Zavřít reklamu

Když Apple v úterý světu představil trojici nových iPhonů, slovy chvály nešetřil mimo jiné při prezentaci jejich výdrže. Právě ta totiž nebyla v minulosti u jablečných telefonů nejlepší, čemuž se však podařila letošní generací udělat alespoň částečně přítrž. Jak jinak totiž nahlížet na čtyřhodinové prodloužení výdrže i 5,8” modelu oproti iPhonu XS a dokonce pětihodinové prodloužení výdrže 6,5” oproti iPhonu XS Max, kterými se Apple na pódiu Divadla Steva Jobse chlubil. S ohledem na tyto hodnoty se nabízí otázka, jak jich byl Apple schopen vůbec dosáhnout. Přeci jen, v minulých letech se žádné takto markantní skoky ve výdrži baterie neodehrávaly a tudíž se mohou zdát nejednomu z nás ty letošní skoro až zvláštní. Odpovědí na tuto otázku by mohlo být hned několik, přičemž jedna z nich je více než zajímavá. 

Souvisejíci

Za prodloužením výdrže by byla zřejmě chyba hledat jeden jediný faktor, jelikož v tak sofistikovaném zařízení, jakým iPhone je, zřejmě nelze mávnutím kouzelného proutku “jen tak” něco takto razantně vylepšit. Jedním z hlavních činitelů delší výdrže baterie je bezesporu nový procesor Apple A13 Bionic, který loňský model strká výkonnostně zhruba o 20 % do kapsy a zároveň je až o 40 % úspornější, což se zkrátka někde projevit musí. Šetrnější k baterii je ale i nový displej Super Retina XDR a to až o velmi slušných 15 % oproti Super Retině, kterou Apple používal u předešlých modelů. Přestože zde je úspora číselně nižší, vzhledem k tomu, jak energeticky náročné obecně displeje jsou se však dá rozhodně hovořit o úspěchu, že se podobného čísla vůbec podařilo dosáhnout. V potaz dále musíme brát dokonalou odladěnost iOS 13, díky které je spotřeba energie též tlačena na naprosté minimum, ale třeba i rozměry novinek. Právě ty jsou totiž skutečně zajímavé. 

Vychloubání se rozměry je rázem pryč. Ale proč?

Pokud jste vloni sledovali Keynote, jistě si vzpomínáte, jak se Apple vytahoval zachováním rozměrů u iPhonu XS v porovnání s iPhonem X a relativně slušnými rozměry iPhonu XS Max s obřím displejem s úhlopříčkou 6,5”. Letos však nic podobného na pódiu Divadla Steva Jobse neproběhlo. Proč? Zřejmě proto, že se Apple zkrátka rozhodl jít jiným směrem – tedy cestou výrazně lepší výdrže, po které jablíčkáři volali – a neohlížet se stále na desetiny milimetrů či gramy navíc, které mnohdy běžní jablíčkáři ani nepoznají. Například iPhone 11 Pro Max tedy “ztloustl” o 0,4 mm oproti iPhonu XS Max a přibral 18 gramů z 208 na 226. V případě iPhonu 11 Pro jsme se též dočkali přibrání o 0,4 mm, avšak váhový rozdíl je “jen” 11 gramů. Přestože mohou působit tato čísla jako velmi malá, je potřeba si uvědomit, že si Apple v minulosti od přibírání a zvětšování rozměrů u stejně vypadajících telefonů držel vždy odstup. Letos se v něm ale něco zlomilo a nad touto myšlenkou zlomil hůl, aby dopomohl vylepšení jiné vlastnosti telefonu. Jeho změna rozměrů a hmotnosti totiž velmi pravděpodobně znamená, že se v něm nachází i o poznání větší akumulátory než tomu bylo v minulosti. 

Otázkou je, co je vlastně to “něco”. Odpověď na ní se sice zřejmě nikdy nedozvíme, avšak na internetu se začínají objevovat skutečně velmi zajímavé názory, ve kterých je za “něco” označován dnes již bývalý šéfdesignér Jony Ive. Jeho rukopis se na produktech z dílny Applu projevoval dlouhá léta a my tak možná neviděli, že je to právě svým způsobem on, kdo může alespoň částečně bránit určitým inovacím například právě u baterií. Vždyť on stál za iPhony, které se od sebe rozměrově téměř nelišily a tedy neumožňovaly v nitru větší revoluce. A hle, Ive Apple opustí a po pár měsících je na světě iPhone, který je jím do jisté míry jakoby nesvázaný, jelikož boří zaběhlé pořádky o tříletém cyklu takřka stejného iPhonu (samozřejmě alespoň co do rozměrů) a bez problému přibírá na váze i na tloušťce (byť zřejmě stále částečně za dohledu Iva, jelikož se velmi pravděpodobně na designování těchto modelů též podílel). Skoro by se tak chtělo říci, že éra Jonyho vyznačující se mnohdy upřednostňováním krásy nad funkčností je pryč a nastupuje nová éra, která by se dala s trochou nadsázky označit za éru malých kompromisů. Toto označení může sice znít na jednu stranu opravdu šíleně, na druhou ale možná iPhony posune na zcela novou úroveň, jelikož odemkne vrátka vylepšením, které byly právě kvůli upřednostňování určitých postupů – tedy v tomto případě zachování identických rozměrů či jen jejich mikroskopické měnění – upozaďovány. Tak či ona, jedná se zkrátka o nový a zatím neokoukaný směr. 

Můžeme samozřejmě jen spekulovat nad tím, zda předešlé řádky skutečně popisují realitu či zda dokonce částečně prozrazují, proč Apple jeho hlavní designér Jony Ive opustil. Přeci jen, odklon od jeho ideálů se mu zkrátka nemusel líbit a tak se mohl klidně rozhodnout dát Applu vale, které zaonačil za zakládání vlastní firmy a vlastní spolupráce. Částečného potvrzení či naopak vyvrácení těchto myšlenek se však stejně dočkáme nejdřív až za rok u nové generace iPhonů,  která opět vybídne k různým – mnohdy dost netradičním – porovnáním vyvolávajícím různé teorie. 

Související články

Dnes nejčtenější