Zavřít reklamu

MacBook Pro nové generace již není tajemstvím. Před malou chvílí jej totiž Apple světu oficiálně představil na své druhé podzimní Apple Keynote. Jaký tedy je?

Novinka se dočkala poměrně výrazně upraveného designu, návratu SD čtečky, HDMI portu, Thunderbolt 4 porty či třeba ikonického MagSafe portu. Jiný je i design, byť se nejedná o žádný extrém a na první pohled může působit svým způsobem jako retro model. Spodek šasi je totiž zaoblený podobně jako tomu bývalo dříve. Potvrdily se rovněž spekulace ohledně výřezu v displeje, který skrývá přední FaceTime kameru spolu se světelnými senzory. 

Apple se u novinek, které dorazí ve 14” a 16” variantě zaměřil i na chlazení, které se dočkalo výrazného přepracování. Novinky nasají oproti předešlým generacím o 30 % více vzduchu a jsou chlazeny masivnějšími ventilátory, které však mají být extrémně tiché. Potvrdilo se rovněž usmrcení Touch Baru, které nahradily plnohodnotné funkční klávesy. Nechybí ani Touch Bar s podporou Force Touch či výše zmíněný MagSafe, který je zmenšený a měl by zvládat nabíjet počítač rychleji. Novinka potěší i majitele externích displejů. Připojíte k němu totiž například 3 XDR displeje a k nim klidně ještě 4K televizi. 

Displej

Apple velmi slušně zapracoval i na rámečcích kolem displeje, které jsou výrazně užší než tomu bylo u předešlých generací. Nyní jsou široké jen 3,5mm s tím, že horní hranu zdobí ještě výřez. Novinky se dočkaly podle očekávání mini LED podsvícení, kdy 16,2” model nabízí 7,7 milionů pixelů na displeji celkem, 14” model pak nabízí 5,9 milionů pixelů. Oba nabízí podporu ProMotion technologie – tedy 120Hz obnovovací frekvence, která je samozřejmě variabilní. Díky tomu tak při zobrazování statického obsahu nebude displej spotřebovávat příliš mnoho energie. 

Obecně se dá říci, že displej MacBooku Pro je na něm asi to nejzajímavější. Apple totiž nasadil zcela nový design skládající se z celkem pěti vrstev, které mezi sebou propojují tisíce mini LED podsvícení. Ty zajišťují například jas až 1000 nitů, kontrast 1 000 000 : 1 či dokonalou černou, bílou a i ostatní barvy. Díky tomu se novinka dle slov Applu pyšní nejlepším displejem na světě v laptopech. 

Solidního upgradu se dočkala oproti předešlým modelům i FaceTime kamera – ta nyní nabízí rozlišení 1080p, je velmi dobrá i za zhoršených světelných podmínek a celkově je suverénně nejlepší, která kdy v Macu byla. Totéž v bledě modrém se pak dá dle Applu říci i o ozučení a mikrofonech. Vše je jako již tradičně studiové kvality, díky čemuž vás zvuk doslova pohltí. Oba modely disponují celkem šesti reproduktory s podporou Dolby Atmos, prostorovým zvukem nebo třeba o 80 % lepšími basy oproti předešlým modelům. 

Výkon

Jak 14”, tak i 16” MacBook Pro půjde zakoupit s čipem M1 Pro i M1 Max, které se od sebe liší grafickým výkonem. Oproti čipu I9 od Intelu mají být oba čipy 2x rychlejší, co se pak týče GPU, M1 Pro je 2,5x výkonnější oproti grafice 5600M a M1 Max je oproti ní výkonnější dokonce 4x. Pokud by vás pak zajímal výkonnostní skok mezi 13” a 14” MacBookem Pro, 14” model s M1 Pro je 7x výkonnější z hlediska grafiky než model s i7, M1 Max je pak 14x výkonnější ve stejném měření. Výkonnostní skok je tedy neuvěřitelný. 

Baterie

14” model nabízí výdrž až 17 hodin při sledování filmů, 16” model pak zvládne dokonce 21 hodin. Oba modely nabízí podporu Fast Charge, kdy 50 % stroje z 0 na 50 % nabijete za pouhých 30 minut, jako tomu je u iPhonů, ze kterých svým způsobem i vychází, což Apple v průběhu konference nezapomněl podotknout. 

Barvy a cena

Novinky budou k dispozici ve stříbrné a vesmírně šedé s tím, že k předobjednání budou ode dneška. K dispozici pak budou v průběhu příštího týdne. spolu s novinkami bude Apple i nadále prodávat M1 model MacBooku Pro a samozřejmě i MacBook Air M1.

Dnes nejčtenější

.