Zavřít reklamu

Krom představení nových iPadů Pro a Maců jsme se včera večer dočkali i vydání nového operačního systému iOS 12.1, který přináší na nové iPhony XS, XS Max a XR podporu pro eSIM, díky té bude nyní možné využívat na těchto modelech dvě čísla. Pojďme si tedy společně tuto novinku podrobně představit a říct si, jak jí nastavit.

S podporou eSIM se představily všechny letos představené iPhony a dokonce i včera představené iPady Pro. Nyní se však budeme věnovat především iPhonům a funkčnosti eSIM v nich. Nejprve bychom si ale měli ujasnit, co vlastně eSIM přesně je. eSIM lze popsat jakožto digitální SIM kartu či chcete-li čip, který je implementován přímo ve vašem iPhonu či iPadu a je schopen nahradit klasickou fyzickou SIM kartu. Jediné, co musíte pro její funkčnost udělat je nahrát na ní tarif od svého operátora. Poté už můžete telefon využívat přesně tak, jak jste byli zvyklí i v případě fyzické SIM karty. 

eSIM můžete využívat jak v případě, že máte pouze jedno číslo, tak i v případě, že potřebujete čísla dvě. Číslo z fyzické SIM karty vám totiž operátor bez problému na eSIM převede na jakékoliv pobočce. Jelikož ale zatím podporuje v Česku jen T-Mobile, je jasné, že je pro její funkčnost využívat jen a pouze jeho služby. 

V případě, že máte čísla dvě, dostanete je do telefonu též velmi jednoduše. Jedno číslo obstará fyzická SIM vložená do slotu a druhé pak právě eSIM, kterou si zařídíte právě u T-Mobilu a později i u dalších českých operátorů. Pokud byste kvůli eSIM přecházeli od konkurence k T-Mobilu a chtěli byste si ponechat své původní číslo, budete postupovat přesně tak, jak když se převáděly čísla mezi operátory i za dob fyzických SIM karet. Z vlastních zkušeností vám ale mohu říci, že se o nic hrozného naštěstí nejedná a vše je vyřízeno maximálně skrze pár telefonátů. V případě, že jste vázání určitými smlouvami k tarifům, může být ale samozřejmě převod čísla komplikovanější. 

Pokud jste se někdy s Dual-SIM telefony v minulosti setkali, vězte, že iPhony fungují v lecčem velmi podobně. U obou čísel si totiž můžete nastavit, pro co vše je chcete využívat či si je oštítkovat například jako pracovní nebo osobní. Není tak problém nastavit si například jeden tarif jen pro hovory a druhý pak mít zařízený pro mobilní internet. Apple však na svých stránkách upozorňuje, že v jednu chvíli může iPhone vždy využívat jen jednu mobilní datovou síť. Pokud byste tedy například volali z eSIM a chtěli si napsat při hovoru zprávu z fyzické SIM, budete mít smůlu. To samé pak platí i v případě, že byste z jedné SIM telefonovali a někdo se vám v tu chvíli pokoušel dovolat na druhou. V takovém případě bude jeho hovor přesměrován do hlasové schránky či bude označen jako obsazený. 

Využívání eSIM má velký smysl i pro cestovatele, kteří jsou zvyklí využívat služby zahraničních operátorů. V takovém případě si totiž mohou svou “mateřskou” fyzickou SIM českého operátora v telefonu nechat a deaktivovat a na eSIM pak nahrát tarif místního operátora. Odpadne tak nepříjemné přehazování SIM karet.

Jak eSIM aktivovat 

Aktivace eSIM je skutečně jednoduchá, avšak bez kontaktování vašeho operátora se neobejdete. Ten vám poskytne buď QR kód nebo potřebná data, která pak poslouží k vyplnění potřebných údajů. Tarif pro eSIM vložíte v Nastavení – Mobilní data – Přidat mobilní tarif, kde následně postupujete dle pokynů. Tarif na eSIM si ale můžete jednoduše nastavit i přes aplikace daných operátorů, kteří však musí mít samozřejmě podporu eSIM v nabídce a svou aplikaci aktualizovanou. Tak či tak je ale nastavení velmi jednoduché. Jak už jsem však psal v úvodu, je potřeba nový iPhone aktualizovat na iOS 12.1 a mít u něj zajištěno připojení k internetu. 

Po vložení tarifu přes eSIM vás čeká výše zmíněné označení eSIM, které má sloužit pro vaši lepší orientaci. Štítek můžete vybrat jak z předpřipravených, tak si můžete samozřejmě vytvořit i svůj vlastní. Označení tarifu jde později i změnit přes nastavení. 

Dalším krokem je nastavení toho, jaké služby od čísla na eSIM vyžadujete. Nastavíte si tedy výchozí číslo pro iMessage, FaceTime, hovory, zprávy či data. 

Na výběr budete mít celkem ze tří možností: 

Používat jako výchozí linku Primární (či jinak označenou štítkem): Když vyberete tuhle možnost, bude primární linka fungovat jako výchozí pro hlasové služby, SMS, data, iMessage a FaceTime. Sekundární linka bude k dispozici jenom pro hlasové služby a SMS.

Používat jako výchozí linku Sekundární (či jinak označenou štítkem): Pokud vyberete tuhle možnost, bude se sekundární linka používat pro hlasové služby, SMS, data, iMessage a FaceTime. Primární linka bude k dispozici jenom pro hlasové služby a SMS.

Používat Sekundární linku (či jinak označenou štítkem) pouze pro mobilní data: Tahle možnost se může hodit, když cestujete do zahraničí a chcete si primární linku ponechat pro hlasové služby, SMS, iMessage a FaceTime. Sekundární tak budete moct používat pro data.

Nastavení eSIM si ale můžete samozřejmě ještě upravit dle vašich osobních preferencí. Pokud tedy například chcete volat jen z fyzické SIM ale jeden hovor musíte vyřizovat přes eSIM, lze tuto možnost u jednotlivých kontaktů nastavit. Stejně lehce jde samozřejmě přenastavit i odesílání SMS a MMS zpráv, kde při psaní zprávy můžete velmi jednoduše zvolit, z jakého čísla se má odeslat. Pokud začnete používat dvě SIM, ve stavovém horním řádku se vám začnou obě objevovat, díky čemuž budete moci jednoduše kontrolovat jejich signál. Pokud byste pak potřebovali jedno číslo deaktivovat, učiníte tak v Nastavení – Mobilní data. 

eSIM v nových iPhonech tedy nabízí skutečně spoustu velmi užitečných možností, které mnohým z nás výrazně usnadní život. Snad se tedy dočkáme i brzké podpory od O2 a Vodafone, díky čemuž odpadnou starosti s převody čísel či podobnými problémy. Pokud by vás pak zajímaly specifické informace přímo od T-Mobilu, navštivte jeho stránky.

Dual-SIM-iPhone-XS

Dnes nejčtenější

.