Zavřít reklamu

Apple TV 2015 IconNa stole stojí vychladená Kofola, z reproduktorov sa ozývajú prvé tóny Enter Sandman od Kirka Hammetta a na obrazovke sa strieda Jason Statham s Dannym Trejom a občas do toho vbehne žabka, ktorá sa snaží zúfalo prejsť na druhú stranu cesty. Hudba zrazu stíchne a miestnosťou sa začne ozývať klavírová hudba, ktorá doprevádza starú Chaplinovku. Presne taká je totiž nová Apple TV a keď ju raz zapnete, len ťažko sa vám s ňou bude lúčiť, až ju budete musieť vrátiť do obchodu, pretože ste ju mali len na recenziu. Nie… ja ju nevrátim. Števo, hneď zajtra Ti nesiem peniaze! Sorry Huawei, tvoje hodinky budú musieť počkať.

Málokedy sa mi stane, že by ma nejaký produkt, ktorý recenzujem, nadchol tak, že som pripravený zaň rovno zaplatiť a nechať si ho. Nová Apple TV 2015 je jedným z nich. Najnovší set-top box totiž ponúka oproti svojmu predchodcovi niekoľko zmien, kvôli ktorými si ho okamžite obľúbite. Má však aj svoje nevýhody a ja sa pokúsim v nasledujúcich riadkoch zhrnúť všetko, čo by ste chceli o novej Apple TV vedieť a vďaka čomu budete vedieť, či sa vám vyplatí prechod z predošlej generácie alebo nie. Túto recenziu by som však chcel predovšetkým priniesť ľuďom, ktorí ešte žiadnu Apple TV nemali a nevedia, čo môžu od takého produktu očakávať. Sám som jedným z nich a aj keď som mal možnosť chvíľu sa hrať s predošlou generáciou, bolo to naozaj len na chvíľu. U novej TV to je ale niekoľko dní, behom ktorých si už človek vie vytvoriť lepší názor a veľký prehľad. Začnime teda poporade.

Design

Po dizajnovej stránke Apple opäť ukazuje, čo mu ide najlepšie – a to prémiovým balením. Aby som to upresnil, krabica je tmavá a na jej vrchu je vyobrazená vrchná časť Apple TV spolu s lesklým logom, ktoré sa tiež nachádza na vrchu samotného zariadenia. Vo vnútri už potom vidíte samotné zariadenie, nový ovládač Apple Remote (je rovnako vysoký ako iPhone 5!) a kabeláž. Nachádzajú sa tu dva káble, menovite je to napájací kábel a Lightning kábel, ktorý slúži na nabíjanie ovládaču Remote. V balení chýba USB-C kábel, napriek tomu, že Apple TV disponuje týmto konektorom. S vysokou pravdepodobnosťou ho však budú používať len vývojári na testovanie svojich aplikácií a možno v budúcnosti bude slúžiť na nainštalovanie jailbreaku. Teda, port sa tu nachádza ale je malá šanca, že by ho musel bežný užívateľ použiť.

Apple TV

Tým sa vlastne dostávame k dizajnu samotného zariadenia. Na zadnej strane nájdete aj porty HDMI a Ethernet, s ktorými môžete dosiahnuť vyššiu prenosovú rýchlosť. Ale ako som si doma overil, WiFi pripojenie bolo na mojej sieti rovnako rýchle alebo dokonca rýchlejšie, než káblové. Na zadnej strane chýba port pre optické audio, čo zamrzí hlavne audiofilov, ktorí si už nemôžu pripojiť svoj Denon alebo Harman/Kardon priamo k Apple TV, namiesto toho musia mať HiFi pripojené k televízoru. Vďaka tomu musia mať počas počúvania hudby zapnutý aj samotný televízor. Na jednu stranu tu sú pekné šetriče obrazovky, na druhú stranu sa ale zbytočne zvyšuje spotreba elektriny, čo beriem od Applu ako prejav pokrytectva (keď mu tak záleží na prírode a nízkej spotrebe).

Siri Remote

Inak sa dizajn, až na výšku a váhu, nijak zásadne nezmenil. To najväčšou zmenou prešiel diaľkový ovládač Siri Remote. U nás sa síce volá inak, ale ide o úplne ten istý ovládač, ktorý dostanete v USA. Obsahuje teda dvojicu mikrofónov a je tu prítomné aj tlačidlo, ktoré vám ale miesto Siri aktivuje vyhľadávanie Spotlight. A jeho ovládanie je naozaj tragické, keďže je to jeden veľký rad písmen, v ktorom sa musíte pohybovať s pomocou touchpadu vo vrchnej časti ovládača. Na gestá reaguje systém tvOS veľmi dobre a pre potvrdenie voľby jednoducho kliknete skoro ako na trackpade na svojom Macu. Pokiaľ však ide o ovládanie klávesnice, touchpad mi príde pomerne malý a veľakrát sa vám stane, že netrafíte potrebné písmeno na prvýkrát. To by mohol Apple vyriešiť v budúcnosti aspoň podporou Magic Keyboard alebo Remote aplikáciou na iPhone. Keď už je tá česká/slovenská Siri v nedohľadne. Na ovládači sa ďalej nachádzajú tlačidlá na zmenu hlasitosti televízoru (čítate správne), tlačidlo Menu a Home Button. Úprimne si myslím, že tlačidlo Menu sa mohlo pokojne volať “Back”, keďže toto tlačidlo v 98% prípadoch slúži na návrat do predošlej ponuky. Zvyšné 2% vám umožnia okamžite zapnúť šetrič obrazovky, ktorý je veľmi pekný a defaultne sa mení na mesačnej báze (môžete to ale kedykoľvek zmeniť).

Apple TV Siri Remote

Veľmi dôležitú rolu pri ovládaní prostredia tvOS však hrá tlačidlo Home Button, s pomocou ktorého môžete na novej Apple TV otvoriť multitasking menu (to som zistil intuitívne) známe z iOS alebo ju uspať. V prípade, že svoju Apple TV uspíte, zároveň vypnete televízor. A keď sa dotknete nejakého tlačidla na ovládači, súčasne s prebudením Apple TV zapnete aj váš televízor. Dokonalosť však môže prerušiť prípad, kedy ste mali na svojom televízore naposledy zapnutý Xbox alebo DVD prehrávač. Vtedy sa síce televízor zapne spolu s tmavou krabičkou, ale na obrazovke vám svieti správa, že na porte HDMI3 nie je žiaden signál. Takže musíte opäť vziať klasický ovládač od televízoru a musíte sa prepnúť na port, ku ktorému máte pripojenú Apple TV. Ak ste ale mali naposledy zapnutú práve ju, potom môžete čakať dokonalosť, aká sa len tak nevidí a kvôli ktorej sa vám začne Apple TV páčiť.

tvOS

To hlavné, kvôli čomu si ale novú Apple TV zamilujete, je softvér a funkcie, ktorými disponuje. Skoro tak ako na Xbox One, aj tu môžete robiť viacero vecí naraz. Na druhú stranu tu máte v jeden moment na svojej obrazovke vždy len jednu aplikáciu, takže multitasking po vzore Xboxu alebo iPadu sa tu nekoná. Ale to nevadí, keďže pri sledovaní Iron Mana nebudete hrať žiadnu hru a s vysokou pravdepodobnosťou ani nebudete počúvať hudbu z YouTube. Teda len ak by vás ten film naozaj nudil, čo si nemyslím. A aj keby, tak vás pri ňom nič nedrží, jednoducho ho vypnete. Filmy tu opäť získavate z iTunes Movie Store, kde si ich môžete buď zakúpiť alebo požičiať. Narozdiel od rokov minulých, teraz je tu veľa filmov v češtine alebo aspoň s českými titulkami. Napríklad teraz som dopozeral prvého Captain America s českým dabingom a po obede idem sledovať Iron Mana s titulkami (áno, dal som si filmový maratón). Na neprítomnosť dabingu sme si mohli zvyknúť už v kinách a osobne mi to nevadí. Jednak preto, lebo mi nerobí žiaden problém sledovať film v angličtine bez titulkov a jednak preto, že Jožko Vajda má od Samuela Jacksona naozaj ďaleko.

tvOS Home Menu

Ako teda vravím, o obsah je tu postarané. Je to Hollywood, nie PS Vita a máte istotu, že filmy budú neustále pribúdať a značná časť z nich bude dostupná v zrozumiteľnej reči (čeština a niekedy aj slovenčina). Prípadne ak ste na tom s angličtinou rovnako dobre ako ja (alebo lepšie), tak máte k dispozícii ešte väčšiu ponuku filmov. Ale Pirátom z Karibiku, Kuriérovi, Avengerom a ďalším, budete rozumieť bez problémov, keďže sú dostupné v češtine. Podobne ako pri starších generáciách, obsah si do novej Apple TV opäť požičiavate alebo ho kupujete natrvalo. V oboch prípadoch sa obsah streamuje z internetu a to aj napriek tomu, že máte doma 64GB Apple TV. Úložisko je totiž určené primárne pre aplikácie a pre filmy je tu vyhradený samostatný cache priestor, podobne ako pri predošlej generácii. Nie je známe, či má veľkosť 8GB, ale vieme, že neexistuje spôsob, ako si stiahnuť filmy lokálne pre offline pozretie, ako to umožňovala úplne prvá generácia so 160GB diskom. To isté platí aj v prípade hudby a fotiek, keďže obe sa do vašej Apple TV streamujú z internetu.

Apple TV Home

Musím ale pochváliť Apple TV za rýchlosť sťahovania. Tá je skutočne vysoká, čo platí u hudby, fotiek a aj pri filmoch, kde sa mi Captain America (HD) začal streamovať asi 15 sekúnd po tom, ako som si ho požičal z iTunes. To isté platilo aj v prípade Iron Mana. No a veľmi podobne, aj keď o trochu rýchlejšie, sa mi začal prehrávať Kuriér, ktorého som si kúpil v štandardnej kvalite v zľave. Preto som ostal udivený tým, či nemá Apple TV náhodou prednastavené nejaké to 15-sekundové okno, počas ktorého sa pokúsi stiahnuť čo najväčšie množstvo dát. A že to tak je, to už potvrdzuje možnosť okamžite si počas prehrávania zmeniť dabing a titulky v kontextovom menu, ktoré vysúvate z vrchnej časti obrazovky. Zmena dabingu alebo tituliek totiž prebieha rovnako rýchlo ako na klasickom DVD, kde sa film pozastaví asi na 0,3 sekundy a následne ho už prehrávate s novým dabingom. V kontextovom menu tiež vidíte informácie o filme, ak sa jedná o film z iTunes Store. Menu nezaberá veľa priestoru na obrazovke, ale zároveň nie je ani najmenšie, čiže ho budete chcieť veľmi rýchlo vypnúť, aby ste si mohli vychutnať svoj obľúbený film naplno.

Apple TV 2015

Narozdiel od USA nemáme prístup k sekcii TV Shows, čo sú epizódy televíznych seriálov, ako napríklad Game of Thrones, Breaking Bad alebo Dva a pol chlapa. Osobne si však tento nedostatok kompenzujem streamovaním z OneDrive na Xbox One, kde zvyknem sledovať Dva a pol chlapa (staré epizódy s Charliem) počas obeda, hlavne ak ide o instatnú polievku. K čomu ale máme prístup aj na našom území, je hudba. A hudby je tu naozaj veľa. Totiž, spoločnosť Apple vám dáva prístup k službe Apple Music, kde na vás čaká 38 000 000 hudobných skladieb a aj pesničky, ktoré boli nahrané do cloudu z vašej knižnice. Osobne som zvykol kombinovať počúvanie hudby so zobrazovaním šetriču obrazovky, vďaka čomu som mal na stene niečo ako pohyblivý, 42-palcový obraz. Mimochodom, u šetričov obrazovky Apple upozorňuje, že môžu stiahnuť až 600MB dát mesačne. Pokiaľ sa však nechcete celý mesiac dívať na Londýn alebo San Francisco, potom máte možnosť zmeniť interval na každý týždeň alebo dokonca na každý deň, čo je určite zaujímavé. Okrem toho sa grafika strieda z závislosti od času. Cez deň uvidíte denné zábery, v noci potom zábery natočené krátko po západe Slnka alebo aj pohľad na nočný New York.

Apple TV screensaver

App Store a hry

V základe teda Apple TV ponúka čechom a slovákom prístup k filmom z iTunes, hudbe z Apple Music a fotkám z Photos. Toto môže bežnému užívateľovi stačiť, ale určite časom dostanete chuť na zmenu a chcete si pozrieť obsah, ktorý nie je dostupný v obchodoch Applu. A od toho je tu obchod App Store. Prečo je to tak veľká zmena? Jednoducho preto, lebo teraz už vy sami rozhodujete, čo má byť vo vašej Apple TV, nie Apple. Do istej miery to je možné brať ako výhodu, pretože tu už nebudete mať programy, ktoré nikdy nepoužijete (napríklad HBO Now a tona ďalších programov, ktoré u nás nie je dostupné). Na druhú stranu mám ale pocit, že v súčasnosti nie je na našom území dostupných toľko aplikácií ako inde a v App Store nenájdete ani službu HBO Go, ktorá stála príjemných 99 Kč. Možno pribudne časom, ale dnes sa v tvOS App Store vôbec nenachádza. Ale už dnes si tu nájdete niekoľko aplikácií, ktoré vás zaujmú.

Apple TV Apps

Napríklad ja som si za posledné dni stihol do Apple TV nainštalovať 20 aplikácií. Samozrejmosťou je YouTube, ďalej som si stiahol Crunchyroll (Bleach, niekto?), WWE Network, TED, Red Bull TV, NHL, NFL, WatchESPN, FunnyOrDie a dokonca sa tu nachádza aplikácia Free Classic Movies, kde môžete sledovať prvé nemé filmy, napríklad Chaplinovky alebo Cestu na Mesiac. Čo som si všimol hlavne u aplikácií, ktoré boli predtým dostupné pre staršie Apple TV, je, akú veľkú „námahu“ si dali tvorcovia s prispôsobením obsahu pre novú Apple TV. Totiž, aplikácia NHL nie je nič viac, než len kópiou starej aplikácie, má staré prostredie a aby ste si mohli pozrieť záznam hokejového zápasu, musíte stlačiť tlačidlo „Select“. Ktoré sa na novom Remote nenachádza.

Apple TV Kitchen Stories

Iné aplikácie sa však zmene prispôsobili oveľa lepšie. Osobitou kategóriou sú potom aplikácie, ktoré nikdy predtým na Apple TV neboli. Príkladom je aplikácia Kitchen Stories, známy receptár pre iPhone a iPad. Jeho verzia pre Apple TV má rozhranie, ktoré pripomína dizajn obchodu App Store. Vyberáte si tu však jedlá a po kliknutí na ne sa spustí video, v ktorom vidíte postup a ingrediencie. Narozdiel od mobilnej aplikácie však nemáte k dispozícii textovú podobu a preto musíte pozerať a pamätať si všetko. Mimochodom, práve tu som si všimol jednu zaujímavosť: tvOS využíva rovnaký App Store ako iPhone, preto ak si kúpite nejakú aplikáciu na mobile, neskôr si môžete stiahnuť jej verziu pre Apple TV (ak je dostupná).

Crossy Road

Platí to samozrejme aj u hier, kde som si dávnejšie kúpil Asphalt 8 Airborne a teraz ho môžem hrať na Apple TV zadarmo. Ak sa mám priznať, tak som tu za celý čas videl veľmi malé množstvo hier, ktoré nejak zaujmú. Okrem miliardy falošných Flappy Birdov som tu našiel napríklad Rayman Adventures, Jetpack Joyride a Crossy Road. Ponuka hier je preto v dnešnej dobe veľmi nízka a mám pocit, že ak chcete zariadenie na hry, mali by ste skôr dať prednosť Xboxu One alebo PS4-ke, na ktorých si síce za hry priplatíte, ale máte tu oveľa väčšiu možnosť výberu a kvalitnejšie tituly. Na Apple TV sú totiž len zväčšené porty hier z iPhonu. Kvôli povinnosti podporovať ovládač Siri Remote tu navyše čakajte, že ponuka bude vždy menšia, než na iných platformách a skôr tu budú jednoduché tituly. Niektoré z nich, napríklad Crossy Road, sú však veľmi chytľavé a osobne som práve pri tejto hre presedel niekoľko hodín, v kombinácii s počúvaním hudby z Apple Music. V kombinácii s Metallicou alebo Linkin Parkom teda ide o docela zaujímavý spôsob relaxu.

Apple TV vs Xbox One

Resumé

Kým som začal písať túto recenziu, napísal som asi 70 rôznych podôb a neveril som, že sa mi podarí dopracovať až do resumé. To sa mi ale podarilo a ja práve zvereňujem svoje konečné zhrnutie dojmov z novej Apple TV 2015, označovanej tiež ako Apple TV 4. generácie. A ako začnem resumé? Spoločnosť si dala za úlohu vytvoriť zariadenie, ktoré budete milovať aj napriek jeho nedostatkom v, dovolím si povedať, prvej podobe. Osobne mám totiž pocit, že toto nie je len nová generácia, je to úplne nové zariadenie a to asi najlepšie vysvetľuje, prečo ho spoločnosť aj na svojom webe označuje ako „The new Apple TV“. Tomuto pocitu napomáha nové moderné rozhranie, ktoré je dôkazom roku 2015. Okrem toho máte doma veľkú filmovú knižnicu, do ktorej za prvý víkend vložíte aspoň 10€ len preto, aby ste si pozreli filmy. Ešte viac poteší, že sme na mape a preto sa tu nachádzajú filmy v češtine/slovenčine alebo keď už nič viac, tak majú aspoň tie titulky. Ak ste pokročilý speaker, tak je ponuka filmov ešte väčšia, keďže si viete vychutnať aj výhradne anglický obsah.

Zároveň máte doma jeden veľký, digitálny obraz, vďaka čomu už vašu stenu nebude kaziť veľký čierny obdĺžnik. Je to pekné, ale má to aj zlú stránku v podobe vyššej spotreby, keďže v takom prípade je treba mať zapnutý televízor. Napokon máte prístup k Apple Music, čo je služba, ktorú som si veľmi obľúbil a som aktívnym predplatiteľom. Po pripojení audio systému k vášmu televízoru zistíte, že práve Apple TV je domovom Apple Music a zatiaľ čo sa miestnosťou ozýva The Wall, na obrazovke vidíte Londýn alebo San Francisco. Aplikácie a hry si časom budete sťahovať, ale pretože sme na začiatku, ponuka je v tejto chvíli pomerne malá. Na hry je, a pravdepodobne aj navždy bude, lepšia samostatná hracia konzola. Cena je tiež veľmi dobrá: 179€ za 32GB verziu a 229€ za 64GB verziu pokladám za výsmech iPhonu, ktorý za niekoľkonásobne vyššiu cenu ponúka vo svojom základe len 16GB kapacitu. Ak premýšľate nad Apple TV tak ako ja, potom si myslím, že dnes si bohato vystačíte s 32GB verziou, keďže aplikácií je dnes naozaj málo. 64GB je skôr investícia do budúcna, otázkou ale je, či budete do svojej Apple TV naozaj inštalovať tak veľké množstvo aplikácií a hier.

Apple TV 4th gen

Související články

Dnes nejčtenější

.