Zavřít reklamu

Když Apple představil CarPlay, byla to další součást iOS, kterou jsem měl já stejně jako každý člověk na světě získat tím, že jsem si koupil poměrně drahý mobilní telefon od společnosti Apple. CarPlay je rozhodně skvělá věc a poté, co ji začal podporovat také Waze, zřejmě nenajdete lepší možnost, jak ve vašem voze používat navigaci. Problém nastává v případě, kdy si chcete službu aktivovat ve vašem vozidle. Zatím co svoji Hyundai i40 jsem dal do servisu na výměnu oleje a vrátila se mi s aktualizovaným systémem, který najednou začal podporovat CarPlay přes celý velký dotykový displej, u BMW nastala zcela jiná písnička.

Autorizovaný servis Hyundai zkrátka jen aktualizoval software a vozidlo získalo podporu pro CarPlay a to zcela zdarma v rámci běžné údržby, kdy jsme nechal jen měnit olej. V případě mé BMW M4 Competition si však za aktivaci CarPlay společnost BMW říká o částku 7905 Kč včetně DPH. Vzhledem k tomu, že v tomto voze mnohem víc než hudbu poslouchám zvuk motoru a navigaci na Slovakia Ringu příliš nevyužiji, aktivoval jsem CarPlay až před letošní letní dovolenou. Částka se mi zdála poměrně vysoká, ale Waze se zkrátka hodil. Bohužel, M4 z nějakého záhadného důvodu po aktivaci, která mimochodem probíhá přes rozhraní BMW ConnectedDrive, zobrazuje CarPlay jen na polovině displeje. Za necelých osm tisíc tedy ve výsledku získávám výrazně méně prožitek než v případě Hyundai, kde jsem měl CarPlay zcela zdarma.

BMW iDrive carplay

Zajímavé pak je, kolik si za aktivaci CarPlay vezme například takové Ferrari. Pokud se rozhodnete do svého Ferrari 812 Superfast připojit iPhone pomoci CarPlay, vyjde vás to na lidových 4219 USD, tedy něco málo pod sto tisíc korun. Za ty roky jsem si zvykl na to, že výměna oleje u Bentley mě stojí víc než u BMW a u BMW víc než u Hyundai. Zvykl jsem si, že když chci síť do kufru v Bentley tak v Eurech stojí to co ta do i40 v korunách a nikterak mě to nepohoršuje.

Přece jen v tomto případě platíte za kvalitu zpracování, materiál a samozřejmě pak především za značku. V případě CarPlay však dostanete stejnou funkci v případě Hyundai, stejně jako v případě Ferrari. Nerozumím tedy příliš tomu, proč bych měl platit u každé automobilky jinou částku za věc, o jejíž provoz se vlastně stará můj telefon. Je tedy velký rozdíl mezi tím, když si do svého BMW připlatíte za navigaci od BMW a tím, když si necháte umožnit provozovat funkci vašeho telefonu.

Myslím si, že by měl Apple jasně stanovit cenu, kterou si může maximálně účtovat prodejce za možnost připojení CarPlay. Příliš totiž nerozumím, za co a komu vlastně v případě CarPlay platím. Samotná služba je totiž zdarma součástí iOS a vašeho telefonu. Výrobce si pak bere poplatek za umožnění zobrazení služby na displeji vozidla, za které jste však již nemalou sumu zaplatili. Navíc na každém vozidle není služba zcela stejná. Někde můžete CarPlay zobrazit jen na polovině displeje, jinde nemůžete k ovládání využít dotykový displej. Je zvláštní, že Apple toto parazitování na jeho produktu nechává chladným.

Související články

Dnes nejčtenější

.