Zavřít reklamu

Možná jste se v současné době setkali s nejasnostmi, které se týkají USB-C a Thunderboltu 3. I přesto, že jsou obě tato rozhraní stejná co se tvaru konektoru týče, tak je nelze považovat za totožná. To, co se může zdát na první pohled prakticky úplně stejné, pouze s jiným produktovým označením, stejné doopravdy být nemusí. V tomto případě se jedná o maximální možnou rychlost přenosu. USB se v jeho nejnovější verzi 3.2 momentálně chlubí maximální rychlostí přenosu 20 Gbps, kdežto v případě Thunderboltu 3 je tato rychlost dvakrát vyšší, tj. 40 Gbps. Společně s novou verzí USB, nyní s pořadovým číslem 4, by se však tyto rychlosti měly dorovnat.

USB4 má představovat velkou aktualizaci tohoto rozšířeného konektoru. Nová verze by měla údajně „doplňovat a stavět na“ momentální nejnovější verzi USB 3.2 2×2 a starší architektuře USB 2.0. USB4 bude stavěno na rozhraní Thunderboltu, což mu pomůže v tom, aby dorovnalo jeho rychlost, tedy již zmíněných 40 Gbps. Kromě zvýšení rychlosti se můžeme také těšit na podporu více současných datových a zobrazovacích protokolů, díky kterým bude rychlost využita na maximum. Samozřejmostí je zpětná kompatibilita s USB 3.2 a s technologií Thunderbolt 3. Konektor zůstává na obou stranách stejný, tedy typu USB-C. Největší společnosti světa naštěstí nebudou muset představovat nové produkty, u kterých by byl nějak speciálně upravený hardware a tělo pro USB4.

Souvisejíci

V našem případě, respektive v případě všech uživatelů novějších Maců a MacBooků, které disponují portem Thunderbolt 3, se tedy nic nemění. USB4 bude s našimi zařízeními zpětně kompatibilní, nemusíte se tedy bát kupování dalších redukcí. Naopak to znamená, že by se kabely a veškeré příslušenství s podporou Thunderbolt 3 měly stát levnější, a to kvůli tomu, že USB4 dorovná rychlost Thunderboltu 3. Ten už tedy nebude tak prémiový a bude se jednat o naprostý „standard“. USB4 bude dále vyžadovat, aby všechna nová zařízení, která jej budou využívat, disponovala funkci USB Power Delivery. Můžeme se tedy konečně těšit na to, že budoucí chytré telefony a další zařízení budou bez problémů podporovat rychlonabíjení. I přesto, že jsou všechny podklady pro USB4 prakticky hotové, tak si na jeho spuštění budeme muset ještě chvíli počkat. Nejspíše do roku 2020.

Související články

Dnes nejčtenější

.