Zavřít reklamu

Spuštění datových sítí páté generace se nezadržitelně blíží. Co to ale vlastně 5G je, kdy přesně se na tento druh připojení můžeme těšit, jak to bude se 5G modely smartphonů a co nám vlastně internet páté generace přinese? To jsme se pokusili shrnout v dnešním článku.

Na iPhony, které Apple představil v minulých letech, 5G sítě „nechytnete“:

Bude žít vedle 3G a 4G

Doby, kdy jsme se k internetu přes mobilní telefony připojovali za pomoci protokolu WAP, jsou dávno pryč. V současné chvíli můžeme na řadě míst brouzdat po síti prostřednictvím LTE (4G) sítě, to se ale v dohledné době opět změní. V přípravě je bezdrátové internetové připojení páté generace (5G), slibující ještě vyšší rychlost, stabilitu a další výhody. K okamžité náhradě stávajících sítí ale nedojde – 3G a 4G sítě budou nové generaci internetu ustupovat jen velmi pomalu. 5G připojení nicméně může u stávajících sítí zajistit vyšší stabilitu připojení, přičemž starší standardy poslouží jako záložní připojení pro případy, kdy nebude k dispozici 5G síť.

Stabilita a rychlost jak z jiné galaxie

S pátou generací bezdrátového internetového připojení bychom se měli dočkat navýšení průměrné rychlosti stahování, která by mohla dosahovat až 1GB/s. Průměrná rychlost 5G sítě by mohla činit až 10Gb/s. V praxi by to mohlo znamenat, že by uživatelé mohli stahovat filmy v HD kvalitě v plné délce v řádu několika vteřin, zrychlí se stahování, aktualizace a instalace softwaru.

IoT na vzestupu

Obrovský posun by měl díky 5G sítím nastat i v oblasti internetu věcí (IoT). Běžní uživatelé se dočkají rychlejší odezvy sítě, kvalitnějšího a rychlejšího přehrávání mediálních souborů i rychlejšího, stabilnějšího a kvalitnějšího přenosu dat.b Samozřejmostí by mělo být rychlejší a kvalitnější streamování, kvalitnější hlasové i video hovory, lepší a silnější signál i pokrytí a rozšířené možnosti využívání prvků Smart Home a Smart City.

Průkopníci za velkou louží

Průkopníkem internetu páté generace jsou především Spojené státy americké, Evropa ale rozhodně nehodlá zůstat pozadu. Podle odhadů by v roce 2023 mělo být v USA připojeno k 5G 50 % všech mobilních připojení, v Evropě by to touto dobou mělo být až 21 % připojení. Za „rok 5G sítí“ se obecně pokládán rok 2020.

Apple „spí“, konkurence nikoliv

Na příchod 5G sítí se připravují nejenom operátoři, ale také výrobci mobilních zařízení. Na iPhone s 5G konektivitou si s největší pravděpodobností ještě nějaký čas počkáme, někteří konkurenti Applu se už ale v tomto směru pustili do práce. Řada zařízení s podporou 5G sítí, ale například i Wi-Fi nové generace, byla k vidění například na letošním veletrhu CES v Las Vegas. Současná zařízení, koncipovaná pro 4G konektivitu, nebudou připojení k 5G za standardních podmínek schopná.

Související články

Dnes nejčtenější