Zavřít reklamu

Apple TV 4 2015 iconKeď som pred pár dňami dostal na recenziu novú Apple TV 4. generácie, potešilo ma to z princípu, že ma ako majiteľa Xboxu One toto zariadenie zaujíma. Multimediálne centrum od Microsoftu totiž ponúka podobné funkcie ako Apple TV, ale treba zdôrazniť, že len podobné. A preto som sa rozhodol napísať dvojicu článkov, v ktorých prezentujem výhody, ktorými jedna platforma prekonáva druhú. Obe platformy sa mi osobne páčia rovnako a už teraz zvažujem, že si Apple TV kúpim ako rozšírenie svojho domáceho digitálneho centra, takže ide o úplne nestranné porovnanie. Pred pár dňami tu bol článok 5 vecí, ktorými Xbox One prekonáva Apple TV a teraz prinášame naopak 5 vecí, ktorými Apple TV prekonáva Xbox One. Ak vás tieto výhody zaujímajú, určite pokračujte v čítaní.

1. Rozmery
Myslím, že tu nie je moc o čom argumentovať. Apple TV je oproti Xboxu One miniatúrna a preto vám pri vašom Xboxe nezaberie toľko miesta. Vzhľadom k tomu, že Xbox One je väčšinou čierny (existujú však aj iné edície), tak dvojica k sebe perfektne pasuje. Na druhú stranu ale treba brať do úvahy aj, že Apple TV je menšia práve kvôli mobilnému hardvéru, zatiaľ čo srdcom Xboxu One je 8-jadrový čip od AMD, obsahuje jeho grafickú kartu, 500GB alebo 1TB HDD a BluRay mechaniku, ako aj aktívny a celkom obrovský vetrák. Tu som sa dokonca mohol presvedčiť, že ventilátor robí svoju úlohu poctivo a narozdiel od Romanovej PS4-ky, je môj Xbox po roku stále rovnako tichý, či už pri sledovaní videí alebo hraní hier. Ale menšie rozmery Apple TV stále potešia, keďže si ju môžete brať kamkoľvek, čo pri Xbox One až tak ľahké nie je.

Apple TV vs Xbox One

2. Apple Music
Xbox One má streamovacie služby Groove Music a Movies&TV, ale ani jedna z týchto funkcií nie je dostupná na našom trhu. To však streamovacia služba Apple Music je a vďaka tejto predplatnej službe máte prístup k viac ako 30 miliónom skladbám od tisícov interpretov, ktorí poskytujú svoju hudbu práve cez Apple Music. Okrem toho môžete prehrávať hudbu a mať pritom zapnutý šetrič obrazovky, čo Xbox One nemá. Ten má však podporu fyzických nosičov, čo poteší skupinu ľudí, ktorí preferujú hudbu vo vyššej kvalite alebo majú doma veľa CD a počúvajú ich.

3. Cena
Lacnejší hardvér, menšie rozmery. Také zariadenie by malo byť lacnejšie, nemyslíte? A vedzte, že je. Nová Apple TV stojí v najlacnejšej verzii zhruba toľko, čo Xbox 360, čiže okolo 180€, len s rozdielom, že dostávate čerstvú novinku a nie 10-ročné železo. Proti Xboxu 360 samozrejme nič nemám, vyrastal som na ňom a bola to konzola, kvôli ktorej som neskôr prešiel na Xbox One. Len už má svoj vek. Vráťme sa ale späť k téme – kým Apple TV stojí 180€ v 32GB verzii alebo 230€ v 64GB verzii, Xbox One v najlacnejšej 500GB verzii stojí oficiálne 350€ a verzia s 1TB diskom vás vyjde 450-500€. Okrem toho sú k dispozícii rôzne bundle, ktorých cena je rovnaká alebo vyššia.

Apple TV Cena

4. tvOS
Zásadná vec, ktorou sa Apple TV odlišuje od Xboxu One, je operačný systém. Kým na Xboxe nájdete špeciálne upravenú verziu Windows 10, na Apple TV je to iOS 9 prerobený do podoby vhodnej pre televízor. Od toho vznikol názov tvOS, ktorý sa celkom hodí k názvom watchOS a iOS. Systém novej Apple TV je jednoduhší a aj prehľadnejší, ale čo je dôležitejšie – jeho užívateľské rozhranie sa behom ďalších rokov zmení len minimálne. Totiž, práve tento týždeň Microsoft vydal najväčší update pre Xbox One, ktorý od základov zmenil užívateľské rozhranie. Nie že by to nebola dobrá zmena: systém je rýchlejší, animácie sú plynulé a Microsoft ho zbavil vecí, ktoré starú verziu komplikovali, napríklad trojicu aplikácií na prácu s videom. Ale má to aj svoju nevýhodu – musíte sa učiť od začiatku používať svoj Xbox. Dobrou správou je, že to zaberie tak 5 minút.

5. Viac filmového/televízneho obsahu
Napokon, posledná vec, ktorá sa týka hlavne nášho územia, je ponuka filmov a hudby. Microsoft síce má svoje služby Groove Music a Movies&TV, ale tie u nás nie sú dostupné a zrejme ešte nejaký čas dostupné nebudú. Vlastne, môžete ich používať pri streamovaní filmov a hudby z počítača na ktorom máte Windows 10, ale tu funkcionalita pre čechov a slovákov končí (zatiaľ). V tomto ohľade je Apple TV jasným víťazom – o hudbu sa stará Apple Music a filmy si môžete požičať alebo zakúpiť z iTunes Store, odkiaľ sa streamujú. Navyše je tu veľa obsahu v češtine/slovenčine alebo má aspoň titulky, keď už nič iné. Na druhú stranu ponuka Xbox One aplikácií u nás nie je chabá: máte tam programy ako CarbonTV, UFC TV, WWE Network, Crunchyroll, CBS Sports, Plex, NHL, MLB.TV alebo EuroSport. A samozrejme YouTube a Twitch (s možnosťou streamovať vlastné hry).

Xbox One with Apple TV

Související články

Dnes nejčtenější