Zavřít reklamu

Kdyby vám někdo vedle sebe položil zády na stůl iPhone 11 Pro Max a iPhone XS Max, jen těžko byste hledali nějaké rozdíly. Ty byste totiž spatřili až poté, co byste oba dva telefony otočili. iPhone 11 Pro (Max) si totiž oproti loňskému modelu přilepšil o jeden objektiv, dohromady tedy disponuje třemi objektivy, kdy první z nich je klasický širokoúhlý, druhý je ultraširokoúhlý a třetí pak teleobjektiv. Jak velké rozdíly ale vlastně v kvalitě fotek z loňských a letošních iPhonů jsou?

Technická stránka

Když se podíváte na teoretickou stránku objektivů obou zařízení, tak si můžete všimnout, že fotosoustava iPhonu 11 Pro (Max) je ve všech ohledech lepší. Hlavní širokoúhlý objektiv má větší senzor, který pojme více světla, teleobjektiv nyní nabízí větší clonu f/2.0 a nově je k dispozici třetí objektiv s názvem ultraširokoúhlý, disponující clonovým číslem f/2.4. Důležité je ještě upozornit na to, že fotosoustavy letošních iPhonů 11 Pro a 11 Pro Max jsou shodné, stejně jako u loňských iPhonů XS a XS Max. Ve fototestu proti sobě tedy sice stojí Max modely, avšak stejných výsledků by dosáhly i klasické 5,8″ verze.

Praktická stránka

Co se týče klasického hlavního širokoúhlého objektivu, tak byste rozdíly hledali velice těžko – především tedy u fotek, které byly foceny při dobrých světelných podmínkách. Pouze v některých situacích se fotografie z iPhonu 11 Pro Max zdají o něco ostřejší, společně se sytějšími barvami. V některých situacích fotografie dokonce vypadají lépe na loňském iPhonu XS Max. Kvalita fotografií by se teoreticky u nových iPhonů mohla ještě vylepšit s příchodem funkce Deep Fusion, která bude k dispozici v rámci jedné z dalších aktualizací iOS 13. Pokud o Deep Fusion slyšíte poprvé, tak se jedná o funkci, která pomocí strojového učení umí pixel po pixelu zlepšit zpracovávání fotografií, čímž vylepší jejich texturu, detaily a případný šum.

Pokud se podíváme na portrétový režim, tak i v tomto případě byste ve většině případů asi rozdíly nepoznali. Detekce hran objektů je na obou zařízeních prakticky stejná, a pokud v některých případech selže iPhone XS Max, tak selže i iPhone 11 Pro Max. Důležité je, abyste v obou případech portrétové fotografie fotili v dobrých světelných podmínkách, aby byla kvalita co možná nejlepší. iPhone 11 Pro Max však oproti svému předchůdci nabízí možnost focení portrétových fotografií i skrze klasický širokoúhlý objektiv, nemusíte tedy využívat teleobjektivu. Pokud budete fotit přes něj, tak se dočkáte především lepší kvality fotografií v horších světelných podmínkách, a to díky lepšímu clonovému číslu f/2.0.

Hlavní novinkou je samozřejmě třetí, ultraširokoúhlý, objektiv. Jak už můžete z názvu tušit, tak pomocí něj můžete tvořit fotografie s širším záběrem, než v případě iPhonu XS Max. Pro porovnání, ultraširokoúhlý objektiv nabízí ohniskovou vzdálenost 13 mm, širokoúhlý objektiv 26 mm a teleobjektiv 52 mm. Díky 13mm ohniskové vzdálenosti dokáže ultraširokoúhlý objektiv fotit perfektní fotografie především přírody a architektury. Bohužel, tento nový objektiv disponuje clonovým číslem f/2.4, tudíž si nevede moc dobře u fotografií ve špatných světelných podmínkách. Zároveň byste u něho marně hledali optickou stabilizaci obrazu. Základem pěkné fotografie z ultraširokoúhlého objektivu je tedy především dobré světlo.

Pomocí všech tří kamer můžete nově točit i videa a zároveň se mezi všemi objektivy můžete přepínat stisknutím jediného tlačítka. Největší rozdíl mezi letošními a loňskými telefony je nočním režimu, který je naprostou novinkou a u iPhonů XR a XS byste jej hledali marně. Noční režim v iPhonech 11 a 11 Pro (Max) funguje na bázi strojového učení, kdy se při stisknutí spouště vytvoří několik různých fotografií, které se spojí v jednu dokonalou. Tímto se zachová noční atmosféra a fotografie vypadá přirozeně. Jak si můžete všimnou v galerii, tak fotografie focené pomocí nočního režimu jsou naprosto parádní a tam, kde byla v případě loňských iPhonů tma, dokáží nové iPhony 11 Pro (Max) vyfotit perfektní záběr. Expozice se při focení v nočním režimu pohybuje od 1 do 10 sekund, a tak musíte po tuto dobu iPhone držet velmi pevně, anebo musíte využít stativu. Noční režim se hodí jen pro focení klidných objektů, zapomeňte tedy na to, že byste byli v noci schopni zachytit například rychle se pohybující zvíře.

Přední kamera byla v nových modelech taktéž vylepšena. Z loňských 7 megapixelů jsme se dostali na celých 12 megapixelů a Apple u nové přední kamery nově využívá funkci Smart HDR (stejně, jako v případě zadních kamer). V dobrých světelných podmínkách byste příliš rozdílů nepoznali, povšimnout si můžete snad jen širšího záběru u iPhonu 11 Pro (Max). Nově přední kamera zvládá točit videa ve 4K při 60 snímcích za sekundu, společně se zpomalenými videy ve 120 snímcích za sekundu. Tato zpomalená videa Apple nazval Slofies, tedy zpomalené selfie.

Závěr

Otázka tedy zní – měli by uživatelé loňských iPhonů za každou cenu přesedlat na nový model? Nejspíše ne. Pokud však tuto otázku lehce upravíme a zeptáme se, zdali by uživatelé loňských iPhonů, kteří si libují ve fotografování a lepší kvalitu fotek potřebují, měli na nové iPhony přesedlat, tak dost možná ano. Fotografie z nových iPhonů jsou opravdu úžasné, a to především ty vytvořené pomocí ultraširokoúhlého objektivu, anebo ty, které byly vyfoceny pomocí nočního režimu.

Související články

Dnes nejčtenější

.