Zavřít reklamu

Jedním z nejlepších vylepšení nových iPhonů XR, XS a XS Max je bez pochyby podpora eSIM, díky čemuž je konečně možné iPhone  využívat se dvěma telefonními čísly. Poměrně zajímavé však je, že podporu eSIM zatím mnoho operátorů ve světě nenabízí a Česká republika se tak v tomto ohledu zařadila mezi průkopníky. Řadí se totiž mezi hrstku zemí, které začaly tuto možnost podporovat prakticky od počátku – čili od updatu iOS 12.1. I u nás je však tato novinka do značné míry omezena a to především skutečností, že její podporu nabízí jeden jediný operátor – T-Mobile.

Právě T-Mobile jsme se rozhodli oslovit a položit mu dotaz, jak velký zájem mezi českými uživateli nových iPhonů je. V komentářích pod články na toto téma se totiž mnozí z vás chlubili, že již eSIM mají, z čehož jsme usuzovali, že je zájem o tuto novinku velmi slušný. Jak se však zdá, žádná obří poptávka po eSIM se nekoná. T-Mobile nám totiž ve svém vyjádření prozradil, že tuto novinku využívá zatím jen několik stovek jeho klientů. Celé jeho vyjádření si můžete přečíst níže:

“eSIM podporujeme jako první mobilní operátor na českém trhu od 1. listopadu. Za tyto tři týdne přešlo z klasické SIM na eSIM už prvních několik set zákazníků, zájem je stabilní a jde ruku v ruce s prodeji nových modelů iPhone od Apple. Nejrychleji rostla prodejní čísla v prvním týdnu po uvedení na trh.

Celý proces je velmi jednoduchý. Pokud mají zákazníci zařízení již z výroby podporující eSIM, stačí zajít na prodejnu a zvolit vhodný hlasový nebo datový tarif pro mobilní služby T-Mobile. Obdrží aktivační kód, přes který si do zařízení stáhnou tzv. eSIM profil. Na eSIM lze také přejít z klasické plastové SIM – v tomřo případě se jedná o výměnu SIM karty. Se vším pomáhají kolegové na prodejnách. Zatím neregistrujeme žádné větší problémy a eSIM je na prodejnách dostatek.” 

Z nižšího zájmu však přesto nemusíme vyvozovat žádné negativní závěry. Jedná se totiž o zcela novou technologii, ke které nemusí mít mnoho lidí příliš velkou důvěru. Pak tu samozřejmě existuje i druhá, velmi velká skupina uživatelů, která se k upgradu nerozhodla, protože jej zkrátka nepotřebuje. Pokud totiž necestujete do zahraničí či nevyužíváte dvě telefonní čísla, je přechod z klasické SIM na eSIM poměrně zbytečný.

eSIM nabízí i levný iPhone XR:

Stále testují

Ohledně eSIM jsme se pokusili oslovit i zbylé dva české operátory – O2 a Vodafone. Zatímco od O2 se nám odpovědi ani po několika dnech nedostalo, Vodafone byl na informace o této novince o poznání sdílnější. Ve výsledku jsme se však ani od něj nic zásadního nedozvěděli. Stále totiž platí, že eSIM testuje. “Technologii eSIM v současné době testujeme v rámci skupiny Vodafone a jakmile budeme znát termín nasazení v České republice, budeme o tom informovat,” vzkazuje Vodafone. 

V tuto chvíli je tak velmi těžké říci, kdy se spuštění eSIM u zbylých dvou operátorů dočkáme. Je ale možné, že vzhledem k nižšímu zájmu o aktivaci u konkurenčního T-Mobilu nebudou “tlačit na pilu” takovým tempem, jaké zprvu předpokládaly. Dříve či později však i oni eSIM nasadí. 

Dual-SIM-iPhone-XS

Související články

Dnes nejčtenější

.