Zavřít reklamu

Bezpečnost firem a jejich služeb je v dnešní online době zcela zásadní a důležitá. Na kvalitě svého zabezpečení si mnoho společností zakládá svou reputaci, Apple nevyjímaje. Americká společnost MITRE Corporation už od roku 1999 vytváří databázi zranitelnosti s názvem Common Vulnerabilities and Exposures (CVE) a jsou do ní zapisovány problémy nejen různých softwarů, ale také operačních systémů.

Tato databáze je v současnosti zřejmě tou nejpoužívanější a tak jsou data z ní nejvíce vypovídající. Navíc na adrese cvedetails.com naleznete mnoho statistických údajů, grafů a tabulek. Jednou z nich je i seznam 50 značek/firem, s největším počtem zranitelností v roce 2018. První, tedy nejhorší místo, obsadil oblíbený otevřený operační systém Debian s celkem velkým náskokem před druhým místem. Na něm se umístil Google, který předchozí rok skončil první (Debian byl za rok 2017  až desátý). Na stupně „vítězů“ se dostal ještě Microsoft, který je na třetím místě už druhý rok po sobě. V první desítce najdeme ještě Oracle, Redhat, IBM, Canonical, Cisco, Qualcomm a Adobe. Kompletní seznam najdete níže v galerii.

Apple obsadil 15. příčku a těsně nad ním na 14. pozici je Huawei, u kterého se jedná o celkem milé překvapení. Naopak u Applu bychom čekali trochu lepší výsledek, vzhledem k tomu, jak si na zabezpečení svého systému a soukromí uživatelů zakládá. Nicméně oproti předešlým rokům si jablečná společnost velmi polepšila. V roce 2015 skončil Apple dokonce na prvním místě (Microsoft 3. a Google 6.), o rok později byl devátý a v roce 2017 pátý. Celkový počet zranitelností Applu byl zhruba třetinový, jak můžete vidět níže.

Pokud vás zajímá jiná společnost či konkrétní produkt, na výše zmíněné webové adrese jej lze snadno dohledat a zjistit, jak je na tom s bezpečností ať už v minulém roce, nebo kdykoliv dříve.  I u Applu se můžete podívat na jednotlivé produkty a zjistit tak například, že nejvíce hlášení se týkalo Safari, poté Webkitu, iTunes a iOS. Naopak ani jednou není zapsána chyba u Apple TV, watchOS ani iCloudu, což je skvělá zpráva.

FBI otisk prstu Apple

Související články

Dnes nejčtenější

.