Zavřít reklamu

Apple logo money iconMinulý týden jsme psali o tom, jak se dále vyvíjí kauza Apple vs Evropská Unie. Dle zástupců EU se americká společnost cíleně vyhýbala placení adekvátních daní z prodejů a tímto jednáním se tak obohatila o mnoho miliard dolarů. Minulý týden vydala banka JP Morgan studii, ve které spočítali, že pokud Apple tento spor prohraje, bude muset EU doplatit více než 18 miliard euro (v nejčernějším možném případě). Jak to tak vypadá podle informací ze včerejšího večera, opravdu se tak stane. Evropská Unie to údajně prokázala a Apple bude muset platit. Jak a kolik se však dozvíme v následujících dnech.

V úterý 29. 8. zástupci EU údajně vynesou 130 stránkovou zprávu, která usvědčuje Apple z toho, že dostával nelegální daňové úlevy v Irsku a tímto způsobem si tak společnost přišla k obrovskému množství peněz. Zpráva navazuje na tříleté vyšetřování daňových poměrů, které Applu vystavila Irská vláda. Společnost zde údajně platila jen kolem 2% místo standardních 12,5% korporátní daně. Podle Komise by měla Irská vláda okamžitě tuto zvýhodněnou sazbu zrušit a nastavit tu klasickou.

Apple pak bude muset zpětně daně doplatit. Podle již zmiňované studie JP Morgan by mohlo jít až o 19 miliard eur (21,2 miliard dolarů), objevily se ovšem také studie, které počítají s hodnotou kolem 8 miliard  dolarů. Nějací odvážlivci dokonce odhadují doplatky pouze v řádu jedné miliardy dolarů, to je ale velice nepravděpodobné. Evropská Unie peníze potřebuje a když se jim naskytne jedinečná příležitost podojit nejbohatší společnost na světě, určitě této možnosti využijí do posledního doušku. Jaká částka to nakonec bude, se dozvíme v následujících několika dnech.

court house

Zdroj: Macrumors

Související články

Dnes nejčtenější

.