Zavřít reklamu

Přestože se v posledních letech čím dál více dbá na bezpečnost a soukromí uživatelů smartphonů, úplné vymýtit bezpečnostní chyby se stále zcela nepodařilo. Skvělým příkladem může být nedávný přešlap Applu s FaceTime, který umožňoval při skupinových hovorech odposlech druhé strany a to ještě předtím, než jej vůbec přijala. Bezchybný však v tomto ohledu není ani WhatsApp, který musel nyní řešit též poměrně závažný problém. 

Věděli jste, že WhatsApp chystá nové emotikony?: 

Oblíbená komunikační aplikace, která je dostupná pro iOS i Android, obsahovala podle dostupných informací závažnou bezpečnostní trhlinu, která umožňovala proniknutí spywaru do zařízení. Konkrétně se mělo jednat o spyware z dílny izraelské společnosti NSO Group, která se chlubí zakázkami od vlád z mnoha zemí na tvorbu podobných softwarů. Není sice zcela jasné, co přesně tento spyware na telefonech šmíroval a ani jak velký počet uživatelů byl zasažen, jeho šíření však bylo skutečně velmi jednoduché. K přenosu mělo totiž stačit pouze to, aby na cílové zařízení přes WhatsApp někdo zavolal (třeba právě z již infikovaného zařízení). Při vykonání tohoto úkonu mohl být spyware jednoduše do telefonu nahrán a to i přestože třeba nebyl hovor ani přijat. A co víc – uživatelé se o nezvaném hostu vůbec nemuseli dozvědět. Izraelci totiž svůj software nastavili tak, aby po vstupu do zařízení “zametl stopy” promazáním historie hovorů, ve které byl zaznamenán. 

WhatsApp měl ihned poté, co problém objevil, kontaktovat příslušné úřady, které budou spolu s ním tento škodlivý software prošetřovat. Jelikož se však jedná o velmi čerstvou věc, zkoumání chyby je zatím v plenkách. Potěší tak alespoň fakt, že problém je již údajně opraven a to jak na serverech, tak zřejmě i v samotné aplikaci. Určitě se tedy vyplatí s updaty WhatsApp neotálet a raději brzy aktualizovat. Snad se však v následujících hodinách či dnech dozvíme, že obavy jsou zbytečné, jelikož škodlivý software zasáhl jen hrstku uživatelů aplikace. 

whatsapp

Související články

Dnes nejčtenější