBooku Pro. Dále těchto procesorů ve svých noteboocích využije Acer a Lenovo. Na výkonnostní testy a recenze nových procesorů si však budeme muset ještě nějakou tu chvíli počkat. Rozhodně se ale nebude jednat o nic průlomového a oproti deváté generaci nebude mít desátá bůhvíjak velký náskok.

Nejen pro jablíčkáře je pak velmi zajímavé představení nového portu Thunderbolt, tentokrát s pořadovým číslem 4. Intel uvedl, že Thundebolt 4 není jen dalším obyčejným nástupcem. Číslo 4 v názvu má podle Intelu značit fakt, že je tento konektor 4x rychlejší než USB 3.2 Gen 2×2. Tento standard nabízí přenosovou rychlost až 20 Gbps, což znamená, že s Thunderboltem 4 bychom se měli dostat až na 80 Gbps. Podle dostupných informací to však vypadá, že je tato rychlost až příliš vysoká a se spuštěním by mohly být určité problémy – například při výrobě kabelů, anebo u starších PCIe 3.0.

Související články

Dnes nejčtenější