Zavřít reklamu

Apple ve čtvrtek představil nové MacBooky Pro a s nimi také přišel nový hardware, který tu s námi zhruba rok bude. V oblasti procesorů se nakonec (bohužel) žádné překvapení nekonalo a nové Macy tak využívají přes rok starou platformu Skylake. V případě grafických výpočetních jednotek se pak také žádná velká revoluce nekoná. 13″ modely si musí vystačit s iGPU řešením v podobě Intel Iris. 15″ modely pak mají k dispozici mobilní grafické karty od AMD. V nabídce jsou tři modely, které jsou odstupňované jak výkonem, tak cenou. 

O tom, že se v nových MacBoocích objeví grafiky od AMD, víme již od léta. V tu dobu jsme ještě nevěděli, zda-li to bude dobrá nebo špatná zpráva. Dnes už takové informace máme a je jasné, že pokud by se Apple spojil s konkurenční nVidií, výsledný produkt by byl pravděpodobně o něco lepší. V nových Macích jsou však karty architektury Polaris 11, tak se pojďme podívat, co jsou vlastně zač.

Grafické karty pochází z mobilní série 400, která je založená na architektuře Polaris 11, která je vyrobena 14nm FinFET výrobním procesem v GlobalFoundaries. Konkrétně tyto tři použité modely pak vychází z desktopové varianty RX 460 a liší se tak způsobem okleštění původního návrhu. Původní RX 460 obsahuje 128bitovou sběrnici, GDDR5 paměti taktované na 5GHz a propustnost kolem 80GB/s. Původní nárvh obsahuje 16 texturovacích jednotek a 1024 shaderů.

Základem nabídky je Radeon Pro 450 který je výrazně odlehčenou verzí desktopové RX 460. Místo 16 nabídne pouze 10 texturovacích jednotek a 640 shaderů. Teoretický výkon v single precision je kolem 1 TFLOPS (tedy necelá polovina RX 460). Následuje Radeon Pro 455, který nabídne 12 texturovacích jednotek a 768 shaderů. Výpočetní výkon by měl být kolem 1,3 TFLOPS. Radeon Pro 460 už nijak okleštěný není, oproti desktopové variantě bude mít pouze snížené takty. Výpočetní výkon v single precision by měl být kolem 1,86 TFLOPS.

macbook-pro-2016-unboxing-6

Zdroj: iPhonehacks

Související články

Dnes nejčtenější