Zavřít reklamu

Pokud jste jablíčkáři a nerozhodli jste se zrovna žít v internetovém celibátu, pak je tento článek určen právě vám. Nastudovali jsme za vás, jaké hrozby na vás na internetu čekají a přinášíme sedm zaručených rad, jak vaše online soukromí strážit. Než se do toho pustíme, máme pro vás jedno eso v rukávu. Pokud vám na  vašem soukromí a bezpečí při používání internetu opravdu záleží, pak  by vám neměla uniknout informace o VPN (virtuální privátní sítě).  Momentálně je to nejlepší ochrana před šmíráky na internetu. Přehled zajímavých VPN řešení pro uživatele Mac za rok 2019 jsme pro Vás také dohledali. Vhodnou VPNku pro Mac si tak bez problémů vyberete, a to nemusíte být zrovna kovaní v oboru.  

Nejsme jediní, kdo je přesvědčen o  přednostech využívání VPN. Například článek v Computerworld tuto technologii velmi doporučuje. Ale i bez VPN můžete výrazně vaši online bezpečnost vylepšit. Možná si říkáte, před čím se mám vlastně na internetu chránit? V prvé řadě je to dozajista ochrana vašich osobních údajů, které mohou některé internetové entity o vás sbírat. V informacích je totiž síla. Rozumím tomu, že tato hrozba je možná příliš abstraktní. Pojďme se tedy podívat i na konkrétnější formy online rizik. 

  • Phishing – odcizení uživatelských dat, včetně uživatelského jména, hesla, čísla bankovního účtu, bezpečnostního PINu nebo čísla kreditní karty.
  • Pharming – přesměrování návštěvníka webu na jinou IP adresu.
  • Spyware – offline aplikace, která získává data bez souhlasu uživatele. Když je počítač online, dříve získaná data jsou odeslána do zdroje spywaru.
  • Malware – Aplikace používaná k nezákonnému poškození uživatelů počítačů online i offline prostřednictvím trojských koní, virů a spywaru.

Jak se podobným hrozbám můžete bránit jsme pro vás sepsali  v následujícím návodu. 

1. Přenastavte si soukromí a zabezpečení v  Safari

Pokud používáte webový prohlížeč od Apple, můžete zvýšit svoji bezpečnost na internetu během vteřiny. Stačí si v nastavení vyhledat složku Safari a sjet až téměř na samý konec. Tam najdete sekci „Soukromí a zabezpečení“, což je přesně to, co hledáte.  Poklepáním na pravé straně jednotlivou funkci aktivujete. Pokud řádek svítí zeleně, funkce je aktivovaná. Na výběr máte z následujícího seznamu. 

  • Nesledovat napříč stránkami –   Na některých webových stránkách bývá použitý obsah od nezávislých poskytovatelů. Takoví poskytovatelé Vás mohou sledovat napříč webovými stránkami a předkládat vám reklamy na produkty a služby. Pokud je tato volba zapnutá, jsou sledovací data pravidelně mazána.
  • Zablokovat všechny cookies – Žádným webovým stránkám, třetím stranám ani poskytovatelům reklam nebude umožněno ukládat cookies a další data do vašeho zařízení. 
  • Upozornit na phishing – toto je funkce, kterou vám doporučujeme nechat zapnutou. Phising je podvodná technika používaná na Internetu k získávání citlivých údajů. Zapnutá funkce Vás má lépe chránit. 
  • Povolit pohyb a orientaci – Tato funkce (ve výchozím nastavení vypnutý) zabraňuje webům přístup k akcelerometru a gyroskopu zařízení
  • Povolit fotoaparát a mikrofon – zapnutí této funkce zabrání navštíveným stránkám použití fotoaparátu a mikrofonu bez výslovného svolení. 
  • Kontrola ApplePay – Když umožníte webovým stránkám zjišťovat, zda je nastavena služba Apple Pay, může být váš nákupní košík standardně směrován do služby Apple Pay.

2. Změňte si vyhledávač pro Safari

V sekci obecné naleznete možnost vyhledávač. Továrně je tam nastaven Google, ten ale sbírá a ukládá informace o vás. Změněním vyhledávače na DuckDuckGo tomuto problému předejdete. 

3. Naučte se používat anonymní mód vyhledávače 

Při otvírání nového okna v Safari si vyberte možnost anonymního módu. Na iPhonu stačí otevřít nové okno a dole vlevo se objeví možnost “anonymní“, kterou potvrdíte.  Na Macu pak stačí v hlavní nabídce zvolit Nové anonymní okno pod záložkou Soubor 

4. Využívejte možnost zasílání iMessage

Pokud máte možnost, zasílejte zprávy raději v módu iMessage, než jako SMS. Zatímco SMSka není zakódovaná, prostředí iMessage zprávy šifruje.  Navíc je možné nastavit v iPhonu možnost automatického mazání zpráv po 30ti dnech pro Vaše větší bezpečí. 

5. Hrozba schovaná za aplikacemi

Aplikace představují další bezpečností riziko v online světě. Pokud jste fanouškem všemožných aplikací a každou, na kterou narazíte, máte chuť stahovat, měli byste zpozornět. Méně v tomto případě znamená více. Méně aplikací představují menší bezpečnostní riziko. Aplikace také držte pěkně zkrátka. Pokud to není nezbytně nutné, zakažte jim sledování Vaší pozice.  Pozor byste si měli dle Computerworld dát hlavně na aplikace FaceBook a Twitter. K těmto službám je lepší přistupovat pomocí webového prohlížeče.

6 Vyhněte se neprověřeným webům

Pokud navštěvujete stránky, které nejsou bezpečné, vyvarujte se sdílení jakýchkoli informací o sobě a 100% se vystříhejte jakýmkoli finančním transakcím s těmito entitami.

7 Používejte antivirové produkty

Také vám už tvrdili, že pokud používáte Mac, tak jste v bezpečí a žádnou ochranu nepotřebujete? Tak  s tímto anglický Macworld nesouhlasí. Anti-virus, anti-malware, anti-spam a firewally, to vše jsou oblasti které můžete ošetřit pořízením ochranných produktů. A ostražitosti není nikdy nazbyt. Přehled zdarma i placených nejlepších antivirových aplikací roku 2019  jsme pro Vás našli právě na stránkách Macworld. 

Bonusová rada na závěr

Naše pohodlí je bezpečnostní hrozba. Nechce se vám pamatovat si nová hesla, a tak používáte stále ta samá, lehko zapamatovatelná? Nechce se vám neustále přihlašovat a tak kdykoli šťastně zakliknete zůstat přihlášen? Pak vězte, že všem predátorům na internetu jejich snažení značně usnadňujete. Pokud se nechcete stát další obětí, zakažte možnost zůstat trvale přihlášeni a používejte alfanumerická hesla s využitím speciálních znaků a velkých a malých písmen. 

Dnes nejčtenější

.