Zavřít reklamu

Oboustranná 3M páska by neměla chybět ve výbavě žádného technika, který opravuje elektroniku. Nejčastěji se používá k lepení displejů mobilních telefonů a tabletů, ale poslouží i při dalších servisních úkonech. Jak ji správně aplikovat a kterým častým chybám se vyhýbat, aby vydržela dlouho spolehlivě sloužit?

O správném nakládání s 3M pásky jsme si povídali s techniky pracujícími pro síť servisů FixShop.cz. Ti se dennodenně setkávají s používáním oboustranných pásků, především při lepení dotykových displejů. Prozradili nám několik tipů z praxe, které se vyplatí znát.

Základem je čistý a suchý povrch

Povrch dvou komponent, které se chystáte slepit dohromady, musí být dokonale čistý a hladký. Jedině v takovém případě dokáže na něj oboustranná lepicí páska správně přilnout. Kombinace mastnoty a prachu může výrazně narušit lepicí schopnosti pásky, v důsledku čehož klesá její životnost a odolnost. Tedy, spíše se odlepí, což vede ke zbytečným problémům.

3m paska

Jak očistit povrch před lepením?

Pro čištění lepených ploch doporučují technici z FixShop-u používat kvalitní utěrky, které nezanechávají kousky látky či nitek. O odmaštění povrchu se dobře postará alkohol či technický benzin. Po detailním vyčištění ploch je nezapomeňte dobře vysušit. Lepit začněte ihned po vysušení. Někdy stačí pár desítek vteřin a na povrch se může opět dostat nežádoucí prach.

Páska pro lepení displeje a optimální teplota

Určitě pro vás není žádným překvapením, že 3M oboustranné pásky jsou citlivé na teplotu. V ideálním případě byste měli lepení provádět při teplotách nad 15 stupňů Celsia. Čím je chladnější, tím se lepící vlastnosti pásky zhoršují. Samozřejmě ani příliš vysoká teplota není vhodná.

3m páska

Abyste měli jistotu, že páska vydrží dlouho spolehlivě sloužit, při koupi si všímejte rozsahu teplot, na které je stavěná. V ideálním případě by měla zvládat mrazy (všichni používáme chytré telefony i během zimy), ale zároveň musí snést vysoké teploty. Ať už v důsledku přímého slunečního záření nebo přirozeného tepla od baterie či procesoru.

Na skladování záleží!

Oboustranná páska na dotyková skla by měla být skladována při pokojové teplotě. V ideálním případě ji mějte uschovanou v krabici, do které se nebude prášit. Spojení prachu, velkých výkyvů teplot, případně vysoké vlhkosti a přímého slunečního záření výrazně zkracuje životnost pásky. Může se tak stát, že během skladování ztratí značnou část svých vlastností.

Je páska na displej dostatečně odolná?

Když si koupíte novou pásku, před použitím „naostro“ ji otestujte. Ideální na stejných materiálech, jaké později budete lepit. Vlastnosti lepicích pásek se liší v závislosti na konkrétním povrchu. Vyzkoušejte jí slepit 2 materiály a následně otestujte její pevnost v tahu, případně smyku. Pokud bez problémů drží, vybrali jste dobrou verzi. Pokud se vám zdá, že je příliš slabá, pořiďte si jinou s lepší pevností. Vždy je lepší mít předimenzovaný spoj než poddimenzovaný.

3m páska

Proces lepení v kostce

Lepení s oboustrannou páskou bychom mohli shrnout do následujících bodů:

  • Lepte v čisté místnosti s teplotou více než 15 stupňů Celsia.
  • Lepené povrchy zbavte nečistot a mastnoty.
  • Nalepte pásku, odlepte fólii a přiložte druhý lepený povrch.
  • Oba povrchy k sobě na chvíli přitlačte, aby se vytvořilo pevné spojení.
  • Pásku odložte na tmavé neprašné místo s pokojovou teplotou.

Pokud se chystáte svépomocí opravovat telefon, tablet či notebook, za pozornost stojí praktické návody, které pravidelně připravují odborníci z FixShop-u. Servisní práce tak zvládnete s lehkostí, ale zejména, bez rizika, že na něco důležitého zapomenete.

Dnes nejčtenější

.