Zavřít reklamu

Od chvíle, kdy jsem si naposledy kupoval stolní počítač uběhlo již šest let. Tehdy jsem sáhl po iMacu 5K s procesorem Intel i5 3,5Ghz, 32GB RAM, grafickou kartou AMD Radeon M290X s 256GB flash pamětí. Jednalo se o vůbec první iMac s 5K displejem a upřímně musím říct, že slouží bez větších problémů do dnešního dne. Situace se však vyvinula tak, že jsem už pár měsíců koukal po něčem, čím jej nahradit. Neustále jsem si však říkal, že mi nový iMac nepřinese pro moji spíše kancelářskou práci příliš nového, a tak jsem jeho nákup stále odkládal a upřímně i čekal, že se snad Apple vytasí ještě letos s novým designem alespoň v případě iMacu Pro.

Před pár dny se mi však naskytla možnost koupit nový Apple Pro Display XDR včetně Apple Pro Stand stojanu za cenu, která se skutečně neodmítá, a tak jsem měl konečně důvod, proč řešit přechod na novější počítač. Se značnou hrůzou jsem zjistil, že pokud nechci MacBook  (, který mám sice již také pár let starý, ale vzhledem k tomu, že jej používám 4x za rok na dovolené, mi bohatě stačí), mám vlastně jen dvě možnosti, k čemu displej připojit. Abyste využili plného potenciálu Pro Display XDR, musíte sáhnout buď po nejnovějším iMacu a to ještě jen v 27″ variantě a nebo po Macu Pro. Přiznám se, že jsem kvůli pro mě osobně neuvěřitelně povedenému designu pár minut uvažoval i nad Macem Pro, ovšem v základní konfiguraci je pro mé účely naprosto mimo a tak padl zrak na iMac. Bohužel ani iMac Pro není plně kompatibilní s Pro Display a tak zbývá skutečně jen iMac 5K s 27″ displejem.

Vzhledem k tomu, že mi minulý počítač vydržel šest let a je mi jasné, že iMac s Intelem si již nikdy v životě nekoupím, jelikož nejpozději do dvou let nebudou procesory od Intelu v žádném Macu k dispozici, jak uvedl sám Apple, rozhodl jsem se sáhnout poměrně vysoko. Co se týká displeje, vzhledem k tomu, že nesedím zády k oknu, ale přesně naopak, bohatě mi stačí standardní sklo, které mám i u Pro Display XDR a které i tak dostatečně eliminuje odlesky a připlácet 15 tisíc za nanotexturu se mi příliš nechtělo.

Naopak u procesoru jsem si říkal, že na nějaké to občasné renderování 5K videa z GoPro Hero9 nebo zpracování dng fotografií z Leica bude nejideálnější obětovat pár korun a sáhl jsem po desetijádrovém Intel Core i9 s 3,6Ghz. Grafická karta je sice až to poslední, co využijete při denní práci s počítačem, pokud nepracujete s grafikou nebo videem, ovšem občas bych si rád zahrál nějakou tu hru. Rozdíl mezi základní grafickou kartou Radeon Pro 5500 XT a dvojicí příplatkových karet je skutečně velký a zde se vyplatí připlatit si. Naopak cenový rozdíl mezi dvojicí příplatkových karet není zase tak velký a vzhledem k tomu, že mi má iMac sloužit dalších několik let a sám o sobě má rozlišení 5K s připojeným 6K displejem, raději jsem sáhl po nejvyšší možné grafické kartě Radeon Pro 5700 XT s 16GB pamětí.

iMac 5K
Zdroj: Applem.com

Vzhledem k tomu, že mám Spotify, na filmy se dívám přes HBO GO a navíc na televizoru a fotky si ukládám na externí disk, stačí mi 1TB SSD uložiště, za které Apple nechce ani tak nekřesťanský příplatek jako za další větší úložiště. Poslední, za co můžete připlácet, je 10gigabitový ethernet. Já osobně si bohatě vystačím s thunderbolt nebo usb-c diskem a iMac mám sice připojen k routeru kabelem, ovšem nikoli do lan sítě, ale zkrátka jen k internetu. Připlácet za 10gigabit mi tedy připadalo pro mě osobně zcela zbytečné.

Zřejmě se vám nyní zdá, že jsem zapomněl na operační paměť. Upřímně řečeno, vzít si k výše uvedené konfiguraci 8GB operační paměti by se mohlo zdát jako bláznovství, kdyby však neexistovalo jedno obrovské ale. Nový iMac totiž můžete osadit operační pamětí bez toho, aniž byste museli sundávat přední sklo a odpojovat displej. Verze s 27″ displejem totiž nabízí stejně jako můj dnes již 6 let starý stroj zadní dvířka, do kterých můžete pohodlně přidat až 128GB RAM a i když byste se rozhodli koupit nejdražší operační paměť od nejdražšího prodejce na světě, rozhodně se nikdy nedostanete na ceny, které chce za operační paměť sám Apple. Já jsem si dokázal sehnat 128GB RAM za cenu, která je o 60 tisíc korun nižší než ta, kterou chce Apple a věřím, že to při troše šikovnosti dokáže každý.

Je mi jasné, že se může během následujících měsíců objevit zcela nový iMac (Pro) s přepracovaným designem, ovšem na druhou stranu si myslím, že ten přinese již procesor z dílny Applu. Ne, že bych Applu nevěřil, ale raději budu mít poslední a nejvýkonnější Intel procesor, který je možné do iMacu dát, než první procesor od Applu. Navíc konfigurace, zejména díky operační paměti, bude i za rok nebo dva stále poměrně dobře prodejná, a tak když by se skutečně ukázal iMac s designem Pro Display XDR, pak jej zkrátka za nový iMac budu mít možnost vyměnit s velmi malým doplatkem. Nyní již jen stačí počkat 4 až 6 týdnů a pak se společně vrhneme na první dojmy, měření a recenzi mého nového iMacu.

Související články

Dnes nejčtenější