Zavřít reklamu

Výhody 5G sítí asi není třeba představovat – rychlejší a spolehlivější připojení, kvalitnější stahování obsahu, vyšší stabilita a mnoho dalšího. Všichni ale dobře víme, že každá mince má dvě strany, a platit by to mělo i v případě internetových sítí páté generace. Může na nás mít blížící se nová technologie mobilního připojení nějaké negativní následky?

Na loňské iPhony 5G sítě „nechytnete“:

Celosvětový rozmach 5G sítí bude spíše pomalý. Jak jsme se zmínili v jednom z našich předchozích článků, přechod na sítě nové generace neproběhne najednou, a stávající 3G a 4G budou 5G sítím ustupovat pozvolna. Od doby, kdy budeme 5G sítě zcela běžně využívat na denní bázi, nás jistě dělí ještě několik let. Již teď se ale v souvislosti s novou technologií objevují obavy o její dopady na lidské zdraví.

V Bruselu má 5G stopku

Bruselská rada kupříkladu oficiálně pozastavila svůj pilotní program spuštění 5G sítí ve městě právě z důvodu obav o zdraví obyvatel. Místní regulační orgány totiž zatím nejsou schopné přesně změřit radiaci u 5G infrastruktury. Rada již v minulosti uzavřela s místními telekomunikačními firmami dohodu o zvolnění striktních radiačních standardů ve městě. S tím ale nesouhlasí ministryně životního prostředí Céline Fremault, která prohlašuje, že nemůže přivítat 5G sítě, pokud nebudou v souladu se zmíněnými standardy. „Lidé v Bruselu nejsou morčata, jejichž zdraví bych prodala za výdělek,“ uvedla.

Pravdou je, že v současné chvíli neexistují žádné vědecké studie, které by spolehlivě vyvrátily či potvrdily případné negativní dopady 5G sítí na lidské zdraví. V souvislosti se zmíněnou radiací navíc existuje také řada polopravd a mýtů. Určitému množství radiofrekvenčního záření jsme nicméně vystavováni denně, aniž by na nás mělo prokazatelný negativní vliv. Americký Národní institut pro výzkum rakoviny nezaznamenal žádný významný nárůst ve výskytu mozkových nádorů v souvislosti s rozšířením používání smartphonů, pokud jsou používány za správných podmínek a v přiměřené míře. Ani v případě 5G to tak zřejmě nebude jiné – tedy alespoň podle prvotních zjištění.

Podtrženo, sečteno – z nástupu 5G sítí zatím znepokojení být nemusíte, jelikož se nezdá příliš pravděpodobné, že by se jakkoliv na vašem zdraví podepsaly. Bohužel je však v tuto chvíli těžké říci i to, zda se 100% objasnění této otázky v brzké době vůbec dočkáme. Ani stoprocentní neškodlivost smartphonů vám totiž v tuto chvíli nejsou vědci schopni stoprocentně odpřísáhnout a to už jsou tu s námi tyto hračky řadu let.

Související články

Dnes nejčtenější